„Thesszalonikéi Eusztathiosz” változatai közötti eltérés

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
[ellenőrzött változat][ellenőrzött változat]
Tartalom törölve Tartalom hozzáadva
12akd (vitalap | szerkesztései)
Új oldal, tartalma: „'''Thesszalonikai Euszthathiosz''' (1110 körül – 1194) bizánci szerzetes, thesszalonikai érsek, egyházi író. Konstantinápolyban született, és előb…”
 
12akd (vitalap | szerkesztései)
Nincs szerkesztési összefoglaló
1. sor: 1. sor:
'''Thesszalonikai Euszthathiosz''' ([[1110]] körül – [[1194]]) bizánci szerzetes, thesszalonikai érsek, egyházi író.
'''Thesszalonikai Euszthathiosz''' ([[1110]] körül – [[1194]]) bizánci szerzetes, thesszalonikai érsek, egyházi író.


Konstantinápolyban született, és előbb szerzetes, [[diakónus]], majd az [[ékesszólás]] tanára lett ugyanott. [[1160]]-tól thesszalonikai érsek. Írt egy sok tudásról tanúskodó [[kommentár]]t [[Homérosz]]hoz [[Devarius]] regiszterével; egyet [[Dionysios Periegetes]]hez. [[Pindarosz]]hoz írott kommentárjának azonban csak a [[prologus]]a van meg. Rengeteg [[teológia|teológia]]i, történelmi műve, beszéde, és levele ismeretes. 21 reánk maradt szónoklata között van olyan is, melyben [[I. Manuel]] és [[Dukás János]] császároknak a magyarokkal viselt háborúiról emlékezett meg.
Konstantinápolyban született, és előbb szerzetes, [[diakónus]], majd az [[ékesszólás]] tanára lett ugyanott. [[1160]]-tól thesszalonikai érsek. Írt egy sok tudásról tanúskodó [[kommentár]]t [[Homérosz]]hoz [[Devarius]] regiszterével; egyet [[Dionüsziosz Periegetesz]]hez. [[Pindarosz]]hoz írott kommentárjának azonban csak a [[prologus]]a van meg. Rengeteg [[teológia|teológia]]i, történelmi műve, beszéde, és levele ismeretes. 21 reánk maradt szónoklata között van olyan is, melyben [[I. Manuel]] és [[Dukás János]] császároknak a magyarokkal viselt háborúiról emlékezett meg.


== Forrás ==
== Forrás ==

A lap 2016. szeptember 12., 06:19-kori változata

Thesszalonikai Euszthathiosz (1110 körül – 1194) bizánci szerzetes, thesszalonikai érsek, egyházi író.

Konstantinápolyban született, és előbb szerzetes, diakónus, majd az ékesszólás tanára lett ugyanott. 1160-tól thesszalonikai érsek. Írt egy sok tudásról tanúskodó kommentárt Homéroszhoz Devarius regiszterével; egyet Dionüsziosz Periegeteszhez. Pindaroszhoz írott kommentárjának azonban csak a prologusa van meg. Rengeteg teológiai, történelmi műve, beszéde, és levele ismeretes. 21 reánk maradt szónoklata között van olyan is, melyben I. Manuel és Dukás János császároknak a magyarokkal viselt háborúiról emlékezett meg.

Forrás