I. e. 399

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
(Kr. e. 399 szócikkből átirányítva)

Évszázadok: i. e. 5. századi. e. 4. századi. e. 3. század

Évtizedek: i. e. 440-es éveki. e. 430-as éveki. e. 420-as éveki. e. 410-es éveki. e. 400-as éveki. e. 390-es éveki. e. 380-as éveki. e. 370-es éveki. e. 360-as éveki. e. 350-es éveki. e. 340-es évek

Évek: i. e. 404i. e. 403i. e. 402i. e. 401i. e. 400i. e. 399i. e. 398i. e. 397i. e. 396i. e. 395i. e. 394

Események[szerkesztés]

Görögország[szerkesztés]

  • Athénban Szókratészt istentelenség és az ifjúság megrontásának vádjával elítélik. A filozófus a száműzetés helyett a méreggel való kivégzést választja.
  • Spártában Lüszandrosz segítségével a bicegő II. Ageszilaosz lép trónra, miután törvénytelennek nyilvánítják a nemrég meghalt II. Agisz fiát, Leotükhidaszt (az apja állítólag az athéni Alkibiadész volt, akivel Agisz felesége megcsalta a királyt). Bár egy jóslat óvta a spártaiakat egy sánta királytól, Lüszandrosz ezt Leotükhidasz származására értelmezi. Lüszandrosz javasolja, hogy a királyt ezentúl válasszák és ne legyen automatikusan a hadsereg fővezére, de javaslata elbukik és elveszti II. Ageszilaosz barátságát is.
  • Folytatódik a spártai-perzsa háborúskodás Kis-Ázsiában. Spárta legyőzi Éliszt.
  • I. Arkhelaosz makedón királyt apródja (és szeretője) Kraterosz egy vadászat alkalmával meggyilkolja. Ezután négy napig Kraterosz foglalja el a trónt, míg Arkhelaosz kiskorú fia, Oresztész és a régens II. Aeroposz el nem űzi.

Itália[szerkesztés]

  • Rómában consuli jogkörű katonai tribunusok: Gnaeus Genucius Augurinus, Lucius Atilius Priscus, Marcus Pomponius Rufus, Gaius Duillius Longus, Marcus Veturius Crassus Cicurinus és Volero Publilius Philo.
  • Szicíliában a görögök megalapítják Agirát.

Egyiptom[szerkesztés]

I. Nefaarud csatában legyőzi és kivégezteti Amonardiszt, a 28. dinasztia fáraóját. Megalapítja a 29. dinasztiát és Mendeszbe helyezi a fővárost. A perzsa-spártai háborúban Spártát támogatja búzával és hajófelszereléssel.

Halálozások[szerkesztés]

Fordítás[szerkesztés]

  • Ez a szócikk részben vagy egészben a(z) 399 v. Chr. című német Wikipédia-szócikk ezen változatának fordításán alapul. Az eredeti cikk szerkesztőit annak laptörténete sorolja fel. Ez a jelzés csupán a megfogalmazás eredetét és a szerzői jogokat jelzi, nem szolgál a cikkben szereplő információk forrásmegjelöléseként.