„Szfingolipidek” változatai közötti eltérés

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
Tartalom törölve Tartalom hozzáadva
Új oldal, tartalma: „400px|bélyegkép|Általános szfingolipid-szerkezet. Az eltérő molekularészek eltérő alcsoportokat jelentenek: hidrogén esetén [[ceramidokat, foszfokolin esetén szfingomielineket, szacharidok esetén glikoszfingolipideket.]] A '''szfingolipidek''' a sejtmembrán a poláris lipidek közé tartozó fontos részei. A glicerinalapú foszfogliceridekkel szemben a szfingolipidek egy telítetlen alkanol-ami…”
(Nincs különbség)

A lap 2023. augusztus 8., 23:31-kori változata

Általános szfingolipid-szerkezet. Az eltérő molekularészek eltérő alcsoportokat jelentenek: hidrogén esetén ceramidokat, foszfokolin esetén szfingomielineket, szacharidok esetén glikoszfingolipideket.

A szfingolipidek a sejtmembrán a poláris lipidek közé tartozó fontos részei. A glicerinalapú foszfogliceridekkel szemben a szfingolipidek egy telítetlen aminoalkoholon, a szfingozinon alapulnak.

Tulajdonságai

Szfingolipidekkel összefüggő betegségek (szfingolipidózisok)

A szfingolipidek gyakoriak az idegszövetben, ahol fontos szerepet játszanak a jeltranszdukcióban és sejtközi kölcsönhatásokban. Az eukarióta sejtmembránok fontos lipidjei közé tartoznak a glicerofoszfolipidek, a koleszterin és a szfingolipidek (foszfo- és glikoszfingolipidek). Feladatuk a sejtmembránok felépítése, fluiditásuk szabályozása,[1] valamint a sejtközi felismerő folyamatokat is magyarázhatják. A klinikai-orvosi használatban fejlődésspecifikus markerek, valamint tumor- és vércsoportantigének.

Az 1980-as évek közepén felfedezték a fehérjekináz C (PKC) szfingozin általi gátlását. Ez vezetett ahhoz a felismeréshez, hogy a szfingolipidek sejten belüli közvetítő anyagok, úgynevezett második közvetítők is lehetnek. A jelenlegi kutatás központjában a ceramid, illetve ceramid-1-foszfát, valamint a szfingozin, illetve a szfingozin-1-foszfát.

Aminocsoportja révén a szfingozin amidként kötődik egy acilcsoporthoz, például zsírsavhoz. Így a szfingolipidek savas sejtszervecskékben halmozódnak fel, mivel protonálódnak, és többé nem tudnak szabadon a kettős réteg közt diffundálni.[2]

A hibás szfingolipidbontás szfingolipidózishoz vezet.

Bioszintézis

A szfingolipidek a sejten belül az endoplazmatikus retikulumban és a Golgi-készülékben jönnek létre, azonban a plazmamembránban és az endoszómákban, ahol számos folyamatot töltenek be, tovább alakulnak. Vezikulumok szállítják. A mitokondriumokban és az endoplazmatikus retikulumban a szfingolipidek alig vannak jelen, a plazmamembránban azonban koncentrációjuk 20-35 mol%.[3]

Szerinből és acil-koenzim-A-ból a szerin-palmitoiltranszferáz 3-ketodihidroszfingozint állít elő.[4] A 3-ketodihidroszfingozin-reduktáz dihidroszfingozint és a ceramid-szintáz révén dihidroceramidot állít elő.[4] Ebből a dihidroceramid-deszaturáz a ceramidok alapját állítja elő.[4] A ceramidokból 4 különböző metabolit jöhet létre.[4] A ceramid-szintáz szfingozint állíthat belőlük elő, melyet a szfingozin-kináz szfingozin-1-foszfáttá alakít, mely ismét módosítható etanolaminnal és zsíraldehiddel.[4] A szfingomielin-szintáz szfingomielint,[4] a ceramid-kináz ceramid-1-foszfátot állít belőlük elő.[4] Ezenkívül glikoszfingolipidek is létrejöhetnek ceramidokból.[4]

Szfingolipidosztályok

A szfingolipideknek három fő típusuk van: a ceramidok és az ezekből levezetett szfingomielinek és glikoszfingolipidek. Ez utóbbiak tovább bonthatók cerebrozidokra és gangliozidokra. Ezek az oxigénhez kötődő csoportjukban térnek el.

A ceramidok a legegyszerűbb szfingolipidek. Ez esetben a csoport csupán egy hidrogénatom, vagyis ez egyszerűen egy zsírsavhoz amidkötéssel kötődő szfingozin. A szfingomielinek foszfokolin- vagy foszfoetanolamin-molekulával rendelkeznek, mely észterként egy ceramid hidroxilcsoportjához kapcsolódik. A glikoszfingolipidek egy vagy több cukormaradékkal rendelkező szfingolipidek, melyek a hidroxilcsoporthoz β-glikozidos kötéssel kapcsolódnak. A cerebrozidok egy glükóz- vagy galaktózmolekulát tartalmaznak maradékként, a gangliozidok legalább 3 cukrot, melyek legalább egyike sziálsav.

Jegyzetek

  1. J. P. Slotte (1999). „Sphingomyelin-cholesterol interactions in biological and model membranes” 102 (1–2,), 13–27. o.  
  2. Charles Chalfant. Sphingolipids as Signaling and Regulatory Molecules. Springer Science & Business Media, 3. o. (2011). ISBN 978-1-441-96741-1 
  3. van Meer G, Lisman Q (2002. July). „Sphingolipid transport: rafts and translocators”. J. Biol. Chem. 277 (29), 25855–8. o. [2009. január 31-i dátummal az eredetiből archiválva]. DOI:10.1074/jbc.R200010200. PMID 12011105. (Hozzáférés: 2005. október 22.)  
  4. a b c d e f g h L. Ashley Cowart. Sphingolipids and Metabolic Disease. Springer Science & Business Media, 2. o. (2011). ISBN 978-1-461-40650-1 

Fordítás

Ez a szócikk részben vagy egészben a Sphingolipide című német Wikipédia-szócikk ezen változatának fordításán alapul. Az eredeti cikk szerkesztőit annak laptörténete sorolja fel. Ez a jelzés csupán a megfogalmazás eredetét és a szerzői jogokat jelzi, nem szolgál a cikkben szereplő információk forrásmegjelöléseként.

További információk