Ugrás a tartalomhoz

Cikkjelölt:Rudolf Mihály

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
Rudolf Mihály
Született1955.7.26.
Szekszárd
NemzetiségeMagyar
FoglalkozásaTervezőépítész
Iskolái
  • 1969-1973: Pécs, Nagy Lajos Gimnázium
  • 1973-1974: Honvédelmi oktatás
  • 1974-1979: Budapesti Műszaki Egyetem Építészmérnöki Kar (komplex és diplomaterv konzulens: Gulyás Zoltán)
  • 1982-1984: Budapest, MÉSZ Mesteriskola VII. Ciklus (Plesz Antal, Bodonyi Csaba és Ferencz István kezei alatt)
  • 2007: Pécsi Tudományegyetem Doktori Képzés
  • 2008: Doktorrá avatás

SablonWikidataSegítség

Rudolf Mihály (? –) Ybl- és Kós Károly-díjas építész, vezető tervező a Magyar Művészeti Akadémia rendes tagja

Életrajz

[szerkesztés]
kívül és belül:

poklosan örvényült, háborult világ, de a remény sohasem meghaló, ha minden utolsó szalmaszál

ABBÓL A JÁSZOLBÓL VALÓ!
– Nagy Gáspár

Szekszárdon születtem, majd Pécsett érettségiztem a Nagy Lajos Gimnáziumban – mint Babits. Mázán - Szászvártól egy kőhajításnyira - majd Komlón bányatelepen nőttem fel (rajz szakkörösként Koltai Magdolna kezei alatt). Akkor úgy gondoltam a festészet a minden, gimnáziumban – két év vértesszentkereszti ásatás után - régész szerettem volna lenni.

Felmenőim nagyobb része dél-erdélyi, karintiai, kisebb része székelyföldi, esztergomi. Selmecen és Sopronban tanult bányamérnök őseim mellett orvos, rajztanár és két festőművész fénylik. Közülük az egyik – édesapám féltestvére – kifestette szülőfaluja, Borbátvíz község görög katolikus templomát. (A templom valaha római katolikus volt, ma ortodox, de még áll, nem úgy, mint református társa.) A festőművész a szekuritate vallatások és börtön után a falu bolondja lett, asszonyt már nem kapott. A másik – anyai szépapám – 50 éves római műtermi teljes életművét hazahozva és Budapesten kiállítva látta azt égni '19 tavaszán, a tanácshatalom első napján. Unokája – nagyapám – a Selmeci Bányászati Akadémián tanult, majd karpaszományos tiszt lett az első háborúban, ahol vitézségi érdemrendet kapott. Az MTA rendes tagja, a földtudományok doktora volt. Én mindent szüleimtől és a Jóistentől kaptam, de Őróluk most nem írok. Két bátyám mérnök – az atyai intelem okán. Gépészek, de egyikük elvégezte a pécsi építész kart is, így családi házát együtt terveztük. Én lerajzoltam, ő megépítette és részletképzésekkel látta el. Nevelt gyermekeim építész és szobrász-restaurátor szakon végeztek, vér szerinti gyermekeim egyike az ötvös-aranyműves iskola után szobrász szakra ment, remény szerint lassan diplomázik. Másikuk sztyuardesz, a fiúk építész és vegyész szakra járnak budapesti egyetemeken. Édesanyjuk keramikus iparművész. Feleségem – Molnár Katalin – építész tervező a MOME Doktori Iskoláját elvégezte, témája a textil és a város, a nemez. Két gyermekünk óvodás. Ők a Jóisten tenyerén élnek. (M. V. J.)

Az építész kart '79-ben végeztem a Műegyetemen. Negyed-ötödéven Gulyás Zoltán korrigált. Kollégistaként a Bercsényi 28-30 újságot szerkesztettem. Itt ismertem meg a kortárs magyar képzőművészet, zene és építészet néhány kimagasló alakját és műhelyét. Diákkoromban három tanulmányutat sikerült tennem távoli tájakra. Afganisztán, Mongólia és a nyugat-afrikai Felső-Volta (ilyen ország ma már nincs) néprajza és archaikus építészete érdekelt.

Miskolcra 37 évvel ezelőtt érkeztem. Vonzott az építészek „Kollektív Háza" (ahol sok fiatal szakember együtt élt, lakott), s Plesz Antal hátrahagyott műhelye: Bodonyi Csaba és Ferencz István irodája. Vonzott a Miskolci Grafikai Műhely, az Újzenei Stúdió – ezeket távolabbról szemléltem - és a Miskolci Építész Műhely, melynek tagja lettem. Miskolc nehéz hely. Félévente elvágyódtam, s hogy még mindig itt dolgozom annak nyomós oka – más mellett - a Diósgyőri Várkörnyék, s az Avas vonzereje. A két magterület általam javasolt fejlesztését 2002 óta vezetem be a város köztudatába. Ez volt témája doktori értekezésemnek 2007-ben a Pécsi Egyetemen. Pro Architektúra díjat 2000-ben kaptam a Miskolc-tetemvári deszkatemplom belső rekonstrukciójáért. A munkára azért volt szükség, mert - mint ősöm életművét – az archaikus ízű fatemplomot is felégették, ráadásul ezt is „jeles" napon – 1997. december 4-én, Miskolc város orosz megszállásának évfordulóján. A 2004-es Ybl-díj anyag vezérépülete a Miskolci Egyetem (a Selmeci Egyetem jogutódja) 400 fős előadója volt. Mindkét esetben - részben - azt kerestem, hogy mit tervezne most a neves építész előd, kinek munkáját folytattam. A Deszkatemplom eredeti tervezője Szeghalmy Bálint, az ME régi épületeié id. Janáky István volt.

