Termoszféra

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen Misibacsi (vitalap | szerkesztései) 2021. március 21., 21:40-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól. (Visszaállítottam a lap korábbi változatát 2A02:AB88:153D:5E00:483E:55A0:8164:475E (vita) szerkesztéséről InternetArchiveBot szerkesztésére)
A légkör szerkezete

A termoszféra a légkörben a mezoszféra és az exoszféra között helyezkedik el, 85 km-től kb. 500 km magasságig terjed. A ritka anyagsűrűségű légköri tartomány felépítésében elektromos töltéssel rendelkező részecskék, ionok vesznek részt, amelyek jól vezetik az elektromosságot, ezért ezt a réteget ionoszférának nevezzük. Ennek egyes rétegei elektromosan vezetővé válnak, így képesek visszaverni az elektromágneses hullámokat, aminek a távközlésben van nagy szerepe.

A termoszféra hőmérséklete a magassággal emelkedik, mert a Nap sugárzása ebben a rétegben nyelődik el. Hőmérséklete függ a napsugárzás erősségétől, de meghaladhatja a 2000 °C-ot is. Az uralkodó gáz az oxigén és a nitrogén, de már atomos állapotban fordulnak elő. Ebben a rétegben keletkezik a sarki fény, itt kering a Nemzetközi Űrállomás, és számtalan műhold is.

Lásd még

Külső hivatkozások