Ugrás a tartalomhoz

Tribolumineszcencia

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen Fizped (vitalap | szerkesztései) 2018. március 3., 01:55-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól. (+videó)
Tribolumineszcencia kvarcban

Egyes anyagok fényt bocsátanak ki magukból, ha megkarcolják, megdörzsölik vagy összetörik őket. A jelenséget a görög tribein (dörzsölni) és a latin lumen (fény) szavak összetételéből tribolumineszcenciának nevezik.

A fény keletkezése

Jelenlegi ismereteink szerint a jelenséget az elektromos töltések szétválasztása és egyesülése okozza. Az aszimmetrikus kristályszerkezetű anyagok törésekor töltések választódnak szét. A töltések újraegyesülésük során ionizálják a levegőt, ez okozza a fényvillanást.

A kutatások számos esetben azt mutatják, hogy a rossz vezetőképességű és aszimmetrikus szerkezetű kristályok tribolumineszcensek. Emellett vannak olyan tribolumineszcens anyagok is, amelyek szerkezete szimmetrikus, a feltételezések szerint ekkor az anyagban található szennyeződések biztosítják a szükséges aszimmetriát.

Tribolumineszcens anyagok

  • A gyémántok dörzsölés hatására (például csiszolás vagy vágás közben) piros vagy kék fényt bocsáthatnak ki.
  • Egyes kvarcokat összeütve narancssárga, illetve cukorkristályokat összetörve fehér fény figyelhető meg.
  • Fényt bocsátanak ki egyes ragasztószalagok és kötszerek akkor, ha hirtelen mozdulattal választják le őket a tekercsről. 1953-ban szovjet kutatók vizsgálták a jelenséget, ekkor figyelték meg, hogy a vákuumban letekert ragasztószalag nem csak látható fényt, hanem röntgensugarakat is kibocsát.
  • Egyes öntapadós borítékoknál a ragasztós felületek gyors szétválasztásakor kékes fény látható.
  • A Wint-O-Green Life Savers cukorka összeroppantáskor kék fényt bocsát ki. A cukorban található wintergreen olaj (metil-szalicilát) fluoreszcens, ultraviola fényt alakít át kék fénnyé.

Források

  • Carlos G. Camara, Juan V. Escobar, Jonathan R. Hird & Seth J. PuttermaSn: Correlation between nanosecond X-ray flashes and stick–slip friction in peeling tape (Nature 455, 2008.10.23, 1089-1092. oldal)
  • Lewis Kozlosky: Triboluminescence (angol nyelven). [2007. november 21-i dátummal az [ eredetiből] archiválva]. (Hozzáférés: 2009. szeptember 4.)
  • Anne Marie Helmenstine, Ph.D.: Candy Triboluminescence

Külső hivatkozások