Kardasov-skála

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen Porribot (vitalap | szerkesztései) 2020. január 5., 18:00-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól. (Lásd még fejezetcím módosítás az ajánlás szerint AWB)
Az emberi civilizáció fejlődése a Kardasev-skálán a 20. és a 21. században

A Kardasev-skála (jellemzően elképzelt idegen, az emberinél fejlettebb) civilizációk technológiai fejlettségének mérőeszköze, melyet Nyikolaj Kardasev szovjet csillagász javasolt először, 1964-ben. A skála elméleti, mivel jelenleg csak az emberi civilizációt ismerjük. Alapvetően három fokozatba sorolja a civilizációkat:

A skálán a fokozatok között törtszámokkal jellemezhető fejlettségi szintek is elképzelhetőek, ez esetben az emberi civilizáció fejlettsége napjainkban 0,7-0,75 között van.

"Az 1-es típus egy globális civilizáció, amely akkora mennyiségű energiát irányít, mint nagyjából az összes napenergia, amely a bolygónkat éri. Ez körübelül 10 a tizenhatodikon vagy tizenhetediken watt. A 2-es típusú irányítja egy csillag energiáját, a 3-as pedig galaktikus. Jelenleg mi 0,7-es típus vagyunk. Globális civilizációvá fejlődünk, de még nem tartunk ott. Nagyjából 10 a tizenharmadikon watt energiát irányítunk" - idézet az UFO című filmből (2018)

Kapcsolódó szócikkek

Jegyzetek

Források

További információk