Varádicslevelű mézontófű

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen Dr. Nagy Ida (vitalap | szerkesztései) 2021. február 27., 17:37-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól.
Varádicslevelű mézontófű
Rendszertani besorolás
Ország: Növények
Csoport: Zárvatermők
Csoport: Valódi kétszikűek
Csoport: Asteridae
Rend: Boraginales
Család: Boraginaceae
Alcsalád: Hydrophylloideae
Nemzetség: Phacelia
Faj: Ph. tanacetifolia
Tudományos név
Phacelia tanacetifolia
Benth.
Hivatkozások
Wikifajok
Wikifajok

A Wikifajok tartalmaz Varádicslevelű mézontófű témájú rendszertani információt.

Commons
Commons

A Wikimédia Commons tartalmaz Varádicslevelű mézontófű témájú médiaállományokat és Varádicslevelű mézontófű témájú kategóriát.

Phacelia tanacetifolia

A mézontófű (varádicslevelű mézontófű, facélia, méhvirág, hernyóvirág; Phacelia tanacetifolia) egy világoslila színű egynyári dísz- és haszonnövény. Felhasználják zöldtrágyának, méhlegelőnek, takarmánynak, dísznövénynek és nagy területen folyik vetőmag előállítása is.

Rokona az élénkkék színű, kisebb növésű, dísznövényként használt harangvirág-levelű mézontófűnek (Phacelia campanularia).

A növény Észak-Amerikából származik.

A növény gyorsan nő, magassága 40-120 centiméter is lehet; levelei szórt állásúak, az alsók nyelesek, a felsők pedig ülők. Világoslila vagy liláskék virágait május végétől augusztus végéig nyitja, vetésidőtől függően, szirmai hegyesek.Rövid vegetációs idejű növény, márciustól szeptemberig vetik, virágzási ideje a vetéstől számított 7-10. héttől kezdődik és 4-6 héten keresztül tart. A hosszú virágzási idő miatt kiváló mézelő növény, nektárjának cukortartalma magas (28%) és virágai nagy mennyiséget tartalmaznak belőle. Termése a köményhez hasonló formájában, sűrű sorokban rücskös felületű, 2–5 mm-es barna színű mag. Ezermagtömege 1,4-1,8 g.

A növény jó ellenálló képességgel rendelkezik, a talajra nem kényes. Másodvetésként, zöldtrágyázásra használják a talaj minőségének javítására is.

A belőle készült méz halványbarna színű.

Zöldtrágyának és silótakarmánynak is felhasználható. Zabbal (Avena sativa), vagy borsóval kell keverni, mert egymagában gyenge minőségű silótakarmányt ad. Vethető egyéb zöldtakarmánnyal, vagy zöldtrágyának szánt növénnyel is. Nagyon jól megy például a homokos területeken csillagfürttel (Lupinus albus) keverve.

A facéliamag jól értékesíthető, hektáronként 300-500 kg termésátlagot lehet elérni.

Források