Ugrás a tartalomhoz

Szerkesztő:Kenessey Aurél/próbalap

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából

Báthory-Szőnyi Tibor (Budapest, 1957. április 1. –) formatervező-belsőépítész, a történelmi Báthory [1] család leszármazottja. 2023-ban anyakönyvi, egyházi és levéltári dokumentumokkal hitelesen tudta igazolni egyenesági leszármazását az Aba nemzetségi Báthory családtól, ezért a Kormányhivatal engedélyezte a név felvételét. Magyar és Svéd állampolgár.


Életpályája

Báthory-Szőnyi Tibor Budapesten született, majd a 70-es évek elején először Párizsban, később Svédországban élt. Formatervezői tanulmányait a lundi egyetemhez [2] tartozó Framtid formatervezői és művészeti iskolaműhelyben, Svédországban sajátította el. Később a Studio 21-ben AutoCad tervezői ismereteket szerzett. Tanulmányi utakon járt Hollandiában és Olaszországban, szoros nemzetközi baráti kapcsolatokat alakított ki, többek közt a neves argentin származású építésszel és formatervezővel, Abelardo Gonzalez-zel [3].

A 90-es évek elején Fausto Bizzirri, az olasz kézműveseket képviselő egyesület által létrehozott [4] Prom-Art-Ex elnökének felkérésére tért vissza Magyarországra, olasz tervezők és kézművesek termékeinek piackutatása céljából. 1993-ban üzleti kapcsolatba került Illés László ingatlanmágnással, és felkérést kapott a budapesti Váci utca 31-33-ban megüresedett Rózsavölgyi Könyv és Zeneműbolt [5] helységének megtervezésére és hasznosítására. A komplexum megfelelő bérbeadásában segítségére volt jó barátja, egy ismert budapesti fiatal művész, Palotai Olivér. Ezt követően, 1994-ben nyílt meg az Universum Centrum, Budapest egyik emblematikus üzletközpontja, amely innovatív belsőépítészeti elemeiről és világmárkákat értékesítő divatáru üzleteinek kínálata révén vált népszerűvé. Itt működött a 90-es évek trendi fiataljainak találkozóhelye az Universum Café, ahol magyar és külföldi sztárok is megfordultak. Az üzletközpontban az említett Prom-Art-Ex-en keresztül, Báthory-Szőnyi Tibor vezetésével megnyílt az Arredamenti design bútorstúdió és a vásárlók megismerkedhettek világhírű olasz bútorgyártók termékeivel, mint az Edra [6], Moroso [7], B&B Italia [8], Composit [9] stb..

A 2000-es évek elején a németországi May & Christe [10] világítástechnikai vállalat pomázi gyárának egyik vezetője lett. 2003-tól Abu-Dhabiban és Khartoumban dolgozott a Target Steel Industries [11] megbízásából egy konténerépületek berendezését célzó projektben. 2005-ben visszatért Magyarországra, és kisebb-nagyobb belsőépítészeti munkákat végzett. 2006-ban megalapította az Opera Galériát [12] [13] [14] [15], ahol nemzetközi művészek munkáit mutatta be, és rendszeresen szervezett kiállításokat, valamint ünnepélyes megnyitókat [16] [17] A meghívott alkotók között szerepeltek olyan neves művészek, hogy csak néhányat említsünk, mint Juan Carlos Bravo [18], Carlo Alberto Palumbo [19], Wolf Werdigier [20], Walter Girotto [21], Andrew Whamond [22] Marco Chiuchiarelli [23], Adelaide Damoah [24], Rossana Borzelli [25] és Hormone Sekine [26]. A kiállítások megnyitóin gyakran léptek fel társművészek, mint Hiroko Ishimoto [27] japán zongoraművész, Kasai Jnofinn [28] zeneszerző-zongoraművész és Vásáry André férfi szoprán énekes.

Kiemelkedő eseményként említendő a világhírű divatcég alapítójának Guccio Gucci -nak a dédunokájával Patrizia Gucci [29] formatervezővel kialakult baráti kapcsolata. Ebből a kapcsolatból jött létre Magyarországon többek közt, a Zsolnay Porcelángyárral megvalósult együttműködés [30] [31], amely a limitált szériás, Patrizia Gucci nevével fémjelzett termékcsaládot eredményezte.  

Származása

Báthory-Szőnyi Tibor családi iratokat és levéltári okleveleket átnézve arra jutott, hogy vérvonala a történelmi Frangepán családon keresztül olasz, spanyol és portugál királyokon át egészen Árpád-házi Jolánig vezet, aki II. András magyar király lánya és I. Jakab aragóniai király felesége volt. Származását egyenesen Árpád magyar fejedelem -ig tudta visszavezetni. Kutatásait és felfedezéseit a "Noblesse Oblige: Családom története Árpád vezérig" című könyvében dokumentálta, amelyet limitált kiadásban jelentetett meg. A családtörténeti kutatásait főleg édesapja feljegyzései és Vajay Szabolcs, genealógus, történész, az Árpád-kor tudósának munkái [32] inspirálták.


Személyes művészeti tevékenysége

Báthory-Szőnyi Tibor saját képzőművészeti tehetségét is bemutatta, festményei és kisplasztikái kelendők voltak a Gresham Palace Four Seasons és a New York Palace Boscolo hotelekben tartott kiállításokon. Utolsó nagyobb belsőépítészeti munkája a Somogy vármegyei Batén a Gaál grófi kastély [33] és melléképületeinek felújítása és modernizálása volt, amelyet Walter Schnepel [34] német gyáriparos és formatervező [35], valamint magyar származású felesége, Maria Fazekas-Schnepel megrendelésére végzett. Érdemes megjegyezni, hogy a Schnepel házaspár, jelentős műgyűjtők, akik a Fluxus Art [36] művészeti mozgalom nagy rajongói, és hatalmas gyűjteményüket többek között a budapesti Ludwig Múzeumban [37] is bemutatták.


Könyve és elismerései

A "Noblesse Oblige: Családom története Árpád vezérig" című könyve (ISBN 978-615-01-9317-5), amely magyarul, angolul, németül, franciául, olaszul, portugálul és spanyolul készült el, számos illusztris személyiség, köztük VI. Fülöp spanyol király, Orbán Viktor és Csák János (miniszter) is elismeréssel fogadta. A könyv hiteles oklevelekkel és forrásokkal dokumentálja Báthory-Szőnyi Tibor családjának történetét az Árpád-házi királyokig és Árpád vezérig. A könyvet gyűjteménybe vette a teljesség igénye nélkül, a madridi Zarzuela Királyi Palota [38] magánkönyvtára, a Biblioteca Ariostea di Ferrara [39], a Portugál Nemzeti Könyvtár [40], a British Library [41], a Holland Királyi Könyvtár [42], a Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központ [43], az Országgyűlési Könyvtár [44], de a könyv olvasásra kikérhető a Portugál Királyi Olvasóteremben [45] Rio de Janeiroban is.