A Pro Restauro Monumenti – az ICOMOS által adományozott – díjat 2010-ben az Ózdi „Munkás és Altiszti Olvasó Egylet" Színházának rekonstrukciójára kaptam. A díj után a műemléki hatóság kicsit nehezebben tudott belekötni az egyre szebb és több rekonstrukciós munkánkba. A Kós Károly díj azért becses, mert öt évig tagja lehettem a nagymester nevével fémjelzett Egyesülésnek, s mert Miskolcon a Kós-Házat – ami otthont ad a helyi építészeknek – az általam vezetett területi építész kamara használja, s mert Kós Károllyal édesapám levélváltásban volt, beazonosítandó – az azóta lebontott – „ szisztematizált" és korábban a családunkhoz tartozó kúriát.

A Debreceni Egyetemen 2008-2012-ig tanítottam építészeti tervezést – műtermi rendszerben. A diákokat téri és tömegkísérletek végzésére ösztönöztem, a hely és a művészetek szeretetét diktáltam. A tanítás fontosabb része irodám keretein belül folyik. Négy-öt fiatal építész mindig dolgozik műtermemben azért, hogy átadjam az egyetemen meg nem szerezhető olyan tudást, amit én is úgy kaptam.

Öt ősi településközpont (Diósgyőr, Miskolc-Avas, Sárospatak, Füzér és Tokaj) kultúrtörténete, térképeinek rajzolata, az utcák hálózata, azok időbeli változásai, várai és minden egyes épülete érdekel. Egyszerre érzem feladatomnak a múlt vizsgálatát és néhány tér- és tömegalakzat tervi javaslattételét. Nyolc évvel ezelőtt Sárospatak magterületének fejlesztésébe, négy éve Füzér Felsővárának rekonstruálásába, fél éve Tokaj tanácsadó főépítészeként a város fejlesztésébe vágtam bele – immár sajátnak mondható kialakult tervezési módszeremmel, öt fiatal munkatársam és Szőke László településtervező segítségével. [2016][1]

Jelentősebb munkái

[szerkesztés]
Az Egri bazilika északi és keleti oldala

Egri Bazilika rekonstrukció

[szerkesztés]

Elsődleges célunk az volt, hogy megpróbáljunk igazodni a százkilencven évvel ezelőtti építtető-építész páros eredeti elképzeléseihez, tovább folytatni Ft. Pyrker László János Érsek és Hild József gondolatait, amit Ft. Szmrecsányi Lajos Érsek és Nagy Virgil építész az előző nagyfelújításkor: szintén méltányolt. A terveket Ft. Dr. Ternyák Csaba érsekkel és az ÉVK stábjával, valamint Crispino Valenziano atyával, a Liturgikus Terek céfalui,- római professzorával  konzulttálva készítettük. A különböző műemléki zsűrik után, átdolgozott engedélyes és kiviteli tervek születtek, melyek alapján 2019. október 2-án elkezdődött a kivitelezés. A munkálatok két ütemre lettek tagolva, melyek közül az első 2022. augusztus 20-ig megvalósult, így az Egyetem felőli bazilikarész a magas kupola hátoldaláig már a liturgiák tere. A II. ütem a déli kereszthajó, a nyugati mellékhajók, a tornyok és a szentély - remény szerint 2024 pünkösdjéig átesik a rekonstrukció folyamatán. Kint új körmeneti út épült, mely elválasztja az alsó és felső nagy lépcsők rá merőleges tengelyét, s melynek nyugati oldalán egy új, sztoaszerű kőépítmény határolja a területet. Bent minden falfelület festőrestaurátori kezelést kapott, a kör- és falpillérek klasszikus műmárvánnyal lettek bevonva - a körpillérek fehér, a falpillérek vörös színű fénylő, polírozott felülettel. Lábazataik festett műmárványok, fejezeteik patinázott gipsz akantuszleveles formák. A padlóburkolat a régihez nagyon hasonló, diagonál szerkesztésű, vörös-fehér színű márványlapokból lett összeállítva - a fő- és kereszthajóban tardosi és itáliai fehér követ használva, a mellékhajókban pedig a régi, tört fehér solnhofeni, kelheimi és tardosi burkolat újult meg - tanúkövek módjára. Nóvum a főkupola - tambúr tizenkét ablakának és a szentély déli lunettás ablakának művészi üveg megoldása. Az altemplomban szintén jelentős felújítás történt, néhány egyedi kovácsoltvas lámpa jelenti az újdonságot.[2]

Füzéri fellegvár madártávlatból

Füzéri fellegvár kiépítése

[szerkesztés]

