Triarius

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap aktuális változatát látod, az utolsó szerkesztést OMucrtU (vitalap | szerkesztései) végezte 2020. március 26., 20:24-kor. Ezen a webcímen mindig ezt a változatot fogod látni. (Egy tanulmányból és az azután elolvasott angol szócikkből vettem észre hogy súlyos hibák vannak, amik nagyon félrevezetőek lehetnek, többszörös létszámhibák miatt. Valamint egyszerű matekkal is rájön az ember hogy félreírások voltak.)
(eltér) ← Régebbi változat | Aktuális változat (eltér) | Újabb változat→ (eltér)

A triarius (többes számban triarii) szó szerinti jelentésében harmadik (harmadikok). A Római Köztársaság korában a harcosok egy csoportját, a legképzettebb veteránokat nevezték így, akik betöltötték a harmincadik évüket. Ebben az életkorban már legalább tízéves harci tapasztalat állt mögöttük.

A köztársasági korban a legio alapegysége a manipulus lett, amelynek harmadik sorába állították a tapasztalt katonákat (lásd: acies). A római harcmodor azonban rugalmasan változott a pillanatnyi körülményeknek megfelelően, ezért a triarius nem mindig a harmadik sorban állt, a négysoros vonalban a negyedik sort is ők alkották. Egy manipulus 120 fő nehézfegyverzetű gyalogosból állt. A triariusok esetében a létszámot felezték, így a triarius manipulusok létszáma megegyezett egy hastatus centuria létszámával, azaz 60 fővel. Egy manipulus rendszerű légióban tehát 10-20 manipulus, 600-1200 főnyi triarius harcolt. Ehhez ugyanilyen létszámú acensius és rorarius csatlakozott, akik könnyűfegyverzetű, gyakran parittyával felszerelt katonák voltak, és az utolsó két sort foglalták el, többnyire a hastatus, principes és triarius megsegítése volt a céljük. Említendő még, hogy egy-egy triarius, rorarius és acensius manipulus, tehát összesen 180 fő alkotott egy önálló, csak e háromnál alkotott szervezeti egységet, az ordinest.

A nehézfegyverzetű gyalogság részeként pilumot és/vagy hastát használtak fegyverként. A pilumot a csata kezdetén, a megközelítés fázisában eldobták, a hastát a közelharcban alakzattartó előrenyomulásban használták. Emellett – folyamatosan változó jellemzőjű – kardokat használtak az alakzaton kívüli közelharcban. A triarius általában 2,4 méter hosszú döfőlándzsával harcolt, testét nagy és súlyos scutummal védte, amelynek peremét bronzabroncs erősítette, középvonalában bronzgerinc húzódott és nagyméretű pajzsdudor tette ellenállóvá. A források alapján van egy olyan feltevés, hogy a legkorábbi időkben minden sor hastával küzdött, majd a hajítódárdák fokozatosan terjedtek el.

Caius Marius hadseregreformja után áttértek a cohors alapú legióra. Ekkor a cohors változóan 5–600 emberből állt, és jellemzően 200 ember hosszúságú, hármas vonalban sorakozott fel, vagy hat centuria hosszúságú, négyes vonalban. Ekkor a negyedik sor is triariusokból állt. Ezen kívül azonban a triariusokból alakították ki a tartalék egységeket. A tartalékokat a csata során hátravonva helyezték el, és a késői köztársaságkorban féltérdre ereszkedve, vagy ülve nézték a csatát, nehogy meggondolatlanul beavatkozzanak a harcba.

A manipulust alkotó két centuria parancsnoka a pilus prior és a pilus posterior volt, az előbbi mint rangidős egyben a manipulusnak is taktikai parancsnoka volt.

Kapcsolódó szócikkek[szerkesztés]

Források[szerkesztés]

  • Goldsworthy, Adrian. A római hadsereg története. Alexandra K (2003). ISBN 963-368-748-9 

Külső hivatkozások[szerkesztés]

Ókori lexikon I–II. Szerk. Pecz Vilmos. Budapest: Franklin Társulat. 1902–1904.