Ugrás a tartalomhoz

British Sugar

Ellenőrzött
A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
British Sugar
Az alscotti cukorgyár
Az alscotti cukorgyár
Típusüzleti vállalkozás
Alapítva1936
SzékhelyPeterborough
VezetőkM. I. Carr (2012)
Iparágcukoripar
Formapublic limited company
Termékekcukor és melléktermékek
Alkalmazottak száma900
AnyavállalataAssociated British Foods
LeányvállalataiBritis Sugar Overseas Ltd.
BSO China Ltd.

A British Sugar weboldala
A Wikimédia Commons tartalmaz British Sugar témájú médiaállományokat.
SablonWikidataSegítség

A British Sugar Nagy-Britannia egyedüli cukoripari vállalata; az Európai Unióban a negyedik legnagyobb cukorgyártó cég, amely az Európai Unió cukortermelésének mintegy 9,6%-át adja. Az ország cukorfogyasztásának több mint 50%-át biztosítja; a többit a Tate&Lyle fedezi importból finomított cukorból.

Története

[szerkesztés]

Az első cukorgyárat Nagy-Britanniában 1912-ben alapították. Az 1920-as években további 17 cukorgyár épült; 1925-ben az állam 14 cukorgyár létesítését támogatta, mert az első világháború tapasztalatai következtében függetleníteni akarta az ország cukorellátását a világpiactól. Az 1930-as években 13 vállalat 18 cukorgyárat működtetett az Egyesült Királyságban. 1936-ban a cukorgyárak egyesülésével jött létre a British Sugar Corporation.

1973-ban, amikor az Egyesült Királyság belépett az Európai Unióba, az ország cukorkvótáját 1,04 millió tonnában állapították meg, amit egyedüli gyártóként a British Sugar kapott meg. 1972 és 1979 között a cég cukortermelése 709 ezer tonnáról 1154 ezer tonnára, belföldi piaci részaránya 26%-ról 48,9%-ra növekedett. 1980-ban a céget privatizálták, és a Beresford tulajdonába került.

A cukorkvóta csökkentése miatt 1981-ben négy gyárat zártak be (Ely, Felsted, Nottingham és Selby). Ezt követte 1989-ben a spaldingi gyár bezárása.

1991-ben az Associated British Foods megvásárolta a British Sugart, és azóta is a tulajdonában van.

További cukorgyárak bezárására került sor 1991-ben (Peterborough és Brigg), 1994-ben (King's Lynn), 2001-ben (Bardney és Ipswich), 2002-ben (Kidderminster), illetve 2007-ben (Allscott és York).

2013/14-ben a cég négy gyárat működtetett Suffolkshire (Bury St Edmunds), Norfolkshire (Cantley és Newark-on-Trent), illetve Nottinghamshire megyékben (Wissington), összesen 45 500 tonna répa napi feldolgozási kapacitással.

Magyar kapcsolat

[szerkesztés]

A Bury St Edmunds-beli gyár, az United Sugar & Co. alapításánál (1925) az alaptőke 50%-át magyar részvényesek (a Deutsch Ignác és Fia (DIF), a Magyar Általános Hitelbank, a Pesti Magyar Hitelbank és ennek érdekkörébe tartozó szolnoki cukorgyár) jegyezték. A gyár beindításában, a műszaki hibák kijavításában és az angol munkások betanításában a hatvani és a szolnoki cukorgyár szakemberei is részt vettek: Hatvanból Ollé László műszaki igazgató és több szakmunkás, Szolnokról Láng János műszaki igazgató, három műszaki tisztviselő és több szakmunkás. A gyár első igazgatója a nagysurányi származású Jórisch Adolf volt.

A befektetés három év alatt megtérült, részben az állami támogatásnak köszönhetően. Ez a gyár volt a legeredményesebb az angol cukorgyárak között: 1931-ig összesen az alaptőkéje 140%-ának megfelelő összegű osztalékot fizetett, míg az utána következő holland érdekeltségű Cantley and Kelham csak 63%-ot.

1934-ben a Magyar Általános Hitelbank és a DIF eladta részvényeit, a szolnoki cukorgyár azonban még a második világháború után is részvényes volt.

Képek

[szerkesztés]

Források

[szerkesztés]