„Wikipédia:Felhasználási feltételek” változatai közötti eltérés

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
Tartalom törölve Tartalom hozzáadva
16. sor: 16. sor:




A nemszöveges tartalmak a Wikimédia Alapítvány projektjein különböző licencek alatt érhetőek el, melyek támogatják a korlátozás nélküli újrafelhasználás és terjesztés általános célját. Az ilyen licencekre vonatkozó feltételek megtalálhatóak a [[:wmf:Resolution:Licensing_policy|Wikimédia Alapítvány licencelési irányelvében]]. Az egyes közösségek kifejthetik és finomíthatják ezeket a követelményeket.
A nemszöveges tartalmak a Wikimédia Alapítvány projektjeben különböző licencek alatt érhetőek el, melyek támogatják a korlátozás nélküli újrafelhasználás és terjesztés általános célját. Az ilyen licencekre vonatkozó feltételek megtalálhatóak a [[:wmf:Resolution:Licensing_policy|Wikimédia Alapítvány licencelési irányelvében]]. Az egyes közösségek kifejthetik és finomíthatják ezeket a követelményeket.


== Információ újrafelhasználóknak ==
== Információ újrafelhasználóknak ==

A lap 2009. október 10., 18:31-kori változata

Képzelj el egy világot, ahol mindenki szabadon hozzáférhet az emberi tudás összességéhez! Emellett köteleztük el magunkat.
A Wikimédia Alapítvány jövőképe

Tudnivalók a Wikimédia-projektek szövegében való közreműködésről

A Wikimédia-mozgalom célja a tudás és a kultúra köztulajdonná tétele; ennek érdekében a Wikimédia-projektekben részt vevő összes felhasználónak széleskörű felhatalmazást kell adnia a közreműködésének bárki általi szabad terjesztésére és újrafelhasználására (feltéve, hogy a terjesztő/újrafelhasználó megjelöli a forrást, és ugyanezt a felhatalmazást a maga módosításaira is megadja). Ezért olyan szövegek esetén, melyek szerzői jogával rendelkezel, bele kell egyezned azok Creative Commons Nevezd meg! – Így add tovább! 3.0 (Unported) (CC-BY-SA) licenc alatti publikálásába. Kompatibilitási okokból a GNU Szabad Dokumentációs Licenc (GFDL) alá is el kell helyezned őket (verziószám-megkötés, nem változtatható szakaszok, címlapszöveg és hátlapszöveg nélkül). Az újrafelhasználók maguk választhatják meg, melyik licencnek kívánnak megfelelni. Kérlek vedd figyelembe, hogy ezek a licencek engedélyezik a közreműködéseid kereskedelmi felhasználását, amíg az ilyen felhasználás megfelel a forrásjelölésre és továbbengedélyezésre vonatkozó feltételeknek.

Szerzőként beleegyezel, hogy a következő módok bármelyikén történjen a forrásjelölés: a) kattintható hivatkozás ("link") a felhasznált szócikk(ek)re, vagy, ha ez nem lehetséges, az internetes címük (URL-jük) megadása, b) link (ha az nem lehetséges, URL) egy alternatív, stabil online másolatra, amely szabadon hozzáférhető, megfelel a licencnek és a jelen honlap szerzőmegjelölésével egyenértékű módon jelöli meg a szerzőket, vagy c) az összes szerző felsorolásával. (A szerzőlistából ki lehet szűrni a nagyon kis méretékű vagy lényegtelen közreműködéseket.)

Szövegek importálása

Ha olyan szöveget szeretnél átvenni, amit máshol találtál vagy másokkal közösen alkottál, csak akkor teheted ezt meg, ha az a CC-BY-SA licenccel kompatibilis feltételek alatt érhető el. Nem kell biztosítanod vagy garantálnod azt, hogy az átvett szöveg a GFDL alatt is elérhető legyen; arra azonban ügyelj, hogy nem vehetsz át olyan információt amely csak GFDL alatt érhető el. Más szóval, csak olyan szöveget vehetsz át, amire vagy (a) egyetlen, a CC-BY-SA licenccel kompatibilis felhasználási feltétel vonatkozik, vagy (b) amely a GFDL és egy a CC-BY-SA licenccel kompatibilis feltételekkel rendelkező másik licenc alatti kettős licenccel rendelkezik.

Ha egy olyan kompatibilis licenc alatti szöveget veszel át, amely megköveteli a forrás megjelölését, ésszerű módon meg kell jelölnöd a szerző(ke)t. Ahol az ilyen megjelölés általában a laptörténeteken keresztül történik (mint például a Wikimédián belüli másolásnál), ott elegendő a forrásjelölés a szerkesztési összefoglalóban, amely rögzítésre kerül a laptörténetben. A licenctől függetlenül az importált szöveget visszautasíthatják, ha a megkívánt forrásjelölés túlságosan tolakodónak minősül.

