„Schiedam” változatai közötti eltérés

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
[ellenőrzött változat][ellenőrzött változat]
Tartalom törölve Tartalom hozzáadva
33. sor: 33. sor:
A gát kereskedelmet vonzott a környékre, itt rakták át [[Delft]]be, [[Leiden]]be és [[Haarlem]]be szálíltandó áruk egy részét. Schiedam már [[1275]]-ben városi jogokat kapott nevezett Aleid van Holland-tól, aki [[II. Vilmos holland gróf]] nővére volt. Az úrnő kastélyt is építtetett. Az ehhez tartozó [[öregtorony]] maradványai még ma is láthatók Schiedam központjában.
A gát kereskedelmet vonzott a környékre, itt rakták át [[Delft]]be, [[Leiden]]be és [[Haarlem]]be szálíltandó áruk egy részét. Schiedam már [[1275]]-ben városi jogokat kapott nevezett Aleid van Holland-tól, aki [[II. Vilmos holland gróf]] nővére volt. Az úrnő kastélyt is építtetett. Az ehhez tartozó [[öregtorony]] maradványai még ma is láthatók Schiedam központjában.


Schiedam hamarosan erős konkurenciát is kapott: már [[1340]]-ben Rotterdam és Delft összefogása elterelte a kereskedelem egy részét. A 15. században egy helyi szent, ''Schiedami Liduina'' tisztelete tett híressé a várost. A [[hering]]halászat fellendülése kedvezően érintette a város gazdaságát. [[1428]]-ban tűvész pusztította el a város nagy részét.
Schiedam hamarosan erős konkurenciát is kapott: már [[1340]]-ben Rotterdam és Delft összefogása elterelte a kereskedelem egy részét. A 15. században egy helyi szent, ''Schiedami Liduina'' tisztelete tett híressé a várost. A [[hering]]halászat fellendülése kedvezően érintette a helyi gazdaságot. [[1428]]-ban tűvész pusztította el a település nagy részét.


==Nevezetességei==
==Nevezetességei==

A lap 2011. február 21., 15:19-kori változata

Schiedam
Schiedam, régi városháza
Schiedam, régi városháza
Schiedam címere
Schiedam címere
Schiedam zászlaja
Schiedam zászlaja
Közigazgatás
Ország Hollandia
TartományDél-Holland
Beosztott települések
  • Kerkbuurt
  • Windas
Irányítószám3100–3125
Körzethívószám010
Testvérvárosok
Népesség
Teljes népesség79 279 fő (2021. jan. 1.)[1]
Földrajzi adatok
Terület18,10 km²
IdőzónaCET, UTC+1
Elhelyezkedése
Térkép
é. sz. 51° 55′, k. h. 4° 24′Koordináták: é. sz. 51° 55′, k. h. 4° 24′
A Schiedam weboldala
A Wikimédia Commons tartalmaz Schiedam témájú médiaállományokat.

Schiedam holland város és közigazgatási egység (község, gemeente) Dél-Holland tartományban. Rotterdam és Vlaardingen között terül el, eredetileg a Schie folyó partján, majd később a Maas új medrét (Nieuwe Maas) is itt alakították ki. Bár közigazgatásilag önálló, gyakorlatilag a rotterdami agglomerátum és a kikötőrendszer része, 75000 lakosának jelentős része rotterdami vállalatoknál dolgozik. A rotterdami metró három járata is megáll Schiedam központjában. A város leginkább a jenever-ről (holland gin), a történelmi belvárosról és a világ legmagasabb szélmalmairól ismert.

Története

Schiedam hasonlóképpen jött létre, mint a szomszédos Rotterdam vagy a távolabbi Amszterdam: a helyi folyó – ezúttal a Schie – torkolatánál a környékbeli parasztok összefogásával gátat építettek, hogy megakadályozzák a sós tengeri víz felhatolását a vihardagályok idején, és megvédjék polderjeiket. Korabeli okiratok szerint 1247-ben a gát és a polder keleti része Aleid van Holland birtokába került a Jan van Avesnes-szel kötött házassága révén, jegyajándék gyanánt.

A gát kereskedelmet vonzott a környékre, itt rakták át Delftbe, Leidenbe és Haarlembe szálíltandó áruk egy részét. Schiedam már 1275-ben városi jogokat kapott nevezett Aleid van Holland-tól, aki II. Vilmos holland gróf nővére volt. Az úrnő kastélyt is építtetett. Az ehhez tartozó öregtorony maradványai még ma is láthatók Schiedam központjában.

Schiedam hamarosan erős konkurenciát is kapott: már 1340-ben Rotterdam és Delft összefogása elterelte a kereskedelem egy részét. A 15. században egy helyi szent, Schiedami Liduina tisztelete tett híressé a várost. A heringhalászat fellendülése kedvezően érintette a helyi gazdaságot. 1428-ban tűvész pusztította el a település nagy részét.

Nevezetességei

A város 18. és 19. századi tizenhét szélmalmából öt maradt fenn máig (De Noord, Walvisch, Drie Koornbloemen, Nieuwe Palmboom és a Vrijheid). Ezeket mind a jenever-gyártás számára őröltek. A városi környezet miatt kellett magasra építeni őket, hogy a tengeri szél elérhesse vitorláikat. Így lettek, mintegy 30 méteres magasságukkal, a világ legmagasabb hagyományos szélmalmai.[2] Alsó részükben raktárak helyezkedtek el.

A fennmaradt malmok a város fontos turisztikai látványosságai. Közülük a Nieuwe Palmboom nevezetűben jenever-múzeum található, és a tetejére is fel lehet menni, ahonnan pompás kilátás nyílik.

Jegyzetek

  1. Kerncijfers wijken en buurten 2021, 2021. augusztus 6.
  2. Schiedam honlapja - malmok (holland nyelven). (Hozzáférés: 2011. február 20.)