Ugrás a tartalomhoz

Laissez-faire

Ellenőrzött
A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából

Laissez-faire (francia: IPA: lɛsefɛʁ, Hallgat kiejtése, jelentése: Hagyd, hogy megtörténjen) a neve annak a felfogásnak, hogy a kormányzatnak csak a lehető legkisebb mértékben szabad befolyásolnia a gazdasági tevékenységeket, a döntéseket a piacra kell hagynia.[1] A klasszikus közgazdászok, például Adam Smith megfogalmazásában[2]: a kormányzat szerepe korlátozódjék a törvény és a rend fenntartására, az ország védelmére, valamint azon közjavak nyújtására, amelyek termelésére a magánvállalatok nem vállalkoznak (pl. közegészségügy, köztisztaság).

A laissez-faire gazdaság tiszta formában soha nem létezett, bár a 19. századi Anglia közel állt ehhez, illetve a 19. században sok kormányzat vallotta ezt a nézetet (a gazdasági döntéseket a piacon a kínálat és a kereslet határozza meg), ezért ez a laissez-faire évszázada lett Európában és Észak-Amerika jelentős részén.

Jegyzetek

[szerkesztés]
  1. Laissez-faire, laissez-passer. www.hrportal.hu (Hozzáférés: 2023. június 10.)
  2. Viner, Jacob (1927. október 1.). „Adam Smith and Laissez Faire”. Journal of Political Economy 35 (2), 198–232. o. ISSN 0022-3808.