Tudnivalók nemszöveges tartalommal közreműködőknek

A nemszöveges tartalmak a Wikimédia Alapítvány projektjeben különböző licencek alatt érhetőek el, melyek támogatják a korlátozás nélküli újrafelhasználás és terjesztés általános célját. Az ilyen licencekre vonatkozó feltételek megtalálhatóak a Wikimédia Alapítvány licencelési irányelvében. Az egyes közösségek kifejthetik és finomíthatják ezeket a követelményeket.

Információ újrafelhasználóknak

A Wikimédia projektek tartalmát szabadon felhasználhatod, azon tartalmak kivételével amelyek "fair use" vagy más szerzői jogi kivételek alapján vannak használva. Kérlek kövesd az alábbi útmutatót:

Szöveg újrafelhasználása

  • Forrásjelölést: egy szövegoldal bármilyen formájú terjesztéséhez jelöld meg a szerzőket vagy a) egy hiperhivatkozással (ahol lehetséges) vagy URL-el azon oldalra vagy oldalakra, amelyeket újrafelhasználást b) hiperhivatkozással (ahol lehetséges) vagy URL-el egy alternatív, stabil online másolatra, amely szabadon elérhető, megfelel a licencnek és amely a jelen honlapon használt szerzőmegjelöléssel egyenlő módon jelöli meg a szerzőket, vagy c) az összes szerző listájával. (Bármely szerzőlistából ki lehet szűrni a nagyon kicsi vagy lényegtelen közreműködéseket.) Ez vonatkozik a Wikimédia közösség által kidolgozott szövegekre. A külső forrásból származó szövegek további forrásjelölési feltételeket csatolhatnak a műhöz, amelyeket igyekszünk egyértelműen jelezni a számodra.

Például, egy oldal tartalmazhat egy bannert vagy egyéb jelölést, ami jelzi hogy a tartalom egy része vagy egésze eredetileg máshol volt publikálva. Ahol az ilyen jelölések az oldalon magán is láthatóak azokat általában az újrafelhasználóknak is meg kell tartania.

  • Copyleft/Így add tovább: ha módosításokat vagy kiegészítéseket teszel az újrafelhasznált oldalhoz, azokat a Creative Commons Nevezd meg! - Így add tovább 3.0-ás vagy későbbi licenc alatt elérhetővé kell tenned.
  • Jelöld meg a változtatásokat: ha módosításokat vagy kiegészítéseket teszel, ésszerű módon jelezned kell, hogy az eredeti mű meg lett változtatva. Ha az oldalt egy wikin használod fel, például, ennek a laptörténetben való megjelölése elegendő.
  • Licencelési nyilatkozat: Minden általad terjesztett példánynak vagy módosított változatnak tartalmaznia kell egy licencelési nyilatkozatot amely kimondja, hogy a mű a CC-BY-SA alatt érhető el és vagy a) egy hiperhivatkozást vagy URL-t a licenc szövegéhet vagy b) a licenc másolatát. Erre a célra a http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/ egy megfelelő URL.
  • További információért fordulj a CC-BY-SA licenc jogi változatához.

A szöveg további elérhetősége a GNU Szabad Dokumentációs Licenc alatt

  • Kompatibilitási okokból bármely olyan oldal amely nem tartalmaz kizárólag a CC-BY-SA vagy CC-BY-SA kompatibilis licenc alatti szöveg a GNU Szabad Dokumentációs Licenc feltételei alatt is elérhető. Annak megállapítására, hogy egy oldal elérhető-e a GFDL alatt, vizsgáld meg az oldal láblécét, laptörténetét és vitalapját az egyetlen licenc alatt, GFDL-lel nem kompatibilis tartalom forrásjelöléséért. Minden 2009. június 15-e előtt közzétett szöveg a GFDL alatt lett publikálva és a laptörténetet használva letöltheted az ezen dátum előtt publikált tartalmat biztosítva a GFDL-el való kompatibilitást.

Nemszöveges tartalom újrafelhasználása

  • Ahol ez nincs külön jelezve, a nem szöveges tartalmak különböző szabad kulturás licencek alatt érhetőek el, összhangban a Wikimédia Alapítvány licencelési irányelvével. Bármely média fájl licencelési részleteiért kérlek tekintsd meg a média leírólapját.

Érvényességi záradék

Az ezen az oldalon közöltek a Wikimédia Alapítvány által elfogadott hiteles, jogi érvénnyel bíró felhasználási feltételek nem hitelesített fordítása. Amennyiben bármilyen ellentmondás található az itt közöltek és a fenti hiteles változat között, az utóbbi élvez elsőbbséget.