„Bartolomeu Dias” változatai közötti eltérés

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
[ellenőrzött változat][ellenőrzött változat]
Tartalom törölve Tartalom hozzáadva
Visszavontam 84.2.21.226 (vita) szerkesztését (oldid: 21042553)
Címke: Visszavonás
PArpad (vitalap | szerkesztései)
→‎Felfedezőútja: - A 2. hajó parancsnokának javítása (a spanyol Wikipedia cikke alapján)
13. sor: 13. sor:
[[1487]]-ben [[II. János portugál király|II. János]] Bartolomeu Diast választotta, hogy felfedezőútra induljon [[Afrika]] legdélebbi csücskéhez, majd megtalálja az onnan az [[Indiai-óceán]]hoz vezető tengeri utat. Dias valószínűleg augusztus végén indult útnak egy flottával, amely három hajóból állt.
[[1487]]-ben [[II. János portugál király|II. János]] Bartolomeu Diast választotta, hogy felfedezőútra induljon [[Afrika]] legdélebbi csücskéhez, majd megtalálja az onnan az [[Indiai-óceán]]hoz vezető tengeri utat. Dias valószínűleg augusztus végén indult útnak egy flottával, amely három hajóból állt.


A flotta három hajóval indult útnak, két 50 t-s karavellával és egy tartalék hajóval. Zászlóshajójának – a [[Săo Cristóvăo|Săo Cristóvăónak]] – kapitánya maga Dias, kormányosa [[Pêro de Alenquer]] volt. A flotta második karavellájának – a [[São Pantaleão|São Pantaleãónak]] – a parancsnoka Pêro de Alenquer, míg a kormányosa [[Alvaro Martins]] volt. A harmadik hajó (ellátóhajó) parancsnoka Dias testvére Diogo, míg a kormányos [[João de Santiago]] volt.
A flotta három hajóval indult útnak, két 50 t-s karavellával és egy tartalék hajóval. Zászlóshajójának – a [[Săo Cristóvăo|Săo Cristóvăónak]] – kapitánya maga Dias, kormányosa [[Pêro de Alenquer]] volt. A flotta második karavellájának – a [[São Pantaleão|São Pantaleãónak]] – a parancsnoka [[João Infante]], míg a kormányosa [[Alvaro Martins]] volt. A harmadik hajó (ellátóhajó) parancsnoka Dias testvére Diogo, míg a kormányos [[João de Santiago]] volt.


Dias hat európai ruhába öltöztetett [[Kongó régió|kongóit]] vitt magával a hajón, akiknek az volt a feladatuk – miután az afrikai partok mentén kirakták őket – hogy elmagyarázzák a bennszülötteknek, milyen terményeket követelnek tőlük.
Dias hat európai ruhába öltöztetett [[Kongó régió|kongóit]] vitt magával a hajón, akiknek az volt a feladatuk – miután az afrikai partok mentén kirakták őket – hogy elmagyarázzák a bennszülötteknek, milyen terményeket követelnek tőlük.

A lap 2019. június 14., 08:13-kori változata

Bartolomeu Dias
Bartolomeu Dias szobra Londonban
Bartolomeu Dias szobra Londonban
Született1450-es évek
Algarve
Elhunyt1500. május 29.[1][2][3][4][5]
Jóreménység foka
ÁllampolgárságaPortugál Királyság
Foglalkozásafelfedező
A Wikimédia Commons tartalmaz Bartolomeu Dias témájú médiaállományokat.
SablonWikidataSegítség

Bartolomeu Dias (olaszos írásmóddal Bartolomeo Diaz) (Algarve, 1450 körül – a Jóreménység fokától délre, 1500. május 29.) portugál hajós és felfedező. Elsőként kerülte meg Afrika legdélebbi csücskét – a Jóreménység-fokát – 1487-88-ban.

Élete

A felfedezőútja előtti élete ismeretlen. Valószínűleg Tengerész Henrik egyik kormányosának a leszármazottja volt.

Felfedezőútja

A 15. század elején a portugál Tengerész Henrik felfedezte Afrika nyugati partjait.

1487-ben II. János Bartolomeu Diast választotta, hogy felfedezőútra induljon Afrika legdélebbi csücskéhez, majd megtalálja az onnan az Indiai-óceánhoz vezető tengeri utat. Dias valószínűleg augusztus végén indult útnak egy flottával, amely három hajóból állt.

A flotta három hajóval indult útnak, két 50 t-s karavellával és egy tartalék hajóval. Zászlóshajójának – a Săo Cristóvăónak – kapitánya maga Dias, kormányosa Pêro de Alenquer volt. A flotta második karavellájának – a São Pantaleãónak – a parancsnoka João Infante, míg a kormányosa Alvaro Martins volt. A harmadik hajó (ellátóhajó) parancsnoka Dias testvére Diogo, míg a kormányos João de Santiago volt.

Dias hat európai ruhába öltöztetett kongóit vitt magával a hajón, akiknek az volt a feladatuk – miután az afrikai partok mentén kirakták őket – hogy elmagyarázzák a bennszülötteknek, milyen terményeket követelnek tőlük.

A flotta Afrika nyugati partjainál haladt, december 8-án elérte a mai Namíbiában található Walvis Bayt, a portugálok által akkor ismert legdélibb pontot. Az ellátóhajót Dias biztonsági okokból a Bálna-öbölnél hagyta, de előtte a Kongó-torkolatnál kirakta az utolsó afrikait. A Bálna-öböltől dél felé haladt tovább, elérte a mai Spencer Bayt, majd a Lüderitzi-öblöt.

A további út során mindkét karavellát az erős északi szél és a vihar – a Jóreménység-fokát megkerülve – dél felé vitte. Dias napokig úgy hajózott, hogy nem is látta a szárazföldet, tehát fel sem tűnt neki, hogy megkerülte a Jóreménység-fokát. A következő vidéket ahova Dias jutott Szent Balázs-öbölnek keresztelte, amelynek a mai neve Mossel Bay. Kelet felé hajózott tovább a flotta és a mai Algoa-öbölhöz jutottak. A legénység nem akart továbbhajózni, de ennek ellenére megegyeztek, hogy még néhány napig keleti irányba haladnak tovább, így eljutottak a mai Groote-folyóig. Ekkor tudatosult Diasban, hogy az 1470-es évek óta keresett utat megtalálta és az Indiába vezető út szabad.

A legénység skorbutot kapott, így Dias elindult visszafelé.

A visszaúton a Bálna-öbölnél Dias találkozott ellátóhajójával, amelyen már csak négy ember élt. Rövid ideig, friss ivóvíz felvétele céljából megállt az angolai partoknál, valamint a São Tomé és Príncipe szigeteknél, majd több mint 16 hónap után, 1488 decemberének végén ismét befutott Lisszabonba.

Jegyzetek

  1. Integrált katalógustár (német nyelven). (Hozzáférés: 2015. augusztus 14.)
  2. Encyclopædia Britannica (angol nyelven). (Hozzáférés: 2017. október 9.)
  3. SNAC (angol nyelven). (Hozzáférés: 2017. október 9.)
  4. Find a Grave (angol nyelven). (Hozzáférés: 2017. október 9.)
  5. Gran Enciclopèdia Catalana (katalán nyelven). Grup Enciclopèdia

Források

  • A nagy felfedezések atlasza (Officina Nova Könyvek, Magyar Könyvklub, Budapest, 1998) ISBN 963-548-789-4
  • A világ 100 híres felfedezője (Pécsi Direkt Kft. Alexandra Kiadója, 2004) ISBN 963-368-780-2

További információk