„Költségvetési politika” változatai közötti eltérés

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
[nem ellenőrzött változat][nem ellenőrzött változat]
Tartalom törölve Tartalom hozzáadva
AsgardBot (vitalap | szerkesztései)
Bot: <references /> cseréje {{források}}-ra
JAnDbot (vitalap | szerkesztései)
a Bot: következő hozzáadása: tr:Maliye politikası következő módosítása: fr:Politique budgétaire
34. sor: 34. sor:
[[et:Fiskaalpoliitika]]
[[et:Fiskaalpoliitika]]
[[fi:Finanssipolitiikka]]
[[fi:Finanssipolitiikka]]
[[fr:Politique fiscale]]
[[fr:Politique budgétaire]]
[[he:מדיניות פיסקלית]]
[[he:מדיניות פיסקלית]]
[[id:Kebijakan fiskal]]
[[id:Kebijakan fiskal]]
50. sor: 50. sor:
[[sk:Fiškálna politika]]
[[sk:Fiškálna politika]]
[[sv:Finanspolitik]]
[[sv:Finanspolitik]]
[[tr:Maliye politikası]]
[[uk:Фіскальна політика]]
[[uk:Фіскальна політика]]
[[vi:Chính sách tài chính]]
[[vi:Chính sách tài chính]]

A lap 2009. október 1., 13:45-kori változata

A költségvetési politika a gazdaságirányítás egyik eszköze, a pénzügyi politika része, a gazdaságpolitikai és ezen belül a pénzügypolitikai célok költségvetési eszközökkel való előmozdítására vonatkozó központi állami döntések összessége. A gazdaságban keletkezett jövedelmek újraelosztása révén befolyásolja a vállalkozások és a lakosság rendelkezésére álló jövedelem nagyságát és elosztását. Fő elemei: a közkiadások (kormányzati vásárlások és a háztartásoknak és vállalatoknak juttatott transzferek) és az adóztatás, továbbá az államadósság kezelése (állami kölcsönök felvétele és törlesztése).

A költségvetési politika általános célja a hosszú távú gazdasági növekedés biztosítása. Ezek olyan feladatok, melyek nem oldhatók meg az egyének érdekeltségi szintjén.

Célja

A gazdaságpolitika célja a gazdaságra jellemző ingadozások keretek közé szorítása, vagyis a fellendülés és visszaesés által okozott csúcspontok kiegyenlítése. Ezen felül, a munkanélküliség szintjét kívánják a lehető legkisebb szintre visszaszorítani. Erre a legfőbb eszközök között említhetjük az adóztatást és a közkiadásokat. Válság esetén az állam pótlólagos keresletet támaszt és ezzel tölti be a kínálat és a kereslet közötti űrt. Pótlólagos vásárlóerőt kell juttatni a gazdaságba anélkül azonban, hogy az árumennyiség növekedne, hiszen így is felesleg van.

Eszközei

A beavatkozás eszközei:

  • Recesszió esetén az adók csökkentését és újabb közkiadási programok beindítását célszerű megtenni. Ennek hatására többletkereslet jelenik meg. Ezen felül a monetáris politika eszközeivel pénzmennyiséget növelhetünk és kamatlábat csökkenthetünk.
  • Gazdaság felpörgése esetén a magas inflációs rátával találkozunk, a költségvetési politika az adókulcsok emelésével és a közkiadások visszafogásával válaszolhat. A monetáris politika segítségével a pénzkínálat mennyiségét lehet csökkenteni a kamatlábak emelése mellett.

Az automatikus eszközök lényege, hogy az egyes problémák maguktól megoldódnak. Ilyen stabilizátorok a progresszív adózás, munkanélküli segély (mely pótlólagos vásárlóerőt biztosít, fellendülés esetén pedig több munkást vesznek fel és csökken a kifizetett összeg). A diszkrecionális eszközök ezzel szemben eseti beavatkozásokat jelentenek, úgy, mint közmunka,állami foglalkoztatási programok, eseti kifizetések vagy adókulcsok változtatása. A rendelkezésre álló munkaerő hatékony kihasználásához utak építése, infrastrukturális beruházások megvalósítása az optimális megoldás. Az adókulcsok változtatásával, az egyes jövedelmi sávokban az elvonás nagyságának módosulásával nem lehet azonnali eredményeket elérni.

Jegyzetek

Források

  • Meyer Dietmar-Solt Katalin: Makroökonomia. Aula Kiadó 1999.
  • Közgazdasági Kislexikon. Kossuth Könyvkiadó 1977.
  • Magyar Nagylexikon. Magyar Nagylexikon Kiadó Budapest 2000.
  • Vígvári András: Közpénzügyek, önkormányzati pénzügyek. Közgazdasági és jogi Könyvkiadó Budapest 2002.