B’nai B’rith
Megjelenés
B’nai B’rith (héberül: בני ברית, ejtsd: bné brit, jelentése: a Szövetség fiai) a világ legrégebben működő, nem vallási zsidó civilszervezete. Az elnevezésben a „Szövetség” szó Istennek Ábrahámmal kötött szövetségére utal (ószövetség) A B’nai B’rith egyetlen zsidó szervezetként állandó képviselővel rendelkezik az ENSZ-ben. 1843. október 13-án alakult New Yorkban.
Szervezete
[szerkesztés]- Központja, a B’nai B’rith International, Washingtonban működik, alá tartoznak az egyes regionális szervezetek, így a B’nai B’rith Europe is, amelynek központja Brüsszelben található. Ma több százezer tagja van, nagyobb részt az Egyesült Államokban.
- Indulásakor a szervezet felépítését és bizonyos rítusait a szabadkőművesség mintájára alakították ki, bár formálisan soha nem kapcsolódott ehhez a mozgalomhoz. Ezen hasonlóságoknak a jelentősége egyre kisebbé vált.
- Tagjai csak zsidók lehetnek.
Története
[szerkesztés]- 1843-ban alapították New Yorkban.
- Mint ENSZ-képviselettel rendelkező szervezetnek, jelentős szerepe volt abban, hogy a Szovjetunió közreműködésével 1975-ben meghozott „cionizmus = rasszizmus” határozatot 1991-ben az ENSZ közgyűlés visszavonja.
Magyarországon
[szerkesztés]Magyarországon a 19. század végétől az első világháború végéig működött. Mind a két világháború között, mind a kommunista időkben be volt tiltva. 1990 februárjában alakult újjá.
Főbb tevékenységi körei
[szerkesztés]- jótékonyság
- a rasszizmus és ezen belül az antiszemitizmus elleni fellépés
- a zsidó kultúra ápolása, a zsidó identitás erősítése
- Izrael állam támogatása, lobbizás
További információk
[szerkesztés]- A B’nai B’rith International honlapja
- Irodalom (Word-dokumentum)