Ugrás a tartalomhoz

„Diána walesi hercegné” változatai közötti eltérés

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
[nem ellenőrzött változat][nem ellenőrzött változat]
Tartalom törölve Tartalom hozzáadva
Zhofeeah (vitalap | szerkesztései)
Zhofeeah (vitalap | szerkesztései)
Nincs szerkesztési összefoglaló
41. sor: 41. sor:


Biztossá vált az, hogy nem volt eléggé képzett. Diana könyörgött szüleinek, hogy visszamehessen Londonba. Vettek neki egy lakást Coleherne Court-ön, és három lakótársával élt ott [[1981]]-ig. Eközben tanult a Cordon Bleu diplomáért, habár utált főzni, és Madame Vacani tánciskolájában dolgozott [[Kensington|Kensingtonban]], de kilépett a rámenős állapot miatt. Lady Diana takarítással és pincérkedéssel töltötte idejét, mielőtt munkát talált egy óvodában, ahol segédként dolgozott.
Biztossá vált az, hogy nem volt eléggé képzett. Diana könyörgött szüleinek, hogy visszamehessen Londonba. Vettek neki egy lakást Coleherne Court-ön, és három lakótársával élt ott [[1981]]-ig. Eközben tanult a Cordon Bleu diplomáért, habár utált főzni, és Madame Vacani tánciskolájában dolgozott [[Kensington|Kensingtonban]], de kilépett a rámenős állapot miatt. Lady Diana takarítással és pincérkedéssel töltötte idejét, mielőtt munkát talált egy óvodában, ahol segédként dolgozott.
== Házassága ==
Károly herceg szerelmi élete mindig is sajtótéma volt, rengeteg elbűvölő és előkelő nővel kapcsolták össze. 30-as évei elején nyomás alá került, hogy házasodjon. Annyi kritérium volt, hogy ne házasodjon római katolikus nővel; az [[anglikán egyház]] nem preferálta volna. Hogy elnyerje a család jóváhagyását, bármely lehetséges mennyasszonytól elvárták, hogy arisztokrata háttérrel rendelkezzen, hajadon legyen, valamint [[protestáns]]. Diana megfelelt ezeknek az elvárásoknak.<br><br>

=== Eljegyzés és esküvő ===<br>

Eljegyzésük [[1981]]. [[február 24]]-én történt<ref name="eljegyzes">{{Cite web|url=http://www.bbc.co.uk/politics97/diana/ob-child.html|title=Diana hercegné élete}}</ref> és a Szent Pál Bazilikában 1981. [[július 29]]-én közel egymilliárd néző kíséretével.<ref name="hazassag">{{Cite web|url=http://www.washingtonpost.com/wp-srv/inatl/longterm/diana/stories/glamor0901.htm|title=Védelemből a palotai életbe, a sajátjába}}</ref>


== Hivatkozások ==
== Hivatkozások ==

A lap 2007. szeptember 20., 20:27-kori változata

Diána walesi hercegné (született Diana Frances Spencer[1]; 1961. július 1. – 1997. augusztus 31.) Károly herceg első felesége. Két fia, Vilmos és Henrik hercegek a második és a harmadik helyet foglalják el az Egyesült Királyság és 15 más nemzetközösségi királyság trónöröklési sorában.

Károly herceggel való házasságával egycsapásra híresség lett. Az életét csaknem állandóan a média érdeklődése követte, amit a királyi státusának vonzereje inspirált. Több évig elmélkedtek a házassági problémáikon, majd Károly herceg és Diana elváltak.[2] Ez az esemény elvileg a közfigyelem elvesztéséhez vezethetett volna, de ehelyett az emberek szimpatizáltak Dianával jótékonysági rendezvényei és szociális ügyei miatt. Halálos autóbalesete után gyászos időszak kezdődött az Egyesült Királyságban, világszerte. A korabeli reakciók Diana életével és hagyatékával kapcsolatban vegyes, de ez a bűvkör a hercegnővel mostanáig is tart.

Korai élet

Diana a brit arisztokráciába beleszületett, Edward John Spencer legfiatalabb lányaként. Park House-ban született, Sandringhamban (Norfolk, Anglia). Percy Herbert a Szent Mária Magdolna templomban keresztelte meg ugyanott, keresztszülei között ott volt John Floyd is (a Christie's elnöke). Dianának négy testvére volt:

Miközben szülei házasságtörés miatt váltak, Diána édesanyja két legkisebb gyermekével egy londoni lakásba Knightsbridge-ben, ahol Di a helyi iskolába járt. A karácsonyt a Spencer gyerekek apjuknál töltötték, aki következésképpen nem engedte őket vissza az anyjukhoz Londonba. Lady Althorp perelt a gyermekei felügyeleti jogáért, de Lord Althorp a társadalmi osztályával és Lady Althorp anyjának vallomásával a lánya ellen volt ebben az időszakban, ezzel is hozzájárulva a bíróság döntéséhez: Diána és bátyja felügyelete az apjuké. Apai nagyapja halálakor (Albert Spencer /VII. Earl Spencer / 1975.), Diána édespaja felvette a VIII. Earl Spencer nevet, ekkoriban vált ő is Lady Diana Spencerré, és elköltözött gyermekkori helyéről a családja 16. századi ősi otthonába Althorpba.

