Alamizsna

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen Milei.vencel (vitalap | szerkesztései) 2017. április 4., 07:10-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól. (Új oldal, tartalma: „{{építés alatt}} Az '''alamizsna''' görög eredetű szó (''eleémoszüné'') irgalom, adomány jelentéssel. A vallások nagy részében érd…”)
(eltér) ← Régebbi változat | Aktuális változat (eltér) | Újabb változat→ (eltér)

Az alamizsna görög eredetű szó (eleémoszüné) irgalom, adomány jelentéssel. A vallások nagy részében érdemnek, olykor kötelezettségnek számító cselekedet. Az alamizsnálkodás az embertárs megsegítésének vallási igényéből is fakadhat.

Biblia

Az Ószövetség törvényként írta elő az igazságosság cselekedeteként (pl. tized, a szüret és az aratás után a maradék átengedése, a gazdagság arányában a javak szétosztása).

Az újszövetségi szemlélet az önkéntességre és az önzetlenségre helyezi a hangsúlyt.[1] Nem a törvény tiszteletéből, hanem a mások iránti szeretetből tartja fontosnak az érdek nélküli adakozást.

Iszlám

Az iszlámban az alamizsnálkodás, a zakát kötelezettség, és az az öt oszlopának egyikét alkotja. A muzulmánoknak a vagyonukhoz mérten kell adományokat adni. Az előírás úgy tartja, hogy az iszlám világ felelőssége megsegíteni azokat a muzulmánokat, hittestvéreket, akik anyagi gondokkal küzdenek. [2]

 bővebben: zakát

Indiai vallások

A hinduizmusban, a buddhizmusban és a dzsainizmusban a dána a nagylelkűség gyakorlatának számít, amely a rászorulóknak való adakozást jelenti.

 bővebben: dána

Kapcsolódó cikkek

Hivatkozások

  1. Mt 6,1-4
  2. Ridgeon (2003), 258 o
  • Akadémiai Kiadó: Világvallások, 2009