A Füzéri vár a legelső magán-földesúri várak egyike. Építője az Aba nemzetség egyik előjárója volt. II. Endre király - aki később a Jeruzsálemi előnevet is felvette - megvásárolta ezt a várat azért, hogy a pataki királyi erdőbirtokot északról védje. A magas várfalak ekkor már álltak, a vár egy 70×40 méteres, amorf alaprajzú organikus építmény volt, ami folytatta a vulkanikus hegy magaslatát. Valószínűsíthető, hogy ekkor a délnyugati oldalon egy háromosztatú, kétszintes épület szolgált. Később a vár sokszor cserélt gazdát újra főúri, majd királyi birtoktestként. A hely virágzása a Perényiek idejében volt, akik hat generáción keresztül uralták az erősséget. Birtokukat Mátyás 1480-ban kilenc évre magához vonta, de halála előtt visszaadta. A történészek egy része szerint ő építtette a késő gótikus kápolnát az elődkápolna helyén. Más szakemberek szerint az a Jagelló-korban épült, mikor Perényi Imre nádor lett. Fia, Péter - a koronaőr - Mohács után idehozta a Szent Koronát, miután Szapolyait megkoronázták, majd visszavitte Fehérvárra Ferdinánd koronázására. A család magvaszakadt, így a Báthoriak, majd a Nádasdyak kerültek tulajdonba. Az utóbbi család tagjai talán sohasem jártak Füzéren, bérleményként hasznosították azt, így szerencsére nyolcvan év alatt igen sok inventárium készült a várnak és helységeinek, valamint berendezéseinek leírásával. Nádasdy Ferencet a Wesselényi-féle összeesküvés után fő- és birtokvesztésre ítélték, így a vár Lipót császár kezeibe került, aki 1676-ban leromboltatta az erősséget. A műemléki kutatások még az első világháború előtt megkezdődtek. A két háború között Lux Kálmán felmérte és megerősíttette a kápolnát. Ft. Ács István plébános 1978-ban kezdeményezte a régészeti feltárást, ami azóta szinte folyamatos, négy régész (Feld István, Juan Cabello, Simon Zoltán, Gál Viktor) csaknem az egész vár területét kutatta. Oltai Péter több részlettervet készített a vár teljes területére, amiből a gazdasági szárny és a kápolna fedés megvalósult. Irodánk 2012-ben újra felmérte a várat, majd engedélyes és kiviteli terveket készített. A régészek a teljes alaprajzot feltárták, a falkutatók meghatározták a padlószinteket, az inventáriumok elmondták az összes helyiség berendezését. Ezen hármasság alapján terveztük meg a vár legújabb kori kiépítését. (RM) [3]

Lovagi tornák tere

Diósgyőr, Miskolc - Lovagi tornák tere

[szerkesztés]

Bán András: Bátorság, Szerelem, Hűség, és Szolgálat

   ...volt a lovagi tornákon a tét, s persze a győzelem dicsősége. Erre nézhettek le a maguk idejében a diósgyőri vár frissen rakott tornyai. Kár busongni múlt erényeken, ami megmaradt: a dicsőség vágya, s hozzá a nézők, a szórakozás.  Mulatság tereként definiálta a megbízó a diósgyőri rekonstrukció során a Vártól nyugatra fekvő térséget. Ami felépült Rudolf Mihály és műhelye terve nyomán, az funkcionálisan perfekt: lovas küzdelem tere kellő altalajjal, fedett lelátók éke, kiszolgáló épületek és így tovább.  Úgy gondolom, új épületekről nem méltányos átadásukkor írni, hanem csak a használat néhány évét, évtizedét követően: figyelve, meglátva, hogyan élnek a terek, a falak a rájuk ruházott lehetőségekkel. A lovagi tornák teréről mégis merek írni, mert érzem, hogy ez az építmény él. Ami szerintem és számomra fontos ebben az épületben, az a lélegzete.  A középkori építmény és a XX. századi funkcionalista mestermű – sokszorta leírt – antagonizmusa az élő épület sorsából fakad. Az előbbi sokszor átépítve is önmaga maradt. Az utóbbi egyetlen toldással megbillen, lényegéből veszít. A diósgyőri épületegyüttes a hellyel együtt vesz lélegzetet, nem imitálja a Várat, nem reflektál rá, hanem hozzánő. Finom hangsúlyokat kapott tömbjei, átnézetei és áttörései, az épületelemek alig jelzett kapcsolódásai, a téglaburkolás visszafogottsága: mindez nem követel magának végleges helyet a történelmi értelmezésben. Kész arra, hogy változzon – már az építés ideje alatt adódott funkciómódusulásokat is követte. S követni fogja a használat ma még beláthatatlan helyzeteit, ahogy lópaták váltakoznak dübörgő rockzenekarokkal. Rudolf Mihály lovagi épületét egyaránt jellemzi bátorság, szerelem, hűség és szolgálat, a formálás bátorsága, az anyagokhoz fűződő szerelem, a helyhez való hűség az adott feladat szolgálata.[4]

Bodrogkersztúri Szent Kereszt Felmagasztalása római katolikus templom rekonstrukció után

Bodrogkeresztúr - Szent Kereszt Felmagasztalása római katolikus templom rekonstrukció

[szerkesztés]

Bodrogkeresztúron az első templom - aminek nincs nyoma - a Templomos lovagok Szentföldről való visszaérkezésekor épülhetett talán a Lebuj-kanyar fölötti dombon. Helyszínünkön a szentély a XIV. századból való, de a falkutatók az alsó falszakasznál igen sok másodlagosan beépített, faragott követ is találtak. A szentély és a templomhajó felújítása (új mérműves ablakok, új pasztofórium) XV. század végi lehet. Akkor a hajó még síkmennyezetes volt. A fagerendák alatti, festett bordűr a diadalívnél az 1471-es dátumot öleli. Ugyanez a dátum szerepel a déli kapu gazdagon faragott nyílás keretezésében megmaradt tölgyajtón. A Mátyás-kori építkezések után, Szapolyai idejében boltozhatták be a templomhajót is, és ekkor az északi oldalon mellékhajóval támasztották meg a templomot, a délin pedig támpillérekkel. A főhajó északi falát két nagy gótikus ívvel vágták át összekötve a fő- és mellékhajókat. Ebben a korban is dátumoztak: a déli kőpárkány közepébe belevésték az 1520-as számot. A freskók is több ütemben készültek a kora és késő gótika idejében. A szentélyben gyémánt metszésű festés készült, a diadalív hajó felőli déli oldalán két püspök szent közt Szent Katalint ábrázolták. A déli falban - másodlagosan beépítve - megtalálták a régi keresztelőkút darabjait. A református használatkor a régi pasztofóriumot befalazták, az újat - ami nagyrészt megsemmisítette a korábbi keresztre feszítést ábrázoló szekkót - lefaragták. Ez egy jelentős, csavartoszlopos, magas szentségtartó lehetett kétoldali konzolokon álló baldachinos szobrokkal, kereszttel. Irodánk először felmérési terveket készített, majd falképkutatókat hívott. Kovács Ágnes tizenöt éve új ács- és fedési tervet készített a templomhoz. Öt éve készült, engedélyes tervünkhöz a legjobb kutatókat és restaurátorokat hívtuk segítségül. A kivitelezés jó minőségben zajlott. (RM)[5]

