Aceton-peroxid

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
Aceton-peroxid

Aceton-peroxid trimer
IUPAC-név 3,3,6,6-tetrametil-1,2,4,5-tetraoxán
(dimer)
3,3,6,6,9,9-hexametil-1,2,4,5,7,8-hexaoxonán
(trimer)
Kémiai azonosítók
CAS-szám 17088-37-8
PubChem 536100
SMILES
CC1(C)OOC(C)(C)OO1 (dimer)
CC1(C)OOC(C)(C)OOC(C)(C)OO1 (trimer)
Kémiai és fizikai tulajdonságok
Kémiai képlet C6H12O4 (dimer)
C9H18O6 (trimer)
Moláris tömeg 148,157 g/mol (dimer)
222,24 g/mol (trimer)
Megjelenés Fehér kristályos por
Olvadáspont 91 °C
Forráspont 97-160 °C
Robbanószerkémia
Dörzsérzékenység Very high / moderate when wet
Detonációsebesség 5300 m/s
TNT-egyenérték 0,83
Ha másként nem jelöljük, az adatok az anyag standardállapotára (100 kPa) és 25 °C-os hőmérsékletre vonatkoznak.

Az aceton-peroxid (triaceton-triperoxid, peroxiaceton, TATP, TCAP, peroxi-aceton) egy szerves peroxid, elsődleges robbanószer. Jellegzetes szagú fehér kristályos por.

Nagyon érzékeny hőre, súrlódásra és ütésre. Előállításakor esetleg bennmaradt savak katalizálhatják a bomlását. Ezen okoknál fogva tárolása még víz alatt is veszélyes.

Kémiája[szerkesztés]

Fojtás nélkül, 2-3 gramm alatti mennyiségben begyújtva egyszerűen ellobban:

2 C9H18O6 + 21 O2 → 18 H2O + 18 CO2

Ennél nagyobb mennyiségben robbanás következik be, különösen, ha száraz az anyag. A fojtás egyik módjaként a detonációra való hajlama vízfürdő fölött való megolvasztással megnövelhető. A vízfürdő a lokális túlmelegítéstől - ezáltal a véletlen berobbanástól - hivatott megvédeni az aceton-peroxidot. Az olvasztás után a kihűlt tömb eltávolítása az olvasztóedényből rendkívül veszélyes, tekintettel a nagyfokú súrlódás- és ütésérzékenységre.

Előállítása[szerkesztés]

A[halott link] trimer képződésével járó folyamat reakcióegyenlete

Hidrogén-peroxid és aceton reakciójával híg kénsavas vagy sósavas közegben. A képződő aceton-peroxid csapadék szűrőpapírral eltávolítható, majd megszárítható. Körülbelül 10 °C alatt tartva a reakció hőmérsékletét főként a kevésbé instabil trimer, 10 °C fölött a nagyon instabil dimer lesz túlsúlyban a kapott anyagban.

Felhasználása[szerkesztés]

Nagy erejű robbanóanyag, de instabilitása miatt katonai és ipari területen nem alkalmazzák. Az alapanyagok hozzáférhetősége, a vegyület könnyű előállíthatósága folytán, és mivel nem mutatják a nitrogénre érzékeny detektorok, igen kedvelt robbanóanyag a terroristák körében.

Források[szerkesztés]

Fordítás[szerkesztés]

  • Ez a szócikk részben vagy egészben az acetone peroxide című angol Wikipédia-szócikk fordításán alapul. Az eredeti cikk szerkesztőit annak laptörténete sorolja fel. Ez a jelzés csupán a megfogalmazás eredetét és a szerzői jogokat jelzi, nem szolgál a cikkben szereplő információk forrásmegjelöléseként.