Ugrás a tartalomhoz

Szüts Apor

Ellenőrzött
A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
Szüts Apor
Életrajzi adatok
Született1993október 12. (31 éves)
 Magyarország, Budapest
Állampolgárságamagyar
Pályafutás
Műfajokopera
Hangszerzongora
Híres műveiA hallei kirurgus

Szüts Apor (Budapest, 1993. október 12. –) magyar zeneszerző, karmester, zongoraművész, zenei igazgató. Az ApOrchestra zenekar vezetője. A Virtuózok komolyzenei tehetségkutató verseny hozta meg számára az országos ismertséget.

Élete

[szerkesztés]

Zenészcsalád sarja: dédapja a híres zongorista, a Zeneakadémia professzora, Ungár Imre, nagyapja Ungár István zenepedagógus. 2006 és 2014 között a Bartók Béla Konzervatórium növendéke volt Csemiczky Miklós és Kocsár Miklós tanítványaként, majd a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetemen folytatta tanulmányait, Kecskés Balázs és Baranyay László tanítványaként. Jelenleg a Virtuózok zenei vezetője, illetve a Virtuózok Kamaraegyüttes művészeti vezetője.

Munkássága

[szerkesztés]

2012-ben zenésztársaival együtt megalapították az ApOrchestra Szimfonikus Zenekart, melynek mai napig is vezető karmestere. Zongoristaként több hazai és nemzetközi versenyen is megfordult, többek között 2012-ben az Aci Bertoncejl Nemzetközi Zongoraversenyen, ahonnan 2. díjjal tért haza. 2014-ben indult és a középdöntőig jutott a Virtuózok című tehetségkutató műsorban. Számos helyen, több neves zenekarral, például Csíki Kamarazenekarral, a Miskolci Szimfonikus Zenekarral vagy a Budafoki Dohnányi Zenekarral adott már koncertet. 2014-ben a Miskolci Nemzetközi Operafesztivál operaíró versenyének Tehetség-díjasa lett A hallei kirurgus című operájával, melyet saját vezényletével mutattak be a Debreceni Csokonai Színházban. Volt már közös fellépése Alexander Rybakkal, a 2009-es Euróvíziós Dalverseny győztesével is. Állandó résztvevője az MTVA Hangvilla című zenei ismeretterjesztő sorozatának, ahol Batta András zenei illusztrátoraként működik közre. 2017 óta a Virtuózok zenei vezetője. 2018 nyarán, a miskolci Bartók Plusz Operafesztiválon Vlad Troickij rendezésében bemutatták a zenész közösséget rendkívül megosztó RockGiovanni című alkotását, amely Mozart Don Giovanni című operájának átirata. A mű megosztottsága ellenére nagy sikert aratott, még a zenész közösség illusztris tagjai is elismerően szóltak róla, kifejezvén, hogy ez a mű nem egy egyszerű áthangszerelés egy rock-zenekarra.

Művei

[szerkesztés]

Quelque chose à la “grotesque - zongoraverseny

  • Ma bien-aimée immortelle - hegedűverseny
  • La crise - hegedűverseny
  • Csellóverseny
  • Noemy - karakterrajz egy fiktív női alakról - szimfonikus költemény
  • Örömzene - zenekari fanfár, a Virtuózok fináléjának zenéje
  • Etudes - zongoraetűdök
  • A gyönyörű kék Duna, zongoraátirat Johann Strauss keringőjéből
  • Őszi levelek - improvizáció zongorára
  • Moment musicaux - versenymű tételek szólóhangszerekre
  • Profonde - kamaradarab

Források

[szerkesztés]

További hivatkozások

[szerkesztés]
  • zene Zeneportál • összefoglaló, színes tartalomajánló lap