Ugrás a tartalomhoz

Robotpilóta

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen 2a00:1110:203:c7f1:b84b:4cd7:b61b:71f6 (vitalap) 2021. május 12., 22:31-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól. (→‎Robotpilóta)

A robotpilóta alatt általában légi jármű fedélzeti irányító rendszerét értjük, ami a pilóta által megadott paraméterekkel automatikusan vezeti a járművet. A paraméterek többnyire a magasság, sebesség és az irányszög, de fejlettebb rendszerek lehetővé teszik koordinált forduló, emelkedés vagy süllyedés végrehajtását is. Némely robotpilóta automatikus fel- és leszállásra, valamint a gép bármely helyzetből vízszintes repülési helyzetbe való visszaállítására is képes. A robotpilótával szemben fontos követelmény a megbízható működés, amit a legfontosabb szerkezeti elemek, műszerek, alkatrészek többszörös kialakításával és önellenőrző rendszer alkalmazásával érnek el. A robotpilóta alkalmazásának előfeltétele a légi járművön a giroszkóp használata, amivel a jármű háromdimenziós helyzete minden pillanatban meghatározható és folyamatosan ismert adat.

A kezdetek

1898-ban Ciolkovszkij orosz tudós javasolt egy automatikus berendezést, amivel a teljesen fémből készült, kormányozható léghajó vízszintes helyzetben való megtartását lehetett elvégezni.

1914-ben mutatták be Párizsban a robotpilótával elsőként felszerelt repülőgépet. A robotpilóta az amerikai Laurence Sperry nevéhez fűződik.

Források

  • Szabó József (főszerk.): Repülési lexikon, Akadémiai Kiadó, Budapest, 1991, ISBN 963-05-6207-3