Ne fürgyé’ le!

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen AtaBot (vitalap | szerkesztései) 2021. február 13., 19:01-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól. (→‎Hivatkozások: források --> jegyzetek AWB)

A Ne fürgyé le! egy magyar nyelvű hangfelvétel,[1] amely egy Gyuri néven bemutatkozó férfi és az általa felhívott női prostituált közötti telefonbeszélgetésről készült. A jellegzetes tájszólással beszélő férfi egy szexhirdetésben megadott telefonszámot hívott fel, majd a szolgáltatás áráról és lehetséges időpontjáról folyik a párbeszéd. Az egyperces hangfelvétel csattanóját a férfi beszélgetés vége felé elhangzó majd hangosan megismételt kérése adja, amelyben arra kéri a prostituáltat, hogy ne fürödjön meg. A hátramaradó másodpercekben még további obszcén kérések és megjegyzések hangzanak el. A hangfelvétel 2007 tavaszán felkerült több médiamegosztó honlapra, majd a Sláger Rádió reggeli műsorában is leadták, egyre nagyobb körben vált ismertté.

A hangfelvétel

A hangfelvétel címe

A felvételre a férfihoz hasonlóan, nyomatékosan ejtett ne fürgyé le! kifejezéssel szoktak utalni; ezt a három szót ismerik legtöbbször azok is, akik nem hallották a teljes felvételt. A médiamegosztó honlapokon is ezen a címen található meg.

Szereplők

A párbeszéd szereplőinek kiléte nem került nyilvánosságra.

A betelefonálónak feltehetőleg nem Gyuri a valódi neve,[2] mert egy másik felvételen Bélának mutatkozik be.[3] Egy harmadik felvételen cigánynak mondja magát.[4] Nem zárható ki azonban, hogy a telefonáló a felvétel kedvéért, szándékosan torzította el a hangját (vö. például Villám Géza vicces telefonhívásaival).

Hatása a tömegkultúrára

Fájl:Nefürgyéle tábla.jpg
Ne fürgyé' le feliratú tábla egy tóparton

A felvétel 2007 tavaszán került fel az Internetre, több médiamegosztó és humoroldalra is. Hamarosan megjelentek az eredeti felhasználásával készült telefonhívások és zenével kevert változatok[5] is. A szöveg ismertsége tovább növekedett, amikor lejátszották a Sláger Rádió Bumeráng című műsorában is. A nyáron több esemény is a Ne fürgyé le! néven vált ismertté (pl. a 2007. augusztus 3-i II. „Ne fürgyé le” Futsal Kupa, Baja[6]). Megjelentek a Ne fürgyé le! felirattal és logóval[7] ellátott pólók,[8] matricák, kitűzők, faliórák[9] stb. is. Majd Bagi Iván és a Nacsa Olivér vetette be a Médiacápa című TV műsorban.

Korabeli népszerűségére az is jellemző, hogy a League of Legends online játék magyar nyelvű változatában ez a mondat lett az egyik karakter – Twitch, a pestispatkány – kedvelt visszatérő fordulata.

Hivatkozások

  1. A „szállóige” forrásául szolgáló hangfelvétel („Ne fürgyé le”)
  2. Feltehetően azonos forrásból származó hangfelvétel („Móni”)
  3. Feltehetően azonos forrásból származó hangfelvétel („mellszopkodás”)
  4. Feltehetően azonos forrásból származó hangfelvétel („nagy pisztoly”)
  5. képtelenség.hu – a telefonbeszélgetést és két zenés feldolgozását tartalmazó „maxi CD” letölthető változata
  6. Bácskai Sport Archiválva 2007. november 8-i dátummal a Wayback Machine-ben – „Ne fürgyé le” Futsal Kupa Baján (2007. augusztus 2.)
  7. képtelenség.hu Archiválva 2007. szeptember 26-i dátummal a Wayback Machine-ben – egy elterjedtebb Ne fürgyé le! logó
  8. Vas NépeNe fürgyé le! logóval ellátott póló
  9. képtelenség.hu Archiválva 2007. szeptember 26-i dátummal a Wayback Machine-ben – Ne fürgyé le! logóval ellátott falióra

Külső hivatkozások

  • STOP – Ne fürgyé le! – kultusz születik (2007. augusztus 16.)
  • Erdély Online – Nagy Eszter: Ne fürggyél le… (2007. augusztus 9.)
  • Zene.hu – „Ne fürgyé le”: új neve lesz a Hegyaljának? (2007. július 20.)
  • ma.hu – Veres Andrea: Izgalmas képek a Rockmaratonról – Vizespóló verseny, randiguru és Jézus Muffin (2007. július 16.)