Magyar Sörgyártók Szövetsége

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen Ogodej (vitalap | szerkesztései) 2020. január 25., 19:35-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól. (Korrektúra szükséges)

A Magyar Sörgyártók Szövetsége (MSSz, https://web.archive.org/web/20180614142650/http://www.sorszovetseg.hu/) a vezető hazai sörgyártók érdekképviseleti szervezete. Tagvállalatai a Borsodi Sörgyár Kft, a Dreher Sörgyárak Zrt. és a Heineken Hungária Zrt. négy magyarországi gyárban összesen 6,117 millió hl sört termeltek 2016-ban. A sörgyárak 1700 főt foglalkoztatnak és beszállítóikon keresztül munkát adnak további 24000 főnek. Az MSSZ tagvállalatai 2016-ban 72,5 milliárd forinttal járultak hozzá a közteherviseléshez.

A MSSz-t 1992-ben öt sörgyártó cég alapította annak érdekében, hogy közös érdekeiket a Szövetség keretein belül juttassák érvényre. Szövetségük egy olyan társadalmi szervezet, amelynek három tagja éles versenyt folytat a hazai sörpiacon, ugyanakkor közös érdekeik képviseletére, társadalmi felelősségvállalásuk kifejezésére és a sörkultúra népszerűsítése érdekében együttműködnek a Sörszövetségben. Az elmúlt években a Szövetség hatásköre kibővült, így az érdekérvényesítés mellett társadalmi programjai és a sörkultúrát népszerűsítő akciók is fontos szerepet töltenek be a Szövetség mindennapjaiban.

Az Európai Sörszövetség keretében részt veszünk a söripar európai mozgalmaiban és törekvéseiben (http://www.brewersofeurope.org/site/index.php). Elkötelezettségünk változatlan: az iparág gazdasági érdekeinek képviselete mellett folytatjuk erőfeszítéseinket a sörgyártás társadalmi elismertségének növeléséért.

Célja

A Sörszövetség célja a hazai sörgyártók szakmai összefogása, szakmai érdekeinek képviselete, a tisztességes és szabad verseny támogatása, továbbá a sör – különösen a hazai gyártású sörök – hírnevének megtartása és gyarapítása.

Ugyanakkor a tevékenysége nem irányul a tagok között olyan megállapodás vagy összehangolt magatartás megteremtésére, elősegítésére, amely a gazdasági verseny megakadályozását, korlátozását vagy torzítását célozza, vagy ami ilyen hatást fejthet ki. 

Főbb feladatai

Ellátja tagjai szakmai képviseletét a kormányszervek valamint egyéb országos hatáskörű és nemzetközi intézmények előtt.

Folyamatosan tartja a kapcsolatot a jogszabályokat alkotó szervezetekkel, hogy a készülő módosításokban és az új jogszabályokban a söripar érdekeit figyelembe vegyék. Továbbá nyomon követi az ipart érintő új törvényeket és rendeleteket, illetve azok módosításait, és ezekkel kapcsolatban értesíti a tagokat.

Figyelemmel kíséri a hazai és külföldi sörtermelést és értékesítést, ezekről – szigorúan a versenyjogi szabályok keretei között – volumen, azaz mennyiségi adatokat gyűjt és az adatokról összesített formában tájékoztatást ad. Nem gyűjt adatokat a piaci árakról, kereskedelmi, disztribúciós és marketing kérdésekről vagy éppen tagjain pénzügyi eredményeiről.

Kapcsolatot tart a sajtó képviselőivel, azzal a céllal, hogy a nagyközönség is megismerje a söripar eredményeit és helyzetét, és javítsa a sör és a sörgyártók imázsát.

Figyelemmel kíséri és bemutatja a hazai sörgyártás nemzetgazdaságra gyakorolt hatásait. Promótálja a kategóriát, építi a hazai sörkultúrát, bemutatja a sörök fajtáit, de nem foglalkozik sörmárkákkal, sem márkák promóciójával.

Etikai kódexeket is alkot (https://web.archive.org/web/20170516142739/http://www.ort.hu/hu/kodex/elszo), amelyek a tagokra nézve kötelező magatartási szabályokat tartalmaznak, ellenőrzi ezek betartását.

Tagjai

A Sörszövetség tagja lehet minden magyarországi székhellyel rendelkező nem természetes személy sörgyártó, amely Magyarországon évente legalább 100.000 hl, Magyarországon gyártott, a saját vagy a saját vállalatcsoportja leányvállalatának termékét képező sört értékesít. Az ilyen tagokat rendes tagoknak nevezik. Az MSSz rendes tagjai a Borsodi Sörgyár Kft, a Dreher Sörgyárak Zrt. és a Heineken Hungária Zrt.

