Fluidum
Ez a szócikk nem tünteti fel a független forrásokat, amelyeket felhasználtak a készítése során. Emiatt nem tudjuk közvetlenül ellenőrizni, hogy a szócikkben szereplő állítások helytállóak-e. Segíts megbízható forrásokat találni az állításokhoz! Lásd még: A Wikipédia nem az első közlés helye. |
|
Ez a szócikk vagy szakasz lektorálásra, tartalmi javításokra szorul. |
A fluidum latin eredetű szó. Régies kifejezése a folyadéknak, de egyes idealista filozófiai áramlatok elképzelése szerint láthatatlan szellemi áram, amely az istenségből vagy az emberi testből sugárzik ki.
Geológia: A folyadékoknak, gázoknak, gőzöknek egy közös elnevezése. A geológiában fluidumnak számít minden olyan anyag, amelyik képes viszkózus áramlásra. Fluidumok pl.: víz, kőolaj, földgáz. Ezen áramlás történhet a felszínen vagy akár a konszolidálatlan kőzet pórus terében is.
Fluidumnak nevezték a régi fizikusok azt a hipotetikus anyagot, mellyel a különböző fizikai jelenségeket magyarázták. Szerintük a nehézsége mérhetetlenül kicsi, úgyhogy a testekbe belejutva nem okoznak súlyváltozást. Létezett hő-fluidum, amely a testbe be- illetve kilépve azok hőmérsékletét nagyobbítja, vagy csökkenti. A fényjelenségeket is a testekből kiáramló fluidumra vezették vissza.
Mágneses fluidum: a mágneses állapotot hozta létre. Megkülönböztettek északi és déli fluidumot.
Úgy tűnik, hogy ez a szócikk vagy szakasz külső forrás szó szerinti másolata, és ez a szerzői jog megsértését jelentheti. | Győződj meg róla, hogy az azonos szövegek közül melyik keletkezett előbb! Ha tudsz, kérj engedélyt a korábbi külső szöveg felhasználására a Wikipédia:Engedélykérés lapon leírtak szerint, vagy szerkeszd bátran a lapot, és távolíts el minden jogvédett részt belőle! Kövesd a formai és a stilisztikai útmutatóban leírtakat! Ha sikerült eltávolítani a másolt szöveget, vedd le ezt a sablont! |
Elektromos fluidum: Kétféle fluidum szolgált az elektromos jelenségekre: 1. Fluidum\fluid: a gyógyszerészetben híg, folyékony állapotot jelent és különösen a hígított kivonatoknak a sűrűtől és száraztól való megkülönböztetésére szolgál. E híg kivonatoknak a sűrű és a száraz fölött az az előnyük van, hogy könnyebben készíthetők, a hosszas besűrítés nem veszélyezteti a hatóanyagtartalmat, ami súlyszázalékban mindig ugyanannyi, mint az eredeti drogban volt és így adagjuk is ugyanolyan, mint magáé a nyers drogé. Amerikában már rég elterjedtek és hivatalosak. Az európai államok gyógyszerkönyvei (köztük a miénk II. kiadása is) több ilyen kivonatot tettek hivatalossá. A nálunk hivatalosak közül néhány: a cascara sagrada, a china, condurangó, a hydrastis canadensis, a kola-dió, és a secala cornutum fluid extractuma.