Miskolc - Avasi református templom

Miskolc - Avasi Műemlék Református Templom

[szerkesztés]

Történészek szerint az első templom a XIII. sz.-ban épült. A gótikus hálóboltozatos, nyugati tornyos csarnoktemplom a XV. sz. második felében keletkezett. A templomban 1541-ben országgyűlés volt, 1543-ban Dévai Bíró Mátyás prédikált. A törökök 1544-ben felégették, tornya bedőlt, és vitte magával a boltozatot. A középkori utak és a valamikori sánc maradéka mandorla alakban fogják körül a templomot, egyedi kandelláberek szolgálnak, kő és fa kerítés véd öt kapuval.. A legújabb kori helyreállítás során vaslépcső került az északnyugati szegletbe, hogy a turisták felmehessenek a padlásra, és láthassák az 1560-as évekbeli unikális ácsszerkezetet. Új apszisbeli orgona és 12 festett mennyezeti kazetta készült. (RM)[6]


Szakmai életrajz

[szerkesztés]

Iskolai végzettség

[szerkesztés]
  • 1969-1973: Pécs, Nagy Lajos Gimnázium
  • 1973-1974: Honvédelmi oktatás
  • 1974-1979: Budapesti Műszaki Egyetem Építészmérnöki Kar (komplex és diplomaterv konzulens: Gulyás Zoltán)
  • 1982-1984: Budapest, MÉSZ Mesteriskola VII. Ciklus (Plesz Antal, Bodonyi Csaba és Ferencz István kezei alatt)
  • 2007: Pécsi Tudományegyetem Doktori Képzés
  • 2008: Doktorrá avatás


Munkahelyek

[szerkesztés]
  • 2008-tól: Hadas Építész Mérnöki Művészeti Kft. - építész vezető tervező, ügyvezető
  • 2008-2012: Debreceni Egyetem - főiskolai adjunktus, 2010-től docens
  • 2005-2017: B-A-Z Megyei Építész Kamara elnöke
  • 1996-tól: Hadas Műterem Kft. néven - építész vezető tervező, ügyvezető
  • 1990-96: Hadas Építész Iroda - francia-magyar Kft. - ügyvezető
  • 1988-91: Magyar Építőművészet szakmai folyóirat - szerkesztő
  • 1979-90: ÉSZAKTERV Építész Tervező Vállalat - szerkesztő, '81-től tervező, '84-től vezető tervező
  • 1971 OMF

Közéleti tisztségek

[szerkesztés]
  • 2021- Füzér Község főépítésze
  • 2021- Heves Megye Állami Főépítészi Tervtanács
  • 2018- MTA-MAB Épített Környezet Szakbizottság, elnök
  • 2015- Tokaj Város tanácsadó főépítész
  • 2012- Magyar Művészeti Akadémia, rendes tag
  • 2013-15. Központi Műemléki Tervtanács, tag
  • 2008- Hegyaljai Világörökségi Tervtanács, tag
  • 2008- B-A-Z Megyei Építészeti Tervtanács, tag
  • 2008-10. Pro Architectura-díj Tervtanács, tag
  • 2008- MTA-MAB, SZIMA Miskolci Területi Csoport, rendes tag
  • 2005-17. B.-A.-Z. Megyei Építész Kamara, elnök
  • 2006-10. Miskolc és Eger Városi Építészeti Tervtanács, tag
  • 2006-10. Országos Főépítészi Tervtanács, tag
  • 2002-10. Felsőzsolca Város tanácsadó főépítésze
  • 1997- B.-A.-Z. Megyei Építész Kamara, tag
  • 1984-90., 2010-18 Magyar Építőművészek Szövetsége, tag

Tanulmányutak

[szerkesztés]
  • Afganisztán (1976) - Archaikus építészet
  • Nyugat-Európa (1978) - Modern építészet
  • Mongólia (1979) - Nomád építészet
  • Felső-Volta (1980) - Sárépítészet
  • Szíria (2006) - Keresztes lovagvárak építészete

Megvalósult belsőépítészeti munkák

[szerkesztés]
  • Miskolc, Vigadó, 2018.
  • Ózd, Liszt Ferenc Művelődési ház 2007.
  • Kohányi - villa 2007
  • Miskolci Református Ifjúsági Missziós Központ 2003.
  • Lévay József Református Gimnázium, Miskolc 2003-2007
  • Városi könyvtár, volt Bárczay-kastély, Felsőzsolca 2002
  • Tetemvári Deszkatemplom újjáépítése, Miskolc 1998.
  • Fráter Gy. Kat. Gimn. könyvtára, Miskolc 1998.

