Ugrás a tartalomhoz

Tivoli (Koppenhága)

Ellenőrzött
A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
Tivoli
Ország Dánia
TelepülésKoppenhága község
NévadóJardin de Tivoli
Elhelyezkedése
Tivoli (Koppenhága)
Tivoli
Tivoli
Pozíció Koppenhága térképén
é. sz. 55° 40′ 25″, k. h. 12° 34′ 06″55.673611°N 12.568333°EKoordináták: é. sz. 55° 40′ 25″, k. h. 12° 34′ 06″55.673611°N 12.568333°E
A Tivoli weboldala
A Wikimédia Commons tartalmaz Tivoli témájú médiaállományokat.
Tivoli

A Tivoli egy híres vidámpark és szórakozónegyed Koppenhágában, Dániában. Kapuit 1843. augusztus 15-én nyitotta meg. A Klampenborg közelében lévő Dyrehavsbakkent leszámítva ez a legrégebbi vidámpark, amely érintetlenül maradt fenn napjainkig.

Története

[szerkesztés]

A vidámpark neve először „Tivoli & Vauxhall” volt, a „Tivoli” a párizsi Jardin de Tivoli-ra utal (mely a Róma közelében fekvő Tivoliról kapta a nevét), a „Vauxhall” pedig a londoni Vauxhall Gardens-re. A Tivoli alapítója, Georg Carstensen (1812-1857) azzal a meggyőző érvvel kapott engedélyt a park létrehozására a királytól, VIII. Keresztélytől (Christian VIII), hogy „ha az emberek jól szórakoznak, akkor nem gondolkodnak a politikáról”. Már a kezdet kezdetén számos látványosságot kínált a Tivoli: egy képzeletbeli Kelet stílusában megalkotott épületek sokaságát, színházat, zenei színpadokat, éttermeket és kávézókat, virágoskerteket és olyan szórakozási lehetőségeket, mint a körhinta és egy korai, egyszerű, színpadias vasút. Sötétedés után színes lámpák világították be a kertet. Bizonyos estéken különleges, látványos tűzijáték fénye tükröződött a Tivoli taván.

Hans Christian Lumbye (1810-1874) zeneszerző volt a Tivoli zenei igazgatója 1843 és 1872 között. Főképp a bécsi keringőszerzők inspirálták, mint a Strauss család (Johann Strauss és fiai), és így az "Északi Strauss" néven vált ismertté. Sok műve a mai napig hallható a Tivoli Szimfonikus Zenekar előadásában.

Fordítás

[szerkesztés]
  • Ez a szócikk részben vagy egészben a Tivoli című dán Wikipédia-szócikk ezen változatának fordításán alapul. Az eredeti cikk szerkesztőit annak laptörténete sorolja fel. Ez a jelzés csupán a megfogalmazás eredetét és a szerzői jogokat jelzi, nem szolgál a cikkben szereplő információk forrásmegjelöléseként.

További információk

[szerkesztés]