Ugrás a tartalomhoz

Tandemugrás

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen B.Zsoltbot (vitalap | szerkesztései) 2021. április 2., 22:04-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól. (AWB)
Tandemugrás Mi-8 helikopterből
Tandemugrás Cessna 182 típusú repülőgépből. A felvételt a tandempilóta kezén lévő akció kamera készíti automatikusan a zuhanás alatt
Zuhanó operatőr filmre veszi a tandemugrást. Nagy gyakorlattal rendelkező ejtőernyősök képesek csak biztonságban, jó minőségben rögzíteni a tandemugrást
Tandemugrás a Balaton felett
Készülődés tandemugráshoz. Az ejtőernyőt az oktató viseli,[1] az utason, vagy tanulón egy utasheveder látható, amit az oktató hevederéhez lehet kapcsolni

A tandemugrás vagy tandem ejtőernyőzés az ejtőernyőzés egyik speciális formája, ahol az oktató/tandempilóta hajtja végre az ugrást a gépelhagyástól, a szabadesésen át, az ejtőernyő irányításán keresztül a földetérésig, a hozzá csatolt utasnak/tanulónak minimális előképzésre van szüksége az ugráshoz, amit a felkészítés és beöltözés idején pár perc alatt megkap.

Felszerelés

A tandem ejtőernyős felszerelés több tekintetben is eltér a szóló ejtőernyős által használttól. Minden modern tandem felszerelés része a fékernyő, amit röviddel kiugrás után kienged az tandempilóta. A fékernyő szerepe, hogy lecsökkentse a szabadesésben elérhető maximális sebességet a szóló ugrók zuhanási sebességéhez hasonlóra. Ez egyrészt ahhoz szükséges, hogy megnövelje a szabadeséssel töltött időt, másrészt ez teszi lehetővé, hogy videó felvételt készíthessen egy szabadeső operatőr az ugrásról. A tandemugrók ejtőernyője is nagyobb felületű, mint a szóló ugróké, tipikusan legalább 30 négyzetméter felületűek, hogy elbírják két személy súlyát. A tandem ejtőernyős felszerelésében is, mint a sportejtőernyős felszerelésben is található tartalékernyő, amit a főernyő hibás nyílása, vagy más probléma esetén ugyanolyan biztonságossá teszi a földetérést, mit a főernyő. A felszerelés részét képezi egy automata nyitókészülék, ami abban az esetben, ha a beállított magasság alatt még túl nagy a sebesség, emberi beavatkozás nélkül kinyitja a tartalékernyőt.[2]

A tandemugrás története

Az első páros ejtőernyős ugrást 1977-ben hajtották végre.[3] A tandem rendszereket az 1980-as évek elején az USA-ban Ted Strong[4] (1983) és egy évvel később Bill Booth (1984) fejlesztették ki. Eleinte nem használtak fékernyőt, ezt csak később kezdték el alkalmazni.

Az 1990-es években Palotai Nándor hozta be Magyarországra az első tandemugró felszerelést. Az ő vezetésével indult meg a képzés. Éveken keresztül illegális tevékenységnek számított, csak 1997-ben szabályozták először. [5]

Feltételek

Ahhoz, hogy valaki tandemugráson vegyen részt, nem szükséges különleges tudással, tapasztalattal rendelkeznie. Szívbetegség, epilepszia, vagy jelentős túlsúly kizáró okot jelenthet. Az ugráshoz kényelmes ruházat viselése ajánlott. Legtöbb helyen speciális ugrószemüvegen kívül ugróruhát is biztosítanak az utasoknak. Az alsó korhatár 13. betöltött életév,[1] de 18 évesnél fiatalabbaknak szülői hozzájárulásra van szüksége az ugráshoz.

Kifejezések[6]

Üzem: A tandemugrás szempontjából kétféle üzemet különböztetünk meg. A kisgépes üzemet és a nagygépes üzemet. Kisgépes üzem mellett szól, hogy az ország több helyén elérhető (Budapest vonzáskörzetében Kecskeméten, Dunaújvárosban és Székesfehérváron). Kisgépes üzemek sokkal rugalmasabbak, jobban meg tudják tervezni a felszállásokat. Ha fontos neked a reptéren eltöltött idő, akkor előnyösebb egy közeli kisgépes üzemet felkeresned. Nagygépes üzem mellett szól, hogy a magasság miatt több időt tölthetsz el a levegőben, hogy lehetőséged van sétarepülni az ejtőernyősökkel. Nagygépes üzemek Magyarországon Siófokon (Balatonkilitin) és Kaposújlakon elérhetőek.

Légijármű típusa: Az üzem általában már meghatározza, hogy mekkora géppel dolgoznak. Az L-410-es repülőgéppel és a MI-8-as helikopterrel nagygépes üzemeket rendeznek, mert a légijárművek befogadó képessége 18 vagy több személy. Ezeknek a megtöltéséhez sok-sok ejtőernyősre van szükség. Találkozhatsz még a Cessna-182-es és AN-2 repülővel és még az egyéb kategóriába tartozó gépekkel. Ezekkel a típusokkal kisgépes üzemeket szoktak rendezni. A kisgépes üzemeken általában nem mennek fel 3000 méter fölé, mert jóval többe kerül, mint a nagy gépekkel. A felsorolt típusú légijárművek a legelterjedtebbek Magyarországon, természetesen a világban sok más repülőgépből is lehet tandemet ugrani.

