Ugrás a tartalomhoz

Göktürk–2

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen Llz78 (vitalap | szerkesztései) 2019. december 16., 01:10-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól. (linkjav.)

Göktürk–2 török földmegfigyelő és felderítő műhold.

Jellemzői

Legfőbb célja, hogy földrajzi korlátozás nélkül, minden régióból nagy felbontású képeket készítsen hírszerzési célokra. További feladata elősegíteni a gazdasági (földtani szerkezet), katasztrófavédelmi, mezőgazdasági (belvíz, erdészet), halászati tevékenységet.

Küldetés

Gyártó a török Tudományos és Technológiai Kutatási Tanács (TUBITAK) vállalata a TUBITAK Space Technologies Research Institute (TUBITAK SPACE) és a Turkish Aerospace Industries (TAI). Üzemeltető a Török Honvédelmi Minisztérium. Az izraeli tiltakozás ellenére – bár a Göktürk–1 elindítása komoly késedelmet szenvedett – pályára állították az űregységet.

Megnevezései: COSPAR: 2012-073A; SATCAT kódja: 39030.

2012. december 18-án a kínai Csiucsüan Űrközpontból LA-4/SLS-2 (LC–Launch Complex) jelű indítóállványról egy CZ–2D hordozórakétával állították alacsony Föld körüli pályára (LEO = Low-Earth Orbit). Az orbitális pályája 93 perces, 98,2° hajlásszögű, geocentrikus pálya, perigeuma 669 kilométer, az apogeuma 689 km volt.

Tömege 450 kilogramm. Szolgálati idejét 5 évre tervezték. GPS (Global Positioning System) helymeghatározó segítségével követték a pályáját. A technológia 80%-a, a programot szolgáltató számítógép 100%-a hazai fejlesztés. A pankromatikus felbontás 10 méter, a multispektrális felbontás 20 méter. A 2,5 méter felbontású felvételeket a telemetriai egység antennái segítségével a kiépített földi vevőállomásokra továbbították, ahol elvégezték az adatgyűjtést és a feldolgozást. Az űreszközhöz három napelemtáblát rögzítettek, éjszakai (földárnyék) energia ellátását újratölthető kémiai akkumulátorok biztosították.

Források

Elődje:
Göktürk–1

Göktürk-program
2009–

Utódja:
Göktürk–3