= Településrendezési tervek

[szerkesztés]
  • Tokaj Város Szabályozási és Szerkezeti Terve 2017.
  • Sárospatak Város Szabályozási és Szerkezeti Terve 2014.
  • Felsőzsolca Város Rendezési Terve 2008.
  • Mályi Község Szabályozási és Szerkezeti Terve 2008.
  • Miskolc, történelmi Avas szabályozásai terve 2003.
  • Miskolc, Belváros I-II. ütem RRT 1995.
  • Miskolc, Tetemvár Rendezési Terve 1992.

Megvalósult épületek

[szerkesztés]
  • Tokaj, Barna város - Iroda és szolgáltató épület 2024.
  • Tokaj, Park és parkoló 2023.
  • Eger, bazilika rekonstrukció, I. ütem 2022.
  • Miskolc, belvárosi református parókia rekonstrukció 2022.
  • Sárospatak, basilica minor - új sekrestye - 2022.
  • Bodrogkeresztúr, római katolikus templom rekonstrukció - 2022.
  • Tokaj, piac - 2022.
  • Rudabánya, ev. műemlék templom részleges rekonstrukciója - 2021.
  • Törökszentmiklós, római katolikus óvoda - 2020.
  • Füzér, Fellegvár rekonstrukció II/1 ütem - 2020.
  • Miskolc, Avasi ref. műemlék templom rekonstrukció - 2018.
  • Égerszög, református műemlék templom rekonstrukció - 2018
  • Sárospatak, református nagytemplom rekonstrukció - 2018.
  • Tokaj, La’bor hotel, bisztró - épületrekonstrukció - 2017.
  • Füzér, Fellegvár rekonstrukció/kiépítés - I. ütem, 2015.
  • Tolcsva, Örökségturisztikai látogatóközpont - volt Sz.-W. kastély rek., 2015.
  • Miskolc-Diósgyőr, Lovagi Tornák Tere, 2015.
  • Sárospatak, Vártemplom rekonstrukció 2014.
  • Hernádvécse, 100 fős szálloda - volt Vécsey-Sardagna kastély 2007-13.
  • Sárospatak, Makovecz tér 2013.
  • Miskolc, a Herman Ottó Múzeum Pannon Tenger Múzeuma 2007-13.
  • Bózsva, Graviso üdülőház 2013.
  • Miskolc-Történelmi Avas temetőkerítés 2010.
  • Marosvásárhely, Liviu Cojoc lakóháza 2007-09.
  • Miskolc, belvárosi református templom rekonstrukció - 2008
  • Miskolc, Zenepalota - rekonstrukció 2006-08
  • Miskolc-Diósgyőr Várkörnyék, Látogatóközpont - volt óvoda rekonstrukciója 2007.
  • Ózd, Liszt Ferenc Művelődési ház, a volt Rimamurány-Salgótarjáni
  • Vasmű Rt. altiszti és munkás olvasóegylete színházának rekonstrukciója 2007.
  • Miskolc-Avas, utcabútorok 2006
  • Miskolc-Tapolca, Kohányi-villa 2005
  • Háromhuta, vadászház 2004
  • Miskolc, ÉVIZIG irodaház 2004
  • Miskolci Egyetem, 400 fős előadóterem 2003
  • Miskolci Református Gyermek- és Ifjúsági Missziós Központ 2003
  • Felsőzsolca, Múzeum-városi könyvtár, volt Bárczay-kastély 2002
  • Vincze-Rudolf-ház, Miskolc 1993.
  • Turcu- ház, Miskolc-Tapolca 1993.
  • Bajusz-ház Miskolc-Tapolca 1993.
  • Gibárt, ravatalozó 1990.
  • Felsőzsolca, Városháza 1983-90
  • Grócz-Rudolf-ház, Pécs 1987.
  • Tarnóczky-ház, Miskolc 1987.
  • Hejőcsaba, református parókia, 1986.
  • Tiszaújváros, orvosi rendelő 1982-85
  • Harsány, ravatalozó 1983.

Országos tervpályázatok

[szerkesztés]
  • 2021 Budapest, az Építészet Ligete - nyílt tervpályázat
  • 2019 Tokaj, Kopaszhegy fejlesztése - meghívásos tervpályázat
  • 2014 Visegrád, CBA príma bevásárlócsarnok - meghívásos tervpályázat - 1. díj
  • 2014 Visegrád, Óvoda felújítása és bővítése - meghívásos tervpályázat - 2. díj
  • 2013 Budapest, Múzeumi Negyed épületeinek elhelyezése - nyílt tervpályázat
  • 2013 Debrecen, Intermodális Központ - nyílt tervpályázat
  • 2008 Szombathely, Weöres Sándor Színház, nyílt tervpályázat
  • 2008 Szolnok-Szandaszőlős, református templom és gyülekezeti terem, megh. tervpályázat
  • 2008 Eger, Főtér, nyílt tervpályázat
  • 2008 Miskolc, Főtér nyílt tervpályázat - megvétel
  • 2006 Miskolc-Avas, Prehisztorikus Múzeum nyílt tervpályázat - megvétel
  • 2004 Miskolc-Diósgyőr, Várkörnyék fejlesztése, megh. tervpályázat - megvétel
  • 2003 Budapest, Kodály Zoltán Magyar Kórusiskola, nyílt tervpályázat
  • 1998 Hannover EXPO 2000 - Magyar pavilon, nyílt tervpályázat
  • 1996 Nemzeti Színház nyílt tervpályázat
  • 1994 Budapest- Margitsziget, Szent Margit kolostor, nyílt tervpályázat - I. díj
  • 1990 Sevilla EXPO ’92 - Magyar pavilon, nyílt tervpályázat
  • 1988 Mezőkövesd, Hadas terület, mesteriskolás tervpályázat - I. díj
  • 1982 Gyöngyös, Zsellérközös terület, nyílt tervpályázat - I. díj
  • 1981 Esztergom, Szent Tamás hegy, nyílt tervpályázat

