Ugrás a tartalomhoz

I. e. 309

Ellenőrzött
A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából

Évszázadok: i. e. 5. századi. e. 4. századi. e. 3. század

Évtizedek: i. e. 350-es éveki. e. 340-es éveki. e. 330-as éveki. e. 320-as éveki. e. 310-es éveki. e. 300-as éveki. e. 290-es éveki. e. 280-as éveki. e. 270-es éveki. e. 260-as éveki. e. 250-es évek

Évek: i. e. 314i. e. 313i. e. 312i. e. 311i. e. 310i. e. 309i. e. 308i. e. 307i. e. 306i. e. 305i. e. 304

Események

[szerkesztés]

Makedón Birodalom

[szerkesztés]
  • Polüperkhón Héraklészt kiáltja ki a birodalom jogos uralkodójának, összegyűjt egy húszezres sereget és Kasszandrosz ellen vonul. Kasszandrosz tárgyalásokba kezd, felajánl neki egy hadvezéri posztot és a Peloponnészosz kormányzóságát. Polüperkhón kiegyezik vele és meggyilkoltatja Héraklészt és anyját, Barszinét.
  • Ptolemaiosz maga vezeti azt a flottát, amellyel elfoglalja az Antigonosz által uralt Lükiát és Káriát Kis-Ázsiában.
  • Meghal II. Kleomenész spártai király; utóda unokája, I. Areusz.
  • Athénban népszámlálást tartanak. A városnak 21 ezer polgárát, 10 ezer külföldi és 400 ezer egyéb lakóját (nők, gyerekek, rabszolgák) számlálják össze.

Észak-Afrika

[szerkesztés]
  • Karthágó névleges királya, Bomilcar megpróbálja átvenni a tényleges hatalmat a vének tanácsától. Próbálkozása elbukik és Karthágó formálisan is köztársasággá alakul át.
  • A szürakuszai Agathoklész, aki a punok által ostromolt városát próbálja felmenteni azzal, hogy karthágói területeket dúl fel Észak-Afrikában, szövetséget köt Kürenaika kormányzójával, Ophellasszal, megígérve neki minden meghódított területet. Ophellasz sereget gyűjt és Karthágóhoz vonul.
  • Ebben az évben nem választanak új consult, Lucius Papirius Cursor dictatorként vezeti a rómaiakat a szamnisz háborúban. A dictator nagy győzelmet arat és diadalmenetet tart Rómában.
  • Az etruszkok elleni háborút vezető előző évi consul, Quintus Fabius Maximus Rullianus legyőzi a fegyverszünetet megszegő Perusia seregét, amely ezután hajlandó római helyőrséget befogadni a városba. Fabius is diadalmenetet tarthat.[1]

Halálozások

[szerkesztés]

Jegyzetek

[szerkesztés]
  1. Titus Livius: A római nép története Kilencedik könyv

Fordítás

[szerkesztés]
  • Ez a szócikk részben vagy egészben a(z) 309 BC című angol Wikipédia-szócikk ezen változatának fordításán alapul. Az eredeti cikk szerkesztőit annak laptörténete sorolja fel. Ez a jelzés csupán a megfogalmazás eredetét és a szerzői jogokat jelzi, nem szolgál a cikkben szereplő információk forrásmegjelöléseként.