Ugrás a tartalomhoz

Fosszilis élőlény

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen Hungarikusz Firkász (vitalap | szerkesztései) 2012. augusztus 27., 15:36-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól. (Visszaállítottam a lap korábbi változatát: 84.0.102.230 (vita) szerkesztéséről Kontos szerkesztésére)

Fosszilisnak (régiesen: ásatag) nevezzük azokat a taxonokat, amelyek nem jelenkoriak, hanem a földtörténeti múltban éltek. Ez azt jelenti, hogy minden olyan taxon fosszilisnak számít, amely a pleisztocén vége előtt, vagyis mintegy tízezer évnél régebben halt ki. Egy taxon akkor számít fosszilisnak, ha minden bele tartozó alacsonyabb szintű taxon fosszilis. A fosszilis ellentéte a recens.

A fosszilis szó emiatt nem azonos a fosszíliával, amely az élőlények megkövesedett maradványát jelenti. Ugyanakkor sok fosszilis fajt csak fosszíliák alapján ismerünk.

A fosszilis fajok mellett beszélhetünk úgynevezett szubfosszilis fajokról is, amelyek utolsó képviselői a pleisztocén és a holocén határán még éltek, és ezért nehéz egyértelműen eldönteni, hogy fosszilisnak, vagy recensnek lehet-e inkább nevezni őket.

Kapcsolódó szócikkek