Nemzetközi pályázatok

[szerkesztés]
  • 2014 European Prize for Urban Public Space - Makovecz Square, Sárospatak, Hungary
  • 2007 Peru, Chacha Poyas, nyílt tervpályázat
  • 1998 Róma, Modern Művészeti Múzeum nyílt tervpályázat
  • 1996 Krakkó, Főtér tervpályázat
  • 1978 Tokió, Sinkensiku tervpályázat
  • Nemzetközi workshopok
  • 1989 Kassa, Csehszlovákia - Kultúrális központ, volt Bauer Nebel sörgyár átalakítása
  • 1985 Várna, Bulgária - belvárosi rehabilitáció és üzletközpont

Díjak, kitüntetések

[szerkesztés]
  • 2022. Az év főépítésze díj
  • 2011. Kós Károly díj
  • 2010. Felsőzsolca Város díszpolgára
  • 2010. "Pro Restauro Monumenti" - ICOMOS Díj
  • 2009. Felsőzsolca város díszpolgára
  • 2008. Év Lakóháza’08 - MÉSZ
  • 2008. A Helyi Építészeti Örökség 2008. építészeti nívódíj
  • 2006. Az Év Akadálymentes épülete építészeti nívódíj
  • 2004. Ybl Miklós díj
  • 2003. Miskolc Város Építészeti Alkotói díj
  • 2001. Miskolc Város Nívódíj
  • 2000. Pro Architectura díj

Oktatási tevékenység

[szerkesztés]
  • 2014 Kassai Egyetem, Művészeti Kar, Építész Tanszék - alkotóhét, meghívott előadó és teamvezető
  • 2010-2012 DE Építészmérnöki Tanszék, főiskolai docens
  • 2008-2010 DE Építészmérnöki Tanszék, főiskolai adjunktus
  • 2008 DE Építészmérnöki Tanszék - Alkotónap, meghívott teamvezető
  • 2003 BME ÉSZK Középülettervezési Tanszék - Alkotóhét, meghívott előadó és teamvezető
  • 2002-2008 Kós Károly Vándoriskola mester-tanára, gyakorlatvezető
  • 1999-2001 Janus Panonius Egyetem Építészmérnöki kar, gyakorlatvezető
  • 1998 BME ÉSZK Lakóépülettervezési Tanszék - Alkotóhét, meghívott előadó és teamvezető

=Kiállítások

[szerkesztés]
  • 2023. Lélekjelenlét, Tokaj Kultúrális Központ, volt zsinagóga
  • 2023. Lélekjelenlét, Pesti Vigadó
  • 2015. Arrafelé, Miskolci Galéria
  • 2013. Bodonyi - Utitársak, Miskolc, Kós-Ház
  • 2011. Az Építészet Hónapja - kiállítás-sorozat, Miskolc, Kós-Ház
  • 2009. Kollektív Ház Miskolc '79-09, Miskolci Galéria
  • 2009. A „Visegrádi Négyek” hazai és nemzetközi vándorkiállítás - Az „Év Lakóháza ’08” díj
  • 2008. Sárospatak képzelt múltja és jövője - kiállítás és előadás
  • 2008.  Miskolci Köztéri Művészet és Építészet - kiállítás-sorozat - szervező, kiállító
  • 2008.  Miskolc Főtér Ötletpályázat, Miskolci Galéria
  • 2007.  „Miskolci Kortárs Építészet” kiállítás-sorozat, kerekasztal beszélgetések - szervező, kiállító
  • 2007. “Építészet, Irodalom és Grafika” kiállítás Puskás Péterrel, Miskolc, Kós-Ház
  • 2006. “Miskolci Műhely” - csoportos kiállítás, Miskolc, Művészetek Háza
  • 2006. Miskolc - Avas, megvalósult utcabútorok, Miskolc, Kós Ház
  • 2005. “Második ötven” - csoportos kiállítás, Miskolc, Kós-Ház
  • 1999. Vincze Ildikó és Rudolf Mihály kiállítása, Miskolc, Kós-Ház
  • 1999. Vincze Ildikó és Rudolf Mihály kiállítása, Budapest Galéria
  • 1987. Miskolci Műhely - Budapest Galéria - csoportos kiállítás

Külföldi kiállítások

[szerkesztés]
  • 2024. Kassa, Szlovákia - Lélekjelenlét - Rudolf Mihály és Útitársai - életműkiállítás, Majel Rovás Központ
  • 1996. Krakkó, Lengyelország - Főtér rekonstrukció Krakkóban
  • 1989. Kassa, Csehszlovákia - Kultúrális központ, volt Bauer Nebel sörgyár - csoportos kiállítás
  • 1988. Prága, Csehszlovákia - Miskolci Műhely - csoportos kiállítás
  • 1987. Piran, Szlovénia - Miskolci Műhely - kiállító és előadó
  • 1985. Várna, Bulgária - belvárosi rehabilitáció és üzletközpont - pályázat és csoportos kiállítás

