Ugrás a tartalomhoz

Sándorvár

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen B.Zsoltbot (vitalap | szerkesztései) 2021. április 1., 01:20-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól. (AWB)
Sándorvár
Šandrgrad
Ország Horvátország
Mai településŠandrovac

Épült13. század
Elhagyták16. század
(ismeretlen)
Állapotaterepalakzatok
Típusahegyvidéki
Építőanyagafa, föld
Elhelyezkedése
Sándorvár (Horvátország)
Sándorvár
Sándorvár
Pozíció Horvátország térképén
é. sz. 45° 54′ 34″, k. h. 17° 00′ 06″Koordináták: é. sz. 45° 54′ 34″, k. h. 17° 00′ 06″

Sándorvár (horvátul: Šandrgrad) egy várhely Horvátországban, a Belovár-Bilogora megyei Šandrovac határában.

Fekvése

A várhely abban a völgyben található, amelyen keresztül a Šandrovačka-patak folyik, a Bilo-hegység magaslatai között. A hely neve Gradina, mely a Veliko Trojstvoról Šandrovacra vezető úttól körülbelül 100 m-re délre, a šandrovaci templomtól pedig körülbelül 1,5 km-re nyugatra található. Hetven évvel ezelőtt a föld Hajtić nevű tulajdonosa a mezőgazdasági művelés megkönnyítése érdekében lefaragta a központi magaslatot. Ebből az alkalomból Ivan Barešić belovári régiséggyűjtő sok kerámia edénytöredéket gyűjtött össze. A helyet egykori tulajdonosáról Hajtić stolnak is nevezik.

Története

IV. Béla király 1245. április 26-án kelt adománylevelében, melyben az itteni birtokot a tatárjárás idején szerzett érdemeiért Hudina grófnak adományozza, egy Mušina nevű patakot említ itt.[1] Valószínűleg ez a Šandrovačka-patak régi neve, amely Šandrovac térségében fakad és Bedenik és Nova Rača közelében folyik tovább Csázma felé. Šandrovac területe olyan középkori nemesek birtoka volt, akiknek ezen a területen már 1263-ban állt „Castrum Musina” nevű vára [2] További középkori dokumentumok említik Musin (Mosyna, Musyna stb.) birtoklását. A zágrábi egyházmegye plébániainak listája 1334-től megemlíti a muzinai Boldogságos Szűz („ecclesia beate virginis de Mosina”) templomát.[3] A helyiek említik egy régi templom létezését is az Okop-dombon, amely az úttól északra, a Hajtićev stolon állt vártól körülbelül 300 méterre északkeletre található. Egy másik várhely is található az erdőben a Hajtićev stoltól mintegy 300 méterre délnyugatra, mely a magaslati várak típusához tartozott. Terület kisebb, a déli oldalon pedig az ott levő magaslatba van vágva, míg északkeletre Hajtić stol felé a terep sík és a két hely között természetes kapcsolat látható. A faluban ősidők óta él egy legenda egy Sándor nevű nemesről, akiről a falut elnevezték. A 15. század végén Mušina valóban a Sándorfi család birtokába került. A történeti források a 16. század elején említik Mušinát vagy Mušinját (Mosynya), a század közepén pedig a šandrovaci várat. A 19. század végéig a hely nevét a kaj horvát változatban Šandrovecnek ejtették. A számos kerámiaedény töredék, valamint a történelmi adatok alapján arra a következtetésre juthatunk, hogy Sándorvárat sokáig használták. Nyilvánvaló, hogy a középkorban ez a terület sűrűn lakott volt, és a földvárakkal rendelkező falu jelentős volt a vidék védelmében.

A vár mai állapota

Bár a terep ma már lapos az egykori a központi magaslatot körülvevő árok és sánc még jól megkülönböztethető. A nyugati oldalon az árok megmaradt része vízzel telt meg. Az egész terület forrásokban és talajvízben gazdag, és a középkorban a közeli Šandrovačka-patak is hozzájárult az árkok vízzel való feltöltéséhez.

Jegyzetek

  1. Tade Smičiklas: Codex Diplomaticus Regni Croatiae, Dalmatiae te Slavoniae IV. kötet 275. o.
  2. Tade Smičiklas: Codex Diplomaticus Regni Croatiae, Dalmatiae te Slavoniae V. kötet 253. o.
  3. Buturac, Josip: Popis srednjovjekovnih župa zagrebačbe županije 1334. i 1501. godine (horvát nyelven). Starine JAZU, 59/1984. (Hozzáférés: 2018. május 27.)

Források

Tatjana Tkalčec - Tajana Sekelj Ivančan: Primjeri nizinskih srednjovjekovnih gradišta u središnjoj Hrvatskoj - uloga vode u funkciji obrane, Hrvatske vode (časopis za vodno gospodarstvo) 12 (2004), 46; 17-27. (horvátul)

További információk

Darko Antolković blogja (horvátul)