A Sörszövetség tagja lehet továbbá minden olyan magyarországi székhellyel rendelkező nem természetes személy jogalany, amely Magyarországon sörgyártási és ugyanitt egyúttal sörforgalmazási tevékenységet is végez évente összesen legalább 500 hl mennyiségben, vagy saját vállalatcsoportjához tartozó leányvállalat által gyártott sörtermékből Magyarországon évente legalább 100.000 hl mennyiséget értékesít. Az ilyen tagokat pártoló tagoknak nevezik. Az MSSz pártoló tagja a Carlsberg Hungary Kft.

A két különböző tagság közel azonos jogokkal és kötelezettségekkel rendelkezik. Az egyetlen lényegi különbség abban áll, hogy míg a rendes tag minden megtárgyalt kérdést illetően szavazati joggal bír, valamint részt vehet a Szövetség tisztségviselőinek megválasztásában és maga is megválasztható, addig a pártoló tag javaslattételi, véleményezési joggal rendelkezik, és ugyan a tisztségviselők választásán részt vehet, de nem rendelkezik szavazati joggal és nem is választható.

Döntéshozás

A Sörszövetség ügydöntő szerve a Közgyűlés. A Közgyűlésen minden tag részt vehet, és abban az esetben határozatképes, ha a rendes tagok több mint kétharmada jelen van. A közgyűlés nem nyilvános, csak a tagok és az ügyvezetés, valamint a közgyűlés összehívására jogosult által meghívott személyek vehetnek részt. Minden Közgyűlésen versenyjogász felügyeli a hazai versenyjogi előírásoknak való megfelelést.

A Közgyűlést évenként legalább egy alkalommal össze kell hívni, illetve akkor is, ha azt bármely rendes tag írásban kéri. A Közgyűlés ülésére minden rendes és pártoló tagot egyaránt meg kell hívni, a tagoknak pedig joga van a Közgyűlés hatáskörén belül indítványt tenni.

A Sörszövetség tisztségviselőit és igazgatóját a közgyűlés választja. Az igazgató az, aki képviseli a Szövetséget a hatóságok, bíróságok, kormányszervek és harmadik személyek illetve a sajtó előtt.

Fenntartás

A Sörszövetségnek nem végez, és nem is áll szándékában nyereségre törekvő gazdasági-vállalkozási tevékenység folytatni, kizárólag a rendes tagok által befizetett tagdíjakból, éves költségvetés alapján gazdálkodik.[1]

Sör mi több

A Magyar Sörgyártók Szövetsége 2014-ben, a nemzetközi Love Beer elnevezésű kezdeményezés mintájára hívta életre a sör és a gasztronómia kapcsolatát erősítő Sör mi többet, amely a hazai sörgyártók összefogásának szimbóluma lett. A kiemelt rendezvénysorozat célja a hazai sörkultúra elmélyítése és az, hogy új oldalairól mutassák be ezt a természetes italt. A Sör mi több az innováció jegyében számos forradalmi dologgal rukkolt elő, fókuszba állítva a megfelelő sör-étel párosításokat. Több jelentős sörfesztiválon képviseltették magukat, de rendeztek már sörgasztronómiai hetet, vagy 2016 elsőként egy verseny keretében keresték az ország legjobb sörkorcsolyáit a HORECA szakemberek között.

A 2017-es szezont különleges sör és BBQ ételpárosításokkal nyitották áprilisban, majd rendhagyó receptúrák alapján készült sörkoktélokkal lepték meg a hazai sörszerető közösséget. Elkészítették a Sör mi több sörfagylaltot kétféle, meggyes és karamellás ízben, augusztus 4-én, a Sör Világnapján pedig elindult egy hónapon át tartó pályázatuk, amelyben idén is az ország legjobb sörkorcsolyáit keresik vendéglátós szakemberek és amatőr konyhaművészek segítségével. Szintén a 2016-os sikeren felbuzdulva, 2017 őszén is megrendezik a sörgasztronómiai hetet.

A Sör mi több az említetteken kívül a női fogyasztók megszólítását is küldetésül tűzte ki. Talán az sem véletlen, hogy több, mint hét éve mindig egy hölgy tölti be a szövetség titkári tisztségét. A nők és a sör témában számos cikket publikáltak, egyik fő büszkeségük az a fotósorozat, amelyen a különböző karakterű sörök különböző karakterű hölgyek kezében lettek megörökítve. Az unikális jellegű képek több kiállításon, köztük a budapesti Bálna Rendezvényközpontban, illetve a Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeumban is láthatók voltak.

Jegyzetek

  1. Életkor ellenőrzés. www.sorszovetseg.hu. (Hozzáférés: 2017. augusztus 15.)