Kaprinay Zoltán

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen Literatúró (vitalap | szerkesztései) 2021. április 20., 18:46-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól. (→‎Külső hivatkozások)
Kaprinay Zoltán
Született1978. július 8. (45 éves)
Pozsony
Nemzetiségemagyar
Foglalkozásavállalkozó
SablonWikidataSegítség

Kaprinay Zoltán (Pozsony, 1978. július 8. –) újságíró, startupper, vállalkozó. Az Internetto Pozsonyi szerkesztője, az Index.hu alapítója, az A38 Hajó első vezetője, a Bónusz Brigád alapítója és vezetője, valamint a a nagyvállalatoknak startupokat építő Creative Dock Hungary alapítója és vezetője.

Pályafutása

11 évesen, 1989-ben kezdett első vállalkozásába Nagyfödémesen (Szlovákia): a rendszerváltásnak köszönhetően megnyíló boltoknak készített plakátokat.

Három évvel később már Gumidió néven szerkesztett diáklapot középiskolai tanulmányai helyszínén, Érsekújvárban (Szlovákia), majd a pozsonyi Új Szó középiskolásoknak szóló, Nagyszünet címmel megjelenő heti mellékletének szerkesztője lett.

Amint leérettségizett, 1996-ban az Új Szó belpolitikai szerkesztője lett.

Egy évvel később a Kalligram könyvkiadónál kezdett dolgozni, a közös munka eredményeképp Digitália címmel innovációkról, mobilvilágról szóló havi 4 oldalas mellékletet kapott az Új Szóban. Az internet megjelenésekor számtalan újdonságról elsőként számolt be a lap mellékletében, valamint megtervezte és létrehozta több pozsonyi lap és egy helyi webszolgáltató weboldalát. A Magyar Köztársaság Kulturális Intézetének felkérésére segítette az intézetet annak digitális átállásában. 1998-ban létrehozta a Ghymes együttes weboldalát, ahol letölthetővé tette (akkor még .wav formátumban) az akkor megjelenő Rege albumról a két legsikeresebb számukat, a régióban az elsők között biztosítva letölthető zenei tartalmat.

1996-tól az Internetto Pozsony főszerkesztője lett, ezután a Digitália a lap digitális mellékleteként is megjelent. 1999-ben kiválva az Internettó-ból Uj Péterrel, Nyírő Andrással és Gerényi Gáborral megalapították az Index.hu-t, amelynek sajtótájékoztatóján Nyírő András Kaprinayt, mint a külföldi szerkesztőségekért felelős vezetőt mutatja be.

Kalligramos évei alatt több figyelemre méltó együttműködést hozott tető alá az Internetto, majd az Index és a Kalligram könyvkiadó között. Ilyen volt az internet napja alkalmából szervezett Napló nap, amelyben azt kérték az olvasóktól, hogy írják le és küldjék el – emailen, faxon, vagy postai levélben – az 1998. május 18.-i napjukat. Az olvasókon kívül közéleti személyiségeket is felkértek, akik – a Kalligram könyvkiadónak köszönhetően – szívesen válaszoltak, jóllehet postai levélben, egyebek mellett Göncz Árpád vagy Karel Schwarzenberg is. Az így született kollektív naplót és az Internetto tette közzé.

Az internetes és mobilos szakcikkeinek, projektjeinek híre eljutott az akkori Westel900 vezérigazgatójához, Sugár Andráshoz, aki felajánlott neki egy tanácsadói állást az akkor induló wap szolgáltatáshoz kapcsolódóan. Az állást elfogadta, 2000-ben Magyarországra költözött, még abban az évben tartalomfejlesztési igazgatóhelyettesnek nevezték ki. A Westel900-nál a nevéhez fűződik az ingyenes sms-küldő rendszer, a 777sms.hu kitalálása és elindítása, valamint az Nyírő Andrással és Turi Lászlóval közösen az sms hírszolgáltatás bevezetése, melyhez neves újságírókat szerződtetett le a mobilcég.

2004-ben az akkor még működő struktúrával nem rendelkező, veszteséges A38 Hajó ügyvezetőjeként egy 20 pontos válságlista mentén tette pályára és az alapító tulajdonosokkal közösen alakította ki a máig is ezt az örökséget képviselő, kulturális és koncertközpontként azóta is működő kulturális projektet.

2005-től a svájci Ringier AG regionális online tanácsadója volt, ezzel párhuzamosan megalapította saját tanácsadó cégét, az Ipsilont. Tanácsadóként részt vett a Nemzeti Sport webfejlesztésében, számos előadást tartott digitális újságírás, valamint korai közösségi média témában, nevéhez fűződik a Népszabadság online, a nol.hu megreformálása is.

2009-ben egy rossz pénzügyi döntés következtében újra kellett építeni karrierjét, ekkor megbízást kapott az Aloha Informatika IT-cég válságmenedzselésére, melyet sikerrel teljesített.

2009-ben megalapítja a Csehszlovák Sörözés klubot, hogy összefogja az itt élő szlovákiai magyarokat. A mára több mint 500 tagot számláló társaság a Budapesten élő szlovákiai magyarokon kívül befogadta a csehszlovák kultúrához vonzódó magyarokat, de az itt élőszlovákok és cseheket kedvelt találkozóhelye is lett. Havonta egyszer találkoznak, a klub szervezésében több koncert és kiállítás is megrendezésre került.

2010. szeptember 1-én, a pénzügyi válság adta piaci lehetőségekre reflektálva indította el Heller Gáborral a Bónusz Brigádot, mely az első években 130 kuponos-bónuszos piaci versenytárssal rendelkezett, mára a piac 90 százalékát a Brigád tudhatja magáénak. A Bónusz Brigádot 2017-ben a piaci körülmények megváltozása miatt átpozicionálták, mára élmény-webáruházként, kulturális marketplace-ként és utazási oldalként működik.

2017-ben megalapítja a Creative Dock Hungary-t a cég cseh alapítójával együtt. A cég olyan nagyvállalatoknak épít kulcsrakészen startup cégeket, mint a Skoda Auto, az E.ON, vagy az OTP Bank.

Előadások, konferenciák rendszeres meghívottja, mentori tevékenységet folytat, HR-tanácsadóként kérdezik.

Külső hivatkozások

  • Kaprinay Zoltán blogja: http://blog.kaprinay.com/
  • Bónusz Brigád: https://www.bonuszbrigad.hu/
  • Creative Dock: https://www.creativedock.com/