Egy évvel később Lord Spencer elvette Raine-t (Dartmouth grófnőjét), az egyetlen lányát Barbara Cartland romantikus novellaírónak. Ezalatt az idő alatt Diána körbeutazta az országot, és hol egyik, hol másik szülőjénél élt – vagy apjánál a Spencer kastélyban Northamptonshire-ön, vagy anyjánál, aki elköltözött északnyugat Glasgowba, Skóciába. Diána, mint testvérei, nem jött ki új mostohaanyjával.

Királyi származás

Diana arisztokrata családba született.

Anyai részről Diana ír, skót, angol és amerikai ősökkel rendelkezik.

Apai részről II. Károly leszármazottja négy törvénytelen fiún keresztül:

  • Henry Fitzroy, Grafton első hercege, Barbara Villiers fia (Cleveland hercegnője)
  • Charles Lennox, Richmond és Lennox első hercege, Louise de Kérouaille fia (Portsmouth hercegnője)
  • Charles Beauclerk, Nell Gwyn fia
  • James Crofts- Scott, Monmouth hercege, egy híres felkelés vezetője, Lucy Walter fia

II. James-nek egy házasságon kívül született lányán keresztül volt leszármazottja, a lányt Henrietta FitzJames-nek hívták. Henrietta édesanyja Arabella Churchill, John Churchill testvére, Marlborough hercegének.

Egyéb jelentős felmenők: I. Róbert és Mária, a skótok királynője; Mary Boleyn; Lady Catherine Grey; Maria de Salinas; John Egerton, Bridgewater - II. Earl; és James Stanley, Derby - VII. Earl.

A Spencer család évszázadok óta közel állt a brit királyi családhoz, 17. században királyi támogatásban részesültek. Diana anyai nagyanyja, Ruth, Lady Fermoy, sokáig volt Erzsébet királynő barátnője és udvarhölgye.

Actor Oliver Platt egy másod-unokatestvér, Frances Work dédunokája szintén. Diana rokonságához tartozik egyik kedvenc színésznője, Audrey Hepburn. Humphrey Bogart és III. Rainier is rokona.
2007 augusztusában a bostoni NEHGS (New England Történelmi Származáskutató Társaság) nyilvánosságra hozta a walesi hercegnő családfáját, ami egy széleskörű lista a hercegnő családjáról, beleértve minden vérvonalat.

Tanulmányok

Diana először a kings lynni Silfield Schoolban tanult Norfolkban, aztán a Riddlesworth Hallban és a West Heath Girls' School (később újraszerveződik mint új iskola West Heathen, külön iskola lányoknak és fiúknak) Sevenoaksban, ahol rossz tanulóként tekintettek rá.[3] 1977-ben, mikor 16 éves volt, otthagyta a West Heath-t és rövid ideig járt a Alpin Videmanette Intézetbe, egy leányiskolába (Rougemont, Svájc). Ebben az időben találkozott először leendő férjével, aki éppen testvérével Lady Sarah-val randevúzott. Diana állítólag kiemelkedően úszott és ugrott és azt mondták, balett-táncos szeretett volna lenni, de soha nem tanult komolyan táncolni és a maga 5'10" (178cm) túl magas volt ilyen karrierhez.

Biztossá vált az, hogy nem volt eléggé képzett. Diana könyörgött szüleinek, hogy visszamehessen Londonba. Vettek neki egy lakást Coleherne Court-ön, és három lakótársával élt ott 1981-ig. Eközben tanult a Cordon Bleu diplomáért, habár utált főzni, és Madame Vacani tánciskolájában dolgozott Kensingtonban, de kilépett a rámenős állapot miatt. Lady Diana takarítással és pincérkedéssel töltötte idejét, mielőtt munkát talált egy óvodában, ahol segédként dolgozott.

Házassága

Károly herceg szerelmi élete mindig is sajtótéma volt, rengeteg elbűvölő és előkelő nővel kapcsolták össze. 30-as évei elején nyomás alá került, hogy házasodjon. Annyi kritérium volt, hogy ne házasodjon római katolikus nővel; az anglikán egyház nem preferálta volna. Hogy elnyerje a család jóváhagyását, bármely lehetséges mennyasszonytól elvárták, hogy arisztokrata háttérrel rendelkezzen, hajadon legyen, valamint protestáns. Diana megfelelt ezeknek az elvárásoknak.

=== Eljegyzés és esküvő ===

Eljegyzésük 1981. február 24-én történt[4] és a Szent Pál Bazilikában 1981. július 29-én közel egymilliárd néző kíséretével.[5]

Hivatkozások