Műgyanta

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen Villanueva (vitalap | szerkesztései) 2021. május 31., 19:57-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól. (→‎Tulajdonságok)

A műgyanta vagy szintetikus gyanta a növényi gyantákhoz hasonló tulajdonságú mesterséges anyagok gyűjtőfogalma. A műgyanták viszkózus folyadékok, amelyek képesek véglegesen megkeményedni. Kémiailag nagyon különbözőek lehetnek a természetes gyantáktól.

Típusok

Típus szerint lehetnek észterizált szerves anyagok, hőre keményedő műanyagok, kopolimer komponensek stb. Teljesen, vagy döntően amorf műanyag nem lehet műgyanta.

Tulajdonságok

A műgyantákat gyakran hasonlítják az üveghez. Az üvegnél kevésbé törékeny, a súlya talán kicsivel könnyebb, de ami igazi különbség az a megmunkálhatósáág. Sokkal könnyebben lehet vele megvalósítani aprólékos és kreatív ötleteket. Ami még egy érdekes különbség a kopásállóság. Az üveggel ellentétben, ami kopik, karcolódik , fakul, addig a műgyanták inkább fényesednek.

Használata

A műgyantákat többek között felületkezelésre, ragasztásra, illetve kompozit anyagok összetevőjeként használják.

Illetve dekorációs tárgyakat is készítenek belőle, vagy éppen ékszereket. Jobban, aprólékosabban megmunkálható, mint például a kerámia vagy az üveg. Ékszereket pedig főként hobbi művészek készítenek belőle, mivel nehéz megmunkálni az anyagot. Nagyon kell figyelni a száradási időre és festés esetén a százalékos arányra is.

Források

  • Kiss, Béla. Műanyag- és gumiipari kislexikon. Budapest: Műszaki Könyvkiadó (1971)