Ugrás a tartalomhoz

Szputnyik–9

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen B.Zsoltbot (vitalap | szerkesztései) 2021. április 1., 11:47-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól. (Küldetés: AWB)

A Szputnyik–9-t (oroszul: Спутник-9) a Vosztok-program keretében az emberes űrrepülés negyedik biztonsági próbája.

Küldetés

Televíziós közvetítéssel folyamatosan ellenőrizték, követték az eseményeket. A Szputnyik–9 sikere alapján megvolt az alap a tényleges, emberes küldetésre. A biztonság érdekében, rövid időn belül felbocsátották a Szputnyik–10-et.

Jellemzői

1961. március 9-én a Bajkonuri űrrepülőtér indítóállomásról egy Vosztok 3K (8K72K) típusú hordozórakétával juttatták alacsony Föld körüli pályára. Az orbitális egység pályája 88,5 perces elliptikus pálya perigeuma 184 kilométer, az apogeuma 249 kilométer volt. Hasznos tömege 4700 kilogramm. 1961. március 9-én egyetlen Föld körüli repülést követően a vezérlőközpont irányítására automatikusan megkezdte a hagyományos, ejtőernyős leereszkedést. A visszatérő kapszulából a próbababát katapultálták (mentési próba), de Csernuska kutya folytatta a leereszkedést. A kísérleti repülés teljes sikert hozott.

Személyzet

Csernuska (oroszul: Чернушка) kutya, műszerekkel felszerelt életnagyságú bábu (orosz beceneve: Iván Ivánovics), valamint egerek és tengerimalacok.

Források

Külső hivatkozások

Elődje:
Venyera–1

Szputnyik–9
1961

Utódja:
Szputnyik–10