Ugrás a tartalomhoz

Ornithopter

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen Burumbátor (vitalap | szerkesztései) 2021. május 12., 08:40-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól. (Visszaállítottam a lap korábbi változatát 195.199.23.169 (vita) szerkesztéséről B.Zsoltbot szerkesztésére)
Ornithopter

Funkció
  • aerodyne
  • powered aircraft
A Wikimédia Commons tartalmaz Ornithopter témájú médiaállományokat.
Fájl:Cybird.jpg
Távirányítású ornithopter modell

Az ornithopter olyan repülőgép, amely szárnyaival a madarak mozgását utánozza, és ezzel a levegőbe tud emelkedni. Neve a görög ornithos (madár) és pteron (szárny) szavakból ered. Működési elvét már az ókorban is kutatták. Jelenleg inkább egyfajta kísérleti repülő szerkezet, mint valóban használható légi jármű.

Története

Az embert az ókortól kezdve érdekli a madarak mozgása. Később kísérleteket is tettek ilyen eszközök megépítésére (például Daidalosz és Ikarusz mondája). Ezek tulajdonképpen madártollakból összeépített szárnyak voltak, melyeket az emberi karra lehetett erősíteni. Azonban a kutatók hamar belátták, hogy emberi erővel szinte lehetetlen olyan nagy mértékű felhajtóerőt generálni, mellyel akár másodpercekre is fel lehetne emelkedni a talajtól.

Az igazi ornithopterek ötlete csak a középkorban jelent meg, már Leonardo da Vinci is tervezett ilyen gépeket. Ha ebben a korban létezett volna elektromos, vagy egyéb meghajtású motor, a szakemberek szerint a szerkezetek működtek volna. Ezen motorok megjelenése már lehetővé tette a valóban működő ornithopterek megépítését a 20. század elején, ám ezek koránt sem bizonyultak olyan sikeresnek, mint a korban egyre elterjedő és megbízható merev szárnyú repülőgépek, így hát az ornithopter mechanizmusa már csak a kísérletezésben, és a modellezésben él napjainkban.

Működésük

Blériot ornithopter tervrajza

Az ornithoptereket a törzsükben elhelyezett motor (korai verzióknál erős, felajzott gumiszál) hajtja meg. Ez tulajdonképpen egy szerkezetet mozgat, mely a szárnyakkal "csapkodó" mozgást végeztet, pont úgy, mint ahogy azt egy madárnál láthatjuk. Ahogy az egyik szárny mozog, az lefele tolja a levegőt, így maga a gép felemelkedik. Ezt a mechanizmust könnyen modellezhetjük akár otthon is, az interneten rengeteg leírást találhatunk egy gumi-, vagy akár egy motormeghajtású gép elkészítéséről.

Források

  • L. Riedell Lóránt: Leonardo gépezetei.Műszaki Kiadó, 1990.