Szerkesztő:Johi92/próbalap

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából

Pániq Szoba[szerkesztés]

Az igazi garázsvállalkozásként induló cég jelenleg 8 pályával rendelkezik Magyarországon. Folyamatos terjeszkedésének köszönhetően a márka már az óceánon túl is, Los Angelesben (Hollywoodban) 2 pályával, San Franciscóban 3 pályával, Miamiban 3 pályával, San Diegóban 3 pályával, valamint Ausztráliában is jelen van.[1] A világ számos pontján évente több tízezer ember teszi próbára menekülési képességeit. A hungarikummá érett szabadulós játékok egyre népszerűbbek és komoly rajongótáborral rendelkeznek, nem csak itthon, hanem külföldön is.

A cég története[szerkesztés]

Az első Pániq Szoba 2012 márciusában nyitotta meg kapuit, a világ egyik első live escape game szobái közé tartozik.[2] A Pániq Szoba Magyarországon megvalósított ötlete és koncepciója Koltai Balázs nevéhez fűződik, ugyanakkor a márkanév sikerre vitelében elengedhetetlen szerepe volt - a céghez kicsivel később csatlakozó - Ureczky Balázsnak. A menekülő szobák jelenleg Budapest egyik fő turisztikai attrakciói a romkocsmák mellett.[3] A közel 70 egység közül a Pániq Szoba a legismertebb és üzletileg is legsikeresebb formátum. A Pániq Szoba nemzetközi terjeszkedésben, az amerikai piacra lépésben Gábossy Ákos, dr. Horváth Patrik, valamint Péteri Gábor szerepe vitathatatlan. A Pániq csoport folyamatos expanzióban van, az Egyesült Államok jelenleg legdinamikusabban növekvő szabaduló szoba lánca.[4] A céget a prémium helyszínválasztás, az igényes belsőépítészeti kialakítások, egyedi és változatos játékmenetek, valamint a markáns online kommunikáció teszi különlegessé.[5] Az amerikai egységek rendszeres helyszínei a nemzetközi nagyvállalatok csapatépítő tréningjeinek[6] , a bezártság élményét átélhették már többek között a Cheesecake Factory, a Google, az Orcale, vagy például a HP munkavállalói.

Menekülő szoba[szerkesztés]

Az élő szabaduló játékok már a 2000-es évek második felében elindultak hódító útjukra, ugyanakkor igazi népszerűségre csak jóval később, leginkább Budapesten tettek szert. [7] Minden menekülő szoba egy-egy történet köré épül, a szobák jellegét, stílusát a sztoriból adódó kiegészítőkkel, belsőépítészeti megoldásokkal alakítják. A flow élményen alapuló valós idejű kalandjáték lényege, hogy egy csapatnak adott időn belül ki kell jutnia egy bezárt helyiségcsoportból. A pozitív visszacsatolás, a sikerélmény folyamatosan jelen van, attól a pillanattól kezdve, amint a játékosok mögött bezárul az ajtó.[8] Klasszikus formája, és a kíméletlenül ketyegő óra szerint 60 perc áll a játékosok rendelkezésére, ezalatt a megállíthatatlan keresgélés, a kijutáshoz szükséges elszánt csapatmunka és a következő lépés kitalálásához nélkülözhetetlen izgalom felülírja a megszokott, hétköznapi viselkedési szabályokat. Teljesen elmerülve a logikai feladványokban, ügyességi feladatokban, és koncentrálva a rejtett összefüggésekre, kulcsokra és zárakra, szinte megszűnik az idő és a tér, eltűnnek a privát gondok és csak a kódok, titkos üzenetek léteznek és várnak megoldásra. [9] A játék lényeges eleme az adrenalin-szint fenntartása, mely az idő múlásával, a bezártság érzésének folyamatos jelenlétével, valamint a józanész, a logikus tudás és az intuitív gondolkodás által kieszelt kreatív feladatok kódjainak megoldásával egyenes arányban nő. A menekülő szoba csapat-, és önismereti játék is egyben.[10]

Érdekességek[szerkesztés]

Az első Pániq Szoba, a Fűrész film tematikája alapján épült meg egy budapesti bérház elhagyatott pincéjében. [11] A néhányszázezer forintos beruházás annyira népszerű lett, hogy – a jelentős sajtóvisszhangnak köszönhetően – körülbelül 2 hét alatt visszahozta a befektetett összeget. A hollywoodi egység nyitását követő Groupon kampányakciót közel 600 értesített egységszámot követően, 8 nap után le kellett állítani. A promóció annyira sikeres volt, hogy a cég az átlagos kampányindulásokhoz képest 6-szoros forgalmat generált a Groupon-on. Külön érdekesség, hogy – a Groupon mérése alapján – az extrém nyitási terhelés ellenére is 99%-os volt a vendégelégedettség. Az élő szabaduló szobák a 90-es évek point-and-click számítógépes játékötletén alapulnak. [12] Az amerikai Pániq Szoba legnépszerűbb témái a Börtön és az Elmegyógyintézet. A cég folyamatosan kísérletiezik új koncepciókkal, többek között működik Drog Labor, katonai Bunker, vagy kalóztanya is. [13] A játékok tervezésben és gyártásában részt vesznek szerepjátékosok, villamosmérnökök, fizikusok, kémikusok és bűvészek.

Referenciák[szerkesztés]

  1. névtelen, Támogatóink, Miss Europe Continental
  2. névtelen, PánIQ-Szoba, We Love Budapest
  3. Ember Zoltán (2014.05.30.) Amivel a magyarok visznek el minden pénzt Európában, HVG
  4. Betty Yu (2015.05.19.) Escape From A Locked Room Becomes Bay Area’s Newest Attraction, CBS SF Bay Area
  5. ABC News (2014.09.30.) Escaping the PanIQ Room
  6. Betty Yu (2015.05.19.) Escape From A Locked Room Becomes Bay Area’s Newest Attraction, CBS SF Bay Area
  7. névtelen (2014.03.17.) Szabaduló játék, Wikipédia
  8. Sz.D.(2014.02.21.) Odaverik a videójátékokat?, Családháló
  9. Kalas Györgyi (2014.01.21.) Az utóbbi idők legkeresettebb magyar terméke, Index
  10. névtelen, Szabadulószoba- Juss ki a bezárt Hotelből, Geréby Kúria Hotel és Lovasudvar
  11. InGen (2013.02.01.) Pániq-szoba bemutató, Gamekapocs
  12. névtelen (2014.03.17.) Szabaduló játék, Wikipédia
  13. Our Rooms, PanIQ Entertainment