Singcsont
Ezt a szócikket át kellene olvasni, ellenőrizni a szöveg helyesírását és nyelvhelyességét, a tulajdonnevek átírását. Esetleges további megjegyzések a vitalapon. |
Ez a szócikk nem tünteti fel a független forrásokat, amelyeket felhasználtak a készítése során. Emiatt nem tudjuk közvetlenül ellenőrizni, hogy a szócikkben szereplő állítások helytállóak-e. Segíts megbízható forrásokat találni az állításokhoz! Lásd még: A Wikipédia nem az első közlés helye. |
A singcsont (ulna) egy hosszú csöves csont, amely az alkar mediális részén helyezkedik el, az orsócsonttal (radius) párhuzamosan.
Ízületei[szerkesztés]
- A felkarcsonthoz (humerus) a könyök kialakításával kapcsolódik.
- Az orsócsonttal (radius) egy articulatio trochoideával áll kapcsoltaban amely megengedi hogy az orsócsont körbe forogja a singcsontot borintás közben.
- Az orsócsont alsó részénél a incisura ulnaris radiival kapcsolódik a két csont.
- A két csont között található a membrana interossea antebrachii és így létrejön a syndesmosis.
Proximalis és distalis helyzete[szerkesztés]
Az ulna proximalis nézetből szélesebb mint distalis nézetből.
Proximalis állásnál van egy csontos nyúlványa a könyöknyúlvány (olecranon) mely a fossa olecraniba csatlakozik be ami a felkarcsonton található. A trochlea humerivel közösen kialakítják a könyök ízületet. A radiuson van a incisura radialis ulnae mely a caput radiin található és itt csatlakozik a két csont. Az ulnan található még tuberositas ulnae melyk dudorok és az izmok tapadását segítik elő. Közel a kézhez található a processus styloideus ulnae distalisan.
Struktúrája[szerkesztés]
Izmai[szerkesztés]
További információk[szerkesztés]
A Wikimédia Commons tartalmaz Singcsont témájú médiaállományokat.