Trecento

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen KMBot (vitalap | szerkesztései) 2020. április 12., 11:10-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól. (Forrás → Források (WP:BÜ) AWB)
Giotto di Bondone: Szent Ferenc életét bemutató freskó
Simone Martini: Guidoroccio da Fogliano Montemassi ostromakor

A trecento (olaszul: háromszáz) a reneszánsz kor 1300-as éveire utal. Jelenti az 1300-as évek művészetét (protoreneszánsz illetve késő gótika) és magát az évszázadot (14. század) is. Az elnevezés Giorgio Vasaritól származik.

Itáliában ekkor még mindig divatosak voltak a román stílusú építmények, azonban a templomok belső falfelületeit nem mozaikkal, hanem monumentális freskókkal díszítették.

A freskófestészet megjelenésével új művészi igények fogalmazódtak meg: - a vallásos téma továbbra is fontos, de oldódik a megjelenítés merevsége - a képek előterében a cselekmény mozgalmassá válik - a figurák megfogalmazása plasztikus, tekintetük és mozgásuk érzelmet fejez ki;a drapériák, ruharedők követik az alakok mozgását, de a kontúros vonalvezetés még nem szűnik meg - a térszerűség élménye fokozódik, de a fény-árnyék hatás még hiányzik - törekszenek a természeti környezet jelzésszerű megjelenítésére, habár a háttér díszletszerű marad - a figurák mögötti épületek maketthatásúak, a hátteret díszítik

A trecento művészetet Itálián kívül kiválóan lehet tanulmányozni a budapesti Szépművészeti Múzeum olasz tárlatán is, Európa egyik legjelentősebb trecento gyűjteményén.

Jelentősebb művészek

Források

  • Az építészet, szobrászat, festészet kincsei írta Falcione Sarolta.
  • Szabó Attila: Művészettörténet vázlatokban az ókortól napjainkig, Győr, 2000.

További információk