A Sárga-folyó 1938-as áradása
A Sárga-folyó 1938-as áradását (kínaiul: 花园口决堤事件, pinjin: huāyuán kǒu juédī shìjiàn, magyaros: huajüan kou csüeti sicsien) a Japánnal háborúzó Kuomintang ( )-kormányzat idézte elő a második kínai–japán háború korai szakaszában, hogy ezzel állítsa meg a japánok gyors előrenyomulását. A „környezeti hadviselés legnagyobb eseménye a történelemben” is nevezik.[1]
Az áradás
[szerkesztés]A második kínai–japán háború 1937-es kitörése után a Japán Császári Hadsereg gyors tempóban nyomult előre a kínai területeken. 1938-ra elesett Sanghaj ( ) és Nanking ( ), a főváros, valamint egész Észak-Kína is. 1938. június 6-án elfoglalták Kajfeng ( )et, Honan ( ) tartomány fővárosát is, és elfoglalással fenyegették Csengcsou ( )t, amely fontos közlekedési csomópont volt, és elestével közvetlen veszélybe került volna az ideiglenes főváros, Vuhan ( ) és Hszian ( ) is.
Hogy megállítsa a további japán előrenyomulást keletre és délre, Csang Kaj-sek ( ) generalisszimusz Csen Kuo-fu ( ) tanácsára úgy döntött, hogy megnyittatja a Sárga-folyó töltéseit Csengcsou ( ) környékén. Az eredeti terv az volt, hogy Csaokou ( )nál pusztítják el a gátat, azonban a nehézségek hatására Huajüankou ( )nál tették ezt meg június 5-én és 7-én. A rongálás árvizeket okozott Honan ( ), Anhuj ( ) és Csiangszu ( ) tartományokban, mintegy 54 000 km²-en. A víz hatalmas kiterjedésű termőföldeket öntött el és falvakat tarolt le, így milliókat téve hajléktalanná. A háború utáni nacionalista becslések szerint mintegy 800 000 kínai halt meg az áradás következtében.[2]
Viták
[szerkesztés]Az elárasztás stratégiai előnye mind a mai napig vitatott. A japán katonák a hatókörén kívül tartózkodtak, akik közül ismeretlen számú vesztette életét az árvíz miatt, azonban megakadályozta őket Csengcsou ( ) elfoglalásában. Ennek ellenére még az évben elfoglalták Vuhan ( )t másik irányból támadva. Honan ( ) nagy része ekkor még kínai kézen volt, Anhuj ( )ban és Csiangszu ( )ban pedig igen kicsi volt a japán jelenlét. Azonban az elárasztott falvak és vasútvonalak ekkor már japán kézen voltak, aminek köszönhetően azok nem tudták megerősíteni pozícióikat a térségben, amely később kínai partizánok ellenőrzése alá került.[3]
Források
[szerkesztés]- ↑ Steven I. Dutch: The Largest Act of Environmental Warfare in History, Environmental & Engineering Geoscience 15.4 (November 2009): 287-297.
- ↑ Jay Taylor: The Generalissimo: Chiang Kai-Shek and the Struggle for Modern China (Cambridge, MA: Belknap Press of Harvard University Press, 2009): 154-155.
- ↑ Diana Lary: Drowned Earth: The Strategic Breaching of the Yellow River Dyke, 1938, War In History. 2001 Apr 1;8(2): 191-207. In: Academic Research Library Elérhető: http://www.proquest.com/; Document ID: 1082337951.
Fordítás
[szerkesztés]Ez a szócikk részben vagy egészben a(z) 1938 Yellow River flood című angol Wikipédia-szócikk ezen változatának fordításán alapul. Az eredeti cikk szerkesztőit annak laptörténete sorolja fel. Ez a jelzés csupán a megfogalmazás eredetét és a szerzői jogokat jelzi, nem szolgál a cikkben szereplő információk forrásmegjelöléseként.
További információk
[szerkesztés]- A Wikimédia Commons tartalmaz A Sárga-folyó 1938-as áradása témájú kategóriát.