Ugrás a tartalomhoz

A három nővér (opera)

Ellenőrzött
A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A három nővér
opera
Eredeti nyelvorosz
AlapműHárom nővér
ZeneEötvös Péter
Librettó
Felvonások száma3 felvonás
Főbb bemutatók1998. március 13. (Eötvös Péter, Kent Nagano, Opéra National de Lyon, Ushio Amagatsu, Dietrich Henschel)

A három nővér Eötvös Péter operája három szekvenciában. A művet a szerző Kent Nagano karmester felkérésére készítette.[1] A szövegkönyvet Csehov hasonló című színműve nyomán Claus H. Henneberg és Eötvös Péter írta. Bemutatójára 1998. március 13-án került sor Lyonban.[2] Később az operát több európai nagyvárosban is bemutatták, többek között Düsseldorfban, Utrechtben, Budapesten, Bécsben, Münchenben. Oroszországi bemutatójára várhatóan 2019-ben kerül sor.[3] A mű elnyerte a francia kritikusok 1997/98-as nagydíját, a Prix Claude-Rostand Díjat, valamint a Victoires de la Musique Classique et du Jazz díjat. Az opera nyelve orosz, átlagos játékideje 100 perc.[4]

Szereplők

[szerkesztés]
Szereplők Hangfekvés
Irina szoprán (kontratenor)
Mása mezzoszoprán (kontratenor)
Olga alt (kontratenor)
Natasa szoprán (kontratenor)
Rode tenor
Fedotyik tenor
Doktor tenor
Andrej bariton
Versinyin bariton
Tuzenbach bariton
Szoljonij basszus
Kuligin basszus
Anfisza basszus

Cselekmény

[szerkesztés]

Az opera cselekménye a drámától eltérően nem lineáris időrendi sorrendben bontakozik ki. Az idősík az ismétlődésen alapul, mely során az ismert információk újabbakkal bővülnek, a cselekmény fókusza, a középpontban lévő szereplők személye változik meg.

1. Szekvencia

[szerkesztés]

A nyitójelenetben a három nővér a szenvedésről, a létszorongásról énekel. A fiatal Irina szerelmére és kezére ketten pályáznak, a német származású Tuzenbach báró, és a sértődékeny Szoljonij. Irina testvére, Olga biztatja, hogy válassza az előbbit. A következő képben a házba katonák törnek be, akik éppen azelőtt fékezték meg a városban tomboló tüzet. A részeg doktor összetöri a családi órát, közben Mása beszélget Versinyinnel, a kivezényelt dandár ezredesével. Tuzenbach és Szoljonij csapja a szelet Irinának. Irina Tuzenbachot választja, el is menne vele, azonban a bárót Szoljonij megöli párbajban. A katonák elvonulnak, Lengyelországba vezénylik őket.

2. Szekvencia

[szerkesztés]

A nővérek sajnálkoznak bátyjuk, Andrej sorsán. Utóbbi később vitatkozik velük, feleségét, Natasát védelmezi nővérei támadásaitól. Natasa az öreg dadától, Anfiszától szeretne megszabadulni. A részeg doktor összetöri a nővérek édesanyjától örökölt óráját. Ismét katonák érkeznek, a városi tűzvészről beszélnek. A doktor és Andrej arról beszélgetnek, hogy utóbbinak új életet kellene kezdenie. Andrej saját sorsa miatt kesereg. Közben Natasa a szeretőjéhez megy.

3. Szekvencia

[szerkesztés]

Irina névnapját ünneplik. Tuzenbach bejelenti, hogy Versinyin, az új parancsnok meglátogatja őket. Mása férjével vacsorára mennek az iskolaigazgatóhoz. Mása és Versinyin egymásba szeretnek, azonban Versinyinnek el kell utaznia, mivel a dandárt máshova vezénylik. Érzékeny búcsút vesznek egymástól. Az összetört Mását végül még a férje, Kuligin is vigasztalja.

Felvételek

[szerkesztés]

CD: Three sisters, Deutsche Grammophon, (459 694-2), 1999, vezényel: Kent Nagano és Eötvös Péter. Előadók: Alain Aubin, Vyatcheslav Kagan-Palev, Oleg Riabets, Gary Boyce, Albert Schagidullin, Nikita Storojev, Wojtek Drabowicz, Dietrich Henschel, Denis Sedov, Peter Hall, Marc Duguay, Ivan Matiakh, Jan Alofs, a lyoni opera zenekara.

Jegyzetek

[szerkesztés]
  1. „A társadalmat iskola nélkül kellene felépíteni””, Opera-Világ, 2014. január 19. (Hozzáférés: 2018. július 14.) (hu-HU nyelvű) 
  2. | Peter Eötvös - Composer, Conductor, Professor. eotvospeter.com. (Hozzáférés: 2018. július 14.)
  3. Először csendül fel Oroszországban Eötvös Péter Három nővér című operája”, Papageno, 2018. május 31. (Hozzáférés: 2018. július 15.) (hu-HU nyelvű) 
  4. Csehy, Zoltán, 1973-: Experimentum mundi : (Poszt)modern operakalauz, 1945-2014. ISBN 9788081018701 Hozzáférés: 2018. július 14.  

Források

[szerkesztés]