Könyv / Könyvrészlet

[szerkesztés]
  • Rudolf Mihály DLA: Mulasztás - Adalékok hegyi és vízi várak régiségből vett és kortárs történetéhez, különös tekintettel a füzéri fellegvárra - Élő műemlék, Rekonstrukció, de hogyan MMA 2019
  • Arrafelé. Kiállítás-katalógus Rudolf Mihály és tanítványai tárlatához. Hadas Építész KFT., Miskolc, 2015.
  • Rudolf Mihály DLA:.„ÉnLelki" építészet - Diósgyőr és a miskolci Avas magterületének képzelt múltja és jövője; In: Brauer Marcell Doktori Iskola (szerk. Bachman Zoltán); Vince Kiadó Kft., 2012., pp.
  • Rudolf Mihály DLA:.„Skiccek, Álmok, Vázlatok” _SÁV II.; In: „Középülettervezés 2010” (szerk. China Tibor, Tamás Attila); Debreceni Egyetem, Műszaki Kar, Építészmérnöki Tanszék, 2011. pp. 28-29.
  • Rudolf Mihály DLA: „Skiccek, Álmok, Vázlatok”; In: „Borderline architecture - SÁV 2010” (szerk. Ferencz Marcell); Debreceni Egyetem, Műszaki Kar, Építészmérnöki Tanszék, 2009/2010. pp. 49-55.
  • Rudolf Mihály DLA: „A Kollektív Ház második generációja”; In: „Kollektív Ház Miskolc ’79-’09” (szerk. Nagy Szilvia) A Miskolci Galéria Könyvei 37.; Miskolc, B-A-Z. M.É.K. és a Miskolci Galéria Városi Művészeti Múzeum, 2009. pp. 31.
  • Rudolf Mihály DLA: „Liszt Ferenc Művelődési Ház, rekonstrukció”; In: „Építész Évkönyv 2007-08” (szerk. László László); Budapest, Publicitas Art-Media Kiadó, 2009, pp. 32-33.
  • Rudolf Mihály DLA: „Hadas Műterem” In: „Magyar Építészet
  • Referencia Könyve - Kortárs építészműhelyek Magyarországon”; (szerk. Flórián Zsolt), Budapest, Unique Books, 2005. pp. 80-81.
  • Rudolf Mihály DLA: „A Miskolci Deszkatemplom helyreállítása”; In: „Építész Évkönyv 2000” (szerk. László László); Budapest, AnnAtA Kiadó, 2001, pp. 63.

=Folyóirat

[szerkesztés]
  • Fellegvár-rekonstrukció, Füzér - Országépítő 2016/2
  • Összekötni eget és földet - mondatok Makovecz Imre emlékkiállításához - Új Művészet 2014.május
  • Száz és harminc? Sárospatak, Makovecz tér - Országépítő 2013/4
  • Miskolc, Pannon-Tenger Múzeum - MÉ 2013/9.
  • Bevezetés "énlelki" építészetembe - Miskolc, Pannon-tenger Múzeum, Füzér, Felsővár - Országépítő 2012/2
  • „Újjáépítés Felsőzsolcán” - Országépítő 2010/3-4, MÉ 2011/1. pp. 3-5.
  • „Min Dolgozik” - OKTOGON  2009/1.
  • „Uram hajlékodat...” - Kazincbarcikai „Szent Család” rk. templom - Alaprajz 2008/5.
  • Árpádházi Szent Erzsébet Ház, Sárospatak; építész: Rudolf Mihály, Kovács Ágnes - MÉ 2007/5.
  • “Ősi vár - mai erőd” - Kohányi-villa Miskolc-Tapolcán; építész: Rudolf Mihály - MÉ 2007/4.
  • Fény és Ház (Puskás Péter Miskolc-Népkerti villájáról) - Alaprajz - 2007/3.
  • Kohányi-villa - Országépítő 2007/2.
  • A Kós Károly Egyesülés 2006. szeptemberi, miskolci konferenciájának programja - Hadas Műterem kiadása
  • A miskolci belváros ürügyén - Új holnap 2006/2.
  • Miskolc és Diósgyőr magjának képzelt múltja és jövője - Széchenyi Irodalmi és Művészeti Akadémia székfoglaló előadása - 2006.
  • Háromhuta, vadászház - Országépítő 2005/2.
  • „Avas. Beavatás a helyi értékvédelembe” - Észak-magyarországi kulturális és műemléki hírlevél -2004. november I. évfolyam, 1. szám
  • Rudolf Mihály Ybl-díjas - Országépítő 2004/2.
  • Az építészet egésze - Magyar Nemzet: Jeney Edit - 2004.03.23.
  • Templomban. Miskolc-Tetemvár Deszkatemplomának belsőépítészete - Ősi Gyökér
  • Református Ifjúsági Missziós Központ MÉ 2003/3.
  • „Az életszerűséget keresem.” - építész a hely szelleméről, a rész és az egész egységéről. [Riporter:] Méhes László. - Új holnap 2002/1.
  • Régiség és Újdonság - adalékok a felsőzsolcai Bárczay-kastély felújításához - Örökség 2001/1, Felsőzsolca
  • Veszprém, Eötvös Károly Megyei Könyvtár Építészeti Pályázatához - Kiállításkatalógus 1999.09. - Budapest Galéria
  • Templomban - Kiállításkatalógus 1999.09. - Budapest Galéria
  • Templomban. Miskolc-Tetemvár Deszkatemplomának belsőépítészete - avagy sikerek és kudarcok életünkben. - Új holnap. - 1999/9
  • Deszkatemplom MÉ 1999/6.
  • Templomban. A Miskolc, tetemvári Deszkatemplom belsőépítészete. = Országépítő 1999/3.
  • A margitszigeti domonkos kolostor rekonstrukciós terve - A budapesti Margitsziget ….
  • Tervpályázat pályaművei 1994 - Budapest Főváros Főpolgármesteri Hivatal Települési Értékvédelmi Ügyosztály 1995.
  • Verseg, Chemolimpex vendégház - volt Podmaniczky kastély; építész: Ferencz István, Rudolf Mihály, Lohrmann Mária - MÉ 1991/2.
  • Református temető ravatalozója, Harsány - MÉ 1988/6.
  • Tanácsház bővítés, Felsőzsolca - MÉ 1988/6.
  • Művészeti Főiskola Le Havre (Tervpályázat 1988 - építészek: Bede István, Patrice Mottini) - Magyar Építőművészet 1988/6.
  • Vezető - Mesteriskola VII. ciklus tanulmányi kirándulás (1983.06.02-04.) - ÉSZAKTERV Nyomda

