Bakterióma

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap aktuális változatát látod, az utolsó szerkesztést DenesFeri (vitalap | szerkesztései) végezte 2014. március 14., 14:10-kor. Ezen a webcímen mindig ezt a változatot fogod látni.
(eltér) ← Régebbi változat | Aktuális változat (eltér) | Újabb változat→ (eltér)

A bakterióma egyes rovarok specializált szerve, ami elsődleges endoszimbionta baktériumok számára nyújt életteret. A bakteriómákban lévő specializált sejtek, a bakteriociták tápanyagokat és védelmet nyújtanak a baktériumokban és megvédik tőlük a gazdaszervezetet. Cserébe a baktériumok alapvető tápanyagokat, például vitaminokat és aminosavakat termelnek a gazdarovar számára.

Az elsődleges endoszimbiózisra jellemző, hogy a gazdaszervezet látja el tápanyaggal a baktériumokat, melyekben extrém méretű a genomméret csökkenése (x<<1 mB), hiányzik a génfelvétel, nincsenek fágok, nincsenek mobil genetikai elemek, nincs genomátrendeződés.[1]

Egyes rovarok, például a Homalodisca vitripennis kabócafaj egynél több baktériumfajnak is otthont adnak.[2] A kagylóspajzstetű-félék (Diaspididae) bakteriómái egyedi genetikai és nemi tulajdonságokkal bírnak. Például, minden kromoszómából öt másolat van bennük – magukban foglalják az anya teljes genomjának két kópiáját.[3]

Jegyzetek[szerkesztés]

Fordítás[szerkesztés]

  • Ez a szócikk részben vagy egészben a Bacteriome című angol Wikipédia-szócikk ezen változatának fordításán alapul. Az eredeti cikk szerkesztőit annak laptörténete sorolja fel. Ez a jelzés csupán a megfogalmazás eredetét és a szerzői jogokat jelzi, nem szolgál a cikkben szereplő információk forrásmegjelöléseként.

Kapcsolódó szócikkek[szerkesztés]