Épületbiológia
Az épületbiológia egy holisztikus tudomány, amelyet szemináriumokon, tanfolyamokon, különböző tanúsítási programokon oktatnak.[1] Vizsgálja a különböző belterekben megtalálható környezetet, a különböző irritáló hatásokat. A szakemberek azt vizsgálják, hogy a lakó-, kereskedelmi vagy középületek környezete hogyan befolyásolhatja az épületben élők egészségét, hogyan lehet nyugodt, stresszmentes környezetet teremteni.
Építőelemei[szerkesztés]
Fontos területei az épületbiológiának az építőanyagok, az elektromágneses mezők, a sugárzás és a beltéri levegő minősége.
Rossz épület következményei[szerkesztés]
Németországban, a második világháború után gyorsan építették az új házakat a növekvő népesség befogadására. Az új házakban újfajta betegségek mintáit fedezték fel, amelyeket az épületek gyors felépítésének tulajdonítottak. A gyors építés következtében az építőanyagokból olyan illékony szerves vegyületek párologtak ki, amelyek ártottak a lakóknak. A betegségek a házak elektromos rendszerével kapcsolatos problémáknak is tulajdoníthatóak voltak.
Új tudomány[szerkesztés]
Az új felfedezésekből néhány ember komolyan elkezdett foglalkozni a jelenséggel és kategorizálták, illetve jellemezték azokat az illékony szerves vegyületeket, amelyeknek ártalmasak az emberi szervezetre. Meghatározták az "épületbiológiai mérési szabványt" amely különböző küszöbértékeket javasolt azokon a területeken, amelyeket alvásra használnak a lakók.
Szabványok[szerkesztés]
A szabvány olyan fizikai, kémiai, biológiai veszélyekre ad áttekintést, amelyek körülöttünk vannak jelen az életterekben ahol tartózkodunk, éljünk mindennapjainkat.
Épületbiológiai értékelések[szerkesztés]
1. kategória, amelyben nincs ok aggodalomra, a legmagasabb fokú az elővigyázatosság és csak a modern környezetünkben elkerülhetetlen mennyiségben vannak jelen az ártó körülmények
- Elektromos térerő V/m <1-3V/m
- Feszültség, földpotenciálhoz képest mV <10mV
- Magasfrekvenciás térerő µW/m² <20µW/m²
- Mágneses térerő nT <50nT
- Radon, radioaktivitás % <0.3µSv/h
- Geomágneses tér % <10%
2. kategória, amikor enyhe aggodalomra okunk van, különös tekintettel az érzékeny és beteg emberekre
- Elektromos térerő V/m 3-10V/m
- Feszültség, földpotenciálhoz képest mV 10-100mV
- Magasfrekvenciás térerő µW/m² 20-100µW/m²
- Mágneses térerő nT 50-100nT
- Radon, radioaktivitás % 50-70%
- Geomágneses tér % 100-200%
3. kategória, súlyos aggodalomra van okunk, intézkedést tesz szükségessé
- Elektromos térerő V/m 10-50V/m
- Feszültség, földpotenciálhoz képest mV 100-1000mV
- Magasfrekvenciás térerő µW/m² 100-1000µW/m²
- Mágneses térerő nT 100-500nT
- Radon, radioaktivitás % 75-100%
- Geomágneses tér % 200-500%
4. kategóra, extrém aggodalomra és azonnali és szigorú cselekvésre adnak okot ezek az értékek
- Elektromos térerő V/m >50V/m
- Feszültség, földpotenciálhoz képest mV >1000mV
- Magasfrekvenciás térerő µW/m² >1000µW/m²
- Mágneses térerő nT >500nT
- Radon, radioaktivitás % >100%
- Geomágneses tér % >500%
Jegyzetek[szerkesztés]
- ↑ Healthy Buildings For Sustainable Living (amerikai angol nyelven). Building Biology Institute. (Hozzáférés: 2019. október 14.)
Fordítás[szerkesztés]
- Ez a szócikk részben vagy egészben a Building_biology című angol Wikipédia-szócikk ezen változatának fordításán alapul. Az eredeti cikk szerkesztőit annak laptörténete sorolja fel. Ez a jelzés csupán a megfogalmazás eredetét jelzi, nem szolgál a cikkben szereplő információk forrásmegjelöléseként.