Ugrás a tartalomhoz

Kommutátor (gyűrűelmélet)

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen Malatinszky (vitalap | szerkesztései) 2015. április 9., 18:51-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól. (Malatinszky átnevezte a(z) Kommutátor (matematika) lapot a következő névre: Kommutátor (gyűrűelmélet))

Definíció

Legyen A és B egy olyan matematikai struktúra két eleme, melyben a szorzás és a kivonás is értelmezve van. Ekkor A és B kommutátorán a kétféle sorrendű szorzatuk különbségét értjük:

Ha valamely A és B elemekre , akkor azt mondjuk, hogy A és B felcserélhető, vagy kommutál. Ha valamely S struktúra minden A,B elemére , akkor azt mondjuk, hogy az S struktúra kommutatív.

Példák

  1. Az egész, racionális, valós és komplex számok szorzása kommutatív, azaz tetszőleges és számok esetén , így a kommutátor eltűnik.
  2. A funkcionálanalízisben (illetve annak kvantummechanikai alkalmazásában) nagy jelentőségű az operátorok kommutátora. Legyen H valamilyen vektortér, és A,B ennek operátorai (azaz önmagára való lineáris leképezései). Ekkor a szorzás a leképezések egymásutáni alkalmazása. A két operátor felcserélhetősége azt jelenti, hogy a H vektortér minden x elemére . Az operátorok szorzása általában nem kommutatív.
  3. A véges dimenziós vektorterek operátorai (bázis választásával) mátrixokkal reprezentálhatók. A mátrixok szorzása szintén nem kommutatív.