Ugrás a tartalomhoz

Arrabona EGTC

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen Turokaci (vitalap | szerkesztései) 2019. október 21., 08:50-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól. (→‎Források és jegyzetek)

Az Arrabona Korlátolt Felelősségű Európai Területi Együttműködési Csoportosulást (angol nevén: Arrabona European Grouping of Territorial Cooperation with Limited Liability, röviden: Arrabona EGTC) Győr Megyei Jogú Város - mint székhely település-, kezdeményezésére két magyarországi (Győr, Mosonmagyaróvár) és két szlovákiai (Dunaszerdahely, Somorja- Dunajská Streda, Šamorín ) önkormányzat hozta létre. Működési területe a magyarországi Szigetköz és a Mosoni-síkság, a Sokoróalja közvetlenül Győrhöz kapcsolódó része, illetve a szlovákiai Csallóköz és a Mátyusföld nyugati térségének tájegységeiből álló határ-térség. Az EGTC hivatalos bejegyzésére 2011. május 24-én került sor, s alapvetően a két határ menti térség közös területfejlesztési céljainak elérése érdekében alakult meg. A csoportosulásra a Rendelet, a csoportosulást létrehozó Egyezmény, a csoportosulás Alapszabálya, valamint (a rendelet rendelkezései által nem, vagy csak részben szabályozott kérdésekben) azon állam jogszabályai vonatkoznak, melyben a csoportosulás székhelye található. A csoportosulás a tagok által az Egyezményben ráruházott feladatokat látja el a Rendelet keretein belül, elsősorban a gazdasági és társadalmi együttműködés megerősítését célzó területekre összpontosítva. Az EGTC jogi személy, a csoportosuláshoz való csatlakozás önkéntes. Tagjai lehetnek az Európai Unió tag-államai, regionális hatóságok, helyi hatóságok, közjogi intézmények, illetve a felsorolt szervezetek által alkotott társulások. Az EGTC mint közösségi eszköz a területi együttműködés mindhárom – határokon átnyúló (cross-border), transznacionális (transnational) és interregionális (interregional) – formája esetében alkalmazható, vagyis ilyen együttműködést megvalósító partnerek is életre hívhatják.

Az EGTC

Az EGTC angol betűszó, az angol nyelvű elnevezés „European Grouping of Territorial Cooperation” (magyarul: európai területi együttműködési csoportosulás, Magyarországon 2010-től Európai Területi Társulás) rövidítése. Ez az együttműködési forma fontos változásokat hozott a határ menti együttműködések területén. Az EGTC új jogi eszköz az Európai Unió tagállamai, a regionális hatóságok, a helyi hatóságok, a közjogi intézmények, illetve a felsorolt szervezetek által alkotott társulások számára, hogy határon átnyúló, transznacionális vagy régiók közötti együttműködést hozzanak létre más tagállam ugyanezen szereplőivel, és így valósítsák meg közös céljaikat. Az ETE-források (Európai Területi Együttműködés) fogadására a Régiók Bizottsága kezdeményezésére, az Európai Parlament és az Európai Tanács 2006 nyarán elfogadott rendeletével (1082/2006/EK Rendelet az európai területi együttműködési csoportosulásról szóló) teremtette meg az EGTC-k létrehozásának alapjait.

Tagok

  • Alapító tagok:

Győr, Mosonmagyaróvár, Dunaszerdahely (Dunajská Streda), Somorja (Šamorín,)

  • Új tagok:

Az Arrabona EGTC alapítása óta már 21 új taggal bővült. Új tagok: Halászi, Vámosszabadi, Kisbajcs, Vének, Pér, Rábapatona, Mosonszolnok, Dunaszeg, Abda, Győ-rújbarát, Dunaszentpál, Bőny, Kunsziget, Győrújfalu, Börcs, Ikrény, Mecsér, Dunakiliti, Nagyszentjános, Nagymegyer, Felbár, Bágyogszovát, Győrság, Kimle és Nagyudvarnok Község Önkormányzata.

Struktúra

  • Közgyűlés

Az EGTC legfőbb döntéshozó szerve a közgyűlés. A közgyűlésen a tagot legfőbb szervének vezetője, illetve az általa meghatalmazott személy képviseli.

  • Elnökség

A Közgyűlés négyéves időszakra elnököt és három alelnököt választ. Az Elnökség a Közgyűlés ügyvivő szerve, amely a Közgyűlés két ülés közötti képviseletét látja el.

  • Igazgató

Az operatív vezetési feladatok az igazgató feladatkörébe tartoznak, akit a közgyűlés 4 évre választ, a köz-gyűlés ülésein tanácskozási joggal vesz részt. Minden olyan kérdésben jogosult döntést hozni, amelyet az Alapszabályban említett jogszabályok, vagy alapvető dokumentumok nem utalnak más szerv hatáskörébe. Munkáját munkaszervezet segíti, az ellenőrzésről három tagú Felügyelő Bizottság gondoskodik. Az Alapszabály – az igazgató és a Felügyelő Bizottság tagjai mellett – a csoportosulás tisztségviselőiként említi a közgyűlés tagjai közül 4 évre választott elnököt, és az őt helyettesítő alelnököket.

  • Szakmai bizottságok

A Csoportosulás, munkájának segítése érdekében, állandó szakmai bizottságok (a továbbiakban:bizottságok) létrehozásáról dönthet. Az egyes bizottságok munkáját a bizottsági tagok közül választott elnök irányítja.

  • Felügyelő Bizottság

A Csoportosulás három tagból álló Felügyelő Bizottságot működtet. A Felügyelő Bizottság testületként jár el.

Az Arrabona EGTC célkitűzései

A Csoportosulás általános célja, hogy a gazdasági és társadalmi kohézió megerősítése céljából, működési területén előmozdítsa a határokon átnyúló együttműködést, továbbá közreműködjön a Duna-völgy, mint ökológiai rendszer egyensúlyának megőrzésében és fenntartásában. A Csoportosulás különös célja, hogy a gazdasági és társadalmi kohézió megerősítését, valamint a Duna-völgy, mint ökológiai rendszer egyensúlyának közvetlen és közvetett módon történő megőrzését és fenntartását az Európai Unió társfinanszírozásában, területi együttműködésben megvalósuló programok, és projektek végrehajtása révén kezdeményezze és segítse, valamint a szociális-és műszaki infrastruktúra elemeit fejlessze.

Források