„George Stephenson” változatai közötti eltérés

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
[nem ellenőrzött változat][nem ellenőrzött változat]
Tartalom törölve Tartalom hozzáadva
60% és anatómia hozzáadva
11. sor: 11. sor:
| becenév = a tökéletesített [[gőzmozdony]] feltalálója
| becenév = a tökéletesített [[gőzmozdony]] feltalálója
}}
}}
'''George Stephenson''' ([[Wylam]], [[1781]]. [[június 9.]] – [[Derbyshire]], [[1848]]. [[augusztus 12.]]) [[Anglia|angol]] [[mérnök]], a [[gőzmozdony]]os vontatás tökéletesítője. Gőzmozdonya 1435 mm-es nyomtávval rendelkezett, ami a mai normál [[Nyomtávolság|nyomtáv]] szabványa.
'''George Stephenson''' ([[Wylam]], [[1781]]. [[június 9.]] – [[Derbyshire]], [[1848]]. [[augusztus 12.]]) [[Anglia|angol]] [[mérnök]], a [[gőzmozdony]]os vontatás tökéletesítője. Gőzmozdonya 1435 mm-es nyomtávval rendelkezett (4 [[Láb (mértékegység)|láb]] 8½ [[Hüvelyk (mértékegység)|hüvelyk]]), ami a mai normál [[Nyomtávolság|nyomtáv]] szabványa. A világ vasúthálózatainak több mint 60%-a ezt alkalmazza.


== Fiatalkora ==
== Fiatalkora ==

A lap 2011. július 1., 21:37-kori változata

George Stephenson
George Stephenson
George Stephenson
Született1781. június 9.
Wylam (Anglia)
Elhunyt1848. augusztus 12.
Derbyshire (Anglia)
Becenevea tökéletesített gőzmozdony feltalálója
Állampolgárságabrit
Nemzetiségeangol
Házastársa
  • Frances Henderson
  • Elizabeth Hindmarsh
  • Ellen Gregory
GyermekeiRobert Stephenson
Foglalkozása
Halál okamellhártyagyulladás
Sírhelye

George Stephenson aláírása
George Stephenson aláírása
A Wikimédia Commons tartalmaz George Stephenson témájú médiaállományokat.
SablonWikidataSegítség

George Stephenson (Wylam, 1781. június 9.Derbyshire, 1848. augusztus 12.) angol mérnök, a gőzmozdonyos vontatás tökéletesítője. Gőzmozdonya 1435 mm-es nyomtávval rendelkezett (4 lábhüvelyk), ami a mai normál nyomtáv szabványa. A világ vasúthálózatainak több mint 60%-a ezt alkalmazza.

Fiatalkora

1781. június 9-én egy szegény bányász második fiaként látta meg a napvilágot Wylam városban. Apja bányában dolgozott, a vizet kiszivattyúzó gőzgépet kezelte, így a fiú útja is a mélybe vezetett, ahol hamar megismerkedett a gőzmasinával. Hamarosan kísérletezésbe kezdett, az 1815-ben konstruált biztonsági bányászlámpa után olyan gőzhajtású jármű tervezésébe fogott, amely az akkoriban feltalált, peremmel ellátott öntöttvas síneken teherszállításra is alkalmas.

Munkái

A Rocket mozdony reprodukciója Londonban

Első "műve" az 1815-ben készült Blücher ugyan mai szemmel kezdetlegesnek tűnik, de ez volt az első olyan jármű, amely a Stephenson által úttörőként alkalmazott peremes kerekeinek köszönhetően a síneken maradt, és 4 kilométeres óránkénti sebességgel 30 tonna súlyt tudott elvontatni.

Az első gőzmozdony és vasútvonal

Az új gőzmozdony 1825 őszén debütált a Stockton–Darlington-vasútvonalon. A vonal 14 kilométeres volt. A gőzmozdonyt szénnel, valamint búzával fűtötték. A szerelvény 38 kocsiból állt, és mintegy 600 utas volt rajta. A mozdony a Locomotion nevet kapta.

Külső hivatkozások

Commons:Category:George Stephenson
A Wikimédia Commons tartalmaz George Stephenson témájú médiaállományokat.