Ugrási magasság: Nagygépes üzemeken általában 4000 méterre megy fel a légijármű. Kisgépes üzemeken 2500-3000 méter a jellemző maximális magasság. Általában a kisgépes üzemeken 3000 méterről szokták az ugrásokat végrehajtani. Mivel a tandem ejtőernyőt 1500 méteres magasságban nyitni kell, így az ugrási magasság különbség jelentősen befolyásolja a szabadesés idejét.

Nyitási magasság: Az a magasság ahol meg kell kezdenie a tandempilótának a nyitási folyamatot. 1500 méteren kell nyitni a tandemernyőt, függetlenül attól, hogy milyen magasból történt az ugrás.

Zuhanási idő: Ez egy nagyon fontos jellemzője a tandemugrásnak. A tandemugrásban a zuhanás mérőszáma a zuhanási idő, ami szoros kapcsolatban áll az ugrási magassággal! Általában 40-50 másodperc.

Zuhanási idő, a kiugrási magasság szerint
ugrási magasság szabadesés ideje
4000 m 55 - 60 sec
3500 m 45 - 50 sec
3000 m 35 - 40 sec
2500 m 25 - 30 sec

Ereszkedési idő: Az az idő, ami eltelik, az ejtőernyő kinyílásától a földet érésig. Mivel a kötelező nyitási magasság 1500 méter, ezért az ereszkedési idők általában közel egyformák.

Párosugrás: Hivatalos megnevezése a tandemugrásnak.

Szolgáltatások[6]

Külső kamerázás: Egy zuhanó operatőr a bukósisakjára szerelt kamerával lekövet egy másik ejtőernyőst és róla felvételt készít. Kamerás és kamerás között nagy különbségek lehetnek! Érdemes megnézni előtte néhány általa készített felvételt. Egy gyakorlott kamerás, nagyon ügyesen, sok szemszögből képes felvenni a tandemugrást. A háromdimenziós mozgás összes lehetőségét ki tudja használni, így nem egy unalmas statikus felvételt kapsz, hanem egy mozgalmas, lélegzetelállító munkát. Az ugrás megörökítése olyan élményekkel gazdagítja az ugrásodat, amely az idő múlásával se kopik meg. Egy szép felvételt büszkén fogsz mutogatni az ismerőseidnek. Az ejtőernyő nyitási fázisát csak egy külső kamerás tudja felvenni, úgy, hogy te is szerepelj rajta. Ez a szolgáltatás többe kerül, mint a belső kamerázás!

Belső (vagy kézi) kamerázás: A tandempilóta kezére szerelt kamerával ugrik, és ő készíti el a felvételt. Igen korlátozott a kamera mozgása. Érdemes megnézni a tandempilóta eddigi munkáit, hogy az a minőség amit ő kezén lévő kamerával tud készíteni megfelel az elvárásaidnak.

Külső-belső (vagy dupla) kamerázás: Két nézetből készülnek a felvételek, kétszer annyi felvétel készül, ami ideális egy jó videóhoz. A zuhanási idő rövidsége miatt érdemes több nézetből is felvenni.

Panoráma (vagy dupla külső és kézi) kamerás ugrás: A felvételek 3 nézetből készülnek, ilyenkor 2 külső kamerás is ugrik a tandempárral. Természetesen ilyenkor is készülnek fotók. Ezt a verziót Magyarországon csak a nagygépes üzemeken, a helikopteres ugrásnál lehet választani.

Fényképek: Régebben a külső zuhanó operatőr tudott csak a kamera mellett fényképezőgépet is felvinni az ugráshoz. Manapság, az akció kamerák megjelenésével, már a tandempilóta is tud fényképeket készíteni belső nézetből. Érdemes erről is tájékozódni, mert vannak csapatok akik a videó mellé adják a fényképeket is és vannak akik, külön árulják az ugrást követően a repülőtéren.

Videóvágás: A felvett nyersanyagból a csapatok készítenek videoklipszerű kisfilmet. Egy jól megvágott klipet, mindig öröm megnézni. Ez a megvágott anyag elkészülhet azonnal a reptéren, vagy később is. A reptéren, a nagy rohanásban, egy laptoppal igen szűkös lehetőség van igényes munka elkészítésére. Általában egy kaptafára készülnek ezek a klipek. Természetesen sok függ a vágótól, nagy gyakorlattal és jó ötletekkel lehet egy laptopon is igényes munkákat készíteni. De ezek sem lesznek egyediek. Egyedi munkát ne várj el a repülőtéren. Ha megfelelő minőségű nyers felvételed van az ugrásodról és szeretnél egy egyedi, igényes filmet, akkor keresd a kreatív vágást kínáló csapatokat. Megfelelő minőségű felvételek leginkább egy jó külső kamerástól származhatnak, fényképekkel kiegészítve.

Jegyzetek

  1. a b Hogyan zajlik a tandemugrás. [2013. július 8-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2011. január 16.)
  2. FAA Federal Aviation Regulation, Sec. 105.45
  3. Discover Magazine From the July 2005 issue; published online July 24, 2005
  4. Srong Entrepises: A Little History. [2011. február 22-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2011. január 16.)
  5. A Légügyi Főigazgató 760114/1997. számú jóváhagyása a 39. sz. LÉGÜGYI ELŐÍRÁS 15. oldal 8. lábjegyzet alapján
  6. a b Tandem.hu - Tudatos Tandemugró. [2016. április 6-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2015. augusztus 11.)