=Hazai és nemzetközi előadások, konferenciák

[szerkesztés]
  • Ózdi Altiszti és Munkás Olvasóegylet Színháza épületének bemutatása - 2024, Zsennye XXV. BOT Konferencia
  • Füzér, Fellegvár Rekonstukció - V4 workshop Budapest 2023.
  • Tolcsva, Szirmay-Waldbott kastély és Felsőzsolca, Bárczay kastély bemutatása - 2022, Zsennye XXIV. BOT Konferencia
  • Mulasztás, Adalékok hegyi és vízi várak régiségből vett és kortárs történetéhez, különös tekintettel a füzéri fellegvárra - Élő műemlék, Rekonstrukció, de hogyan MMA 2018 Bp. Vígadó
  • Füzér, Várkápolna rekonstrukció. 2014., Művelődési ház
  • Füzér, Felsővár rekonstrukciója, BME, Tervező szakmérnöki képzés 2013.
  • Diósgyőr és Sárospatak magterületének képzelt múltja és jövője , BME, Tervező szakmérnöki képzés 2012.
  • „Magyar Millenniumi Építész Géniuszok”, XVIII. Savaria Urbanisztikai Nyári Egyetem - Lendva, Szlovénia 2012.
  • “Diósgyőr magterületének képzelt múltja és jövője” - 2008, Debreceni Egyetem
  • “Diósgyőr és Avas magterületének képzelt múltja és jövője” - 2007, Miskolci Egyetem
  • Miskolc, Diósgyőri vár és környéke fejlesztése - 2004, Miskolc, Ady Endre Művelődési Ház
  • Miskolc, Történelmi Avas rekonstrukciója - 2004, Miskolc, Tudományok Háza
  • Miskolc, Történelmi Avas rekonstrukciója - 2003, Miskolc, Kós-ház
  • “Asztaltársaság” - Művésztelep fejlesztése Égerszögön - 1998
  • “Odalenn - Orvieto, Peruggia, Erdőbénye, Hejce” - földalatti építkezések múltja és jelene - 2003, Budapesti Műszaki Egyetem
  • “Miskolci Építész Műhely - 1974-’88”, -Pirán, Szlovénia - Városi Galéria és Színház 1988

Kerekasztal beszélgetések, rádió és tv interjúk

[szerkesztés]
  • Magyar Televízió - Miskolci Építész Műhely - szerkesztő: Osskó Judit, 1988.
  • Disputa - Miskolci Galéria - 2003. (Az eseményről lásd: Disputa - könyv - Jeney Edit szerkesztő, Miskolci Galéria kiadása 2004.)
  • Mester és Tanítvány - kerekasztal beszélgetés - Rudolf Mihály és 12 tanítványa - Kós-Ház 2007
  • Miskolci Televízió - Boltív építész magazin - portréfilm 2007, szerkesztő: Sike Gábor
  • Sárospatak magterületének képzelt múltja és jövője - kerekasztal beszélgetés az Új bástyában és interjú a Zemplén TV-vel, 2008
  • Visy László portréműsora - MR1 - Arcvonások - 2010.10.09.
  • Nagy Erika - Kilátó - riportfilm - 2012.
  • MMA Rövidfilm Füzérről - 2019. (rendező: Szomjas György)
  • Szerelmes Földrajz - Rudolf Mihály 2020. (rendező: Hollós Lászó)
  • MMA Portréfilm - Rudolf Mihály 2021. (Rendező: Kovács László)

Portréfilmek

[szerkesztés]

Kőhalom állott, most büszke vár

[szerkesztés]
Kivágás a filmből

Kőhalom állott, most büszke vár címmel, a Magyar Művészeti Akadémia megbízásából, az MMA Kiadó megrendelésére készítette a Konkam Stúdió, 2020-ban. ‪

Szerelmes földrajz - Lélek és Lélekzet

[szerkesztés]
Kivágás a filmből

A Magyar Művészeti Akadémia megbízásából, az MMA kiadó megrendelésére készítette a GEO-ÖKOFILM KFT. www.geofilm.hu

Jegyzetek

[szerkesztés]
  1. a Magyar Művészeti Akadémia honlapjáról. (Hozzáférés: 2024. október 9.)
  2. Egri Bazilika rekonstrukció. (Hozzáférés: 2024. október 9.)
  3. Füzéri fellegvár kiépítése. (Hozzáférés: 2024. október 9.)
  4. Lovagi tornák tere - Diósgyőr. (Hozzáférés: 2024. október 9.)
  5. Szent Kereszt Felmagasztalása római katolikus templom rekonstrukció. (Hozzáférés: 2024. október 9.)
  6. Avasi Műemlék Református Templom. (Hozzáférés: 2024. október 9.)