Ugrás a tartalomhoz

Szajna-parti szerelem

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen Turokaci (vitalap | szerkesztései) 2021. január 11., 11:58-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól.
Szajna-parti szerelem
(La belle équipe)
1936-os francia film
RendezőJulien Duvivier
Műfajfilmdráma
ForgatókönyvíróJulien Duvivier
Charles Spaak
FőszerepbenJean Gabin
Viviane Romance
ZeneMaurice Yvain
OperatőrJules Krüger
Marc Fossard
VágóMarthe Poncin
Gyártás
GyártóCiné Arys Production
Ország Franciaország
Nyelvfrancia
Játékidő100 perc
Forgalmazás
BemutatóFranciaország: 1936. szeptember 17.
Magyarország: 1939. március 8.
További információk
SablonWikidataSegítség

A Szajna-parti szerelem (La belle équipe) 1936-ban bemutatott fekete–fehér francia játékfilm Julien Duvivier rendezésében.

Magyarországon 1939. március 8-án mutatták be.

(Georges Sadoul filmtörténetének magyar fordítása a 305. oldalon Bajtársak címen, de a Függelék-ben az 501. oldalon már szintén Szajna-parti szerelem címen említi.)

Cselekménye

Öt párizsi munkanélküli, Jean, Charles (Charlot), Raymond (Tintin), Jacques és egy külföldi, a kiutasítással fenyegetett Mario, nagy nyereményhez jut a lottón. Jean javaslatára a pénzt közösen használják fel. Elhatározzák, hogy a Szajna partján házat vesznek és nyári szállodát nyitnak. Vásárolnak is egy kopottas házat, saját maguk rendbehozzák, de mielőtt befejezhetnék, vihar teszi tönkre addigi munkájukat. Újrakezdik, és végül elkészül a ház.

Közben azonban féltékenység és balszerencse bomlasztja fel a társaságot, az öt munkás sorsa különbözőképpen alakul. Jaques beleszeret Mario menyasszonyába, ám inkább kivándorol Kanadába, mint hogy hűtlen legyen a barátsághoz. Tintin zászlót tűz a ház tetejére, de lezuhan és szörnyethal. Mariót megtalálja a rendőrség, kiutasítják az országból, menyasszonyával együtt búcsút mond barátainak. Charles felesége, aki elhagyta férjét, tudomást szerez a nagy nyereményről és részesedni akar belőle. A férfi egy meggondolatlan pillanatban odaadja a maradék összeget, amiből a szállodát meg akarták nyitni. Jean rájön a dologra, visszaszerzi a pénzt, közben beleszeret Charles feleségébe, de úrrá lesz érzelmein: megérti, hogy mindkettőjük életét elrontaná. Visszatér a Szajna partján álló házba, ahol Charles-lal már csak ketten maradtak. Eljön a megnyitás napja, a kitartó munka és egymás megbecsülése meghozza gyümölcsét.

Filmtörténet

Georges Sadoul filmtörténetéből azonban kitűnik, hogy a történet befejezését a rendező kétféle módon készítette el: „De a megoldás, a vállalat összeomlása, nem egyértelmű. (…) Annál is inkább, mert Duvivier a munkások kudarcát csak a Champs-Élysées előkelő közönségének mutatta be, a külvárosi mozikban viszont egy optimista változatot forgatott: itt a szövetkezet utolsó megmaradt tagjai (Gabin és Vanel) már nem bicskázzák le egymást egy romlott teremtés (Vivian Romance) kedvéért, hanem elűzik a leányt s tisztes és jómódú kereskedőként végzik.” Sadoul, aki a társadalmi problémák ábrázolását különösen fontosnak tartotta, a filmet Duvivier egyik legjobb munkájaként értékelte, melynek „valóban népi jellege van… „A Bajtársakban gyönyörű jeleneteket láthatunk : a párizsiak bámész csodálkozását a kocsma napsütötte kerthelyiségében, a házuk tetején hasaló barátokat, akik testükkel védik a cserepeket a vihartól, a munkanélküliek haragját, amikor lakásukon kikapcsolják a villanyt, keserű szóváltásukat a plakát előtt, amelyen ezt a csodálatos buzdítást olvashatják: Sportoljon télen is, fokozza egészségét.

A Szajna-parti szerelemben az 1936. évi franciaországi „Népfront időszak optimista áramlatai és a kollektív együttműködés ideáljai nyilvánulnak meg.” – írja Ulrich Gregor és Enno Patalas filmtörténete. – „Duvivier-nek sikerült számos remek szabott típusportré segítségével népi realizmust létrehoznia…”, és a forgatókönyv egyenetlenségei mellett is ez a munka a rendező „legélénkebb, legérdekesebb témájú filmje.”

Főszereplők

Források

  • (1939. március 11.) Szajna-parti szerelem (PDF). Magyar Film 1. évf. (4. szám), 6. o. (Hozzáférés: 2018. október 5.) 
  • Georges Sadoul. A filmművészet története, ford. Szávai Nándor, Budapest: Gondolat Kiadó, 305–306. o. (1959) 
  • Ulrich Gregor, Enno Patalas. A film világtörténete, ford. Félix Pál, Budapest: Gondolat Könyvkiadó, 178. o. (1966) 
  • Szajna-parti szerelem az Internet Movie Database oldalon (angolul)