Ugrás a tartalomhoz

Jobbkéz-szabály (geometria)

Ellenőrzött
A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából

A jobbkéz-szabály a koordináta-geometriában a Descartes-féle derékszögű koordináta-tengelyek egymáshoz képesti elhelyezkedésének könnyen megjegyezhető segítsége. Ha jobb kezünk ujjait az ábrának megfelelő módon tartjuk és a hüvelykujjunkat az x, a mutatóujjunkat az y tengely irányába forgatjuk, a z tengely a nagyujj irányába fog mutatni. Az ilyen koordináta-rendszerek neve jobbrendszer vagy jobbforgású koordináta-rendszer.

Történet

[szerkesztés]

A jobbkéz-szabály a 19. században jelent meg a háromdimenziós koordináta-rendszerek koordinátatengelyei pozitív irányának azonosítási módjaként. William Rowan Hamiltonnak, a kvaterniók, a háromdimenziós forgatásokat leíró matematikai rendszer kifejlesztőjének tulajdonítják gyakran e konvenciót. A kvaterniók tekintetében két vektorkvaternió Hamilton-szorzata skalár- és vektorkomponenssel rendelkező kvaterniót ad.[1] Josiah Willard Gibbs felfedezte, hogy ezek különválasztása pont- és keresztszorzatra egyszerűsíti a vektorformalizmust. Jelentős vita után[2] Hamilton kvaterniós rendszere helyett Gibbs háromvektoros rendszere lett általános. Ez vezetett a jobbkéz-szabály általános elfogadásához a későbbi környezetekben.

Jegyzetek

[szerkesztés]
  1. Hamilton, William Rowan. Lectures on quaternions, unknown library, Dublin (1853) 
  2. Chappell, James M. (2016). „The Vector Algebra War: A Historical Perspective”. IEEE Access 4, 1997–2004. o. DOI:10.1109/access.2016.2538262. ISSN 2169-3536.  

Fordítás

[szerkesztés]

Ez a szócikk részben vagy egészben a Right-hand rule című angol Wikipédia-szócikk ezen változatának fordításán alapul. Az eredeti cikk szerkesztőit annak laptörténete sorolja fel. Ez a jelzés csupán a megfogalmazás eredetét és a szerzői jogokat jelzi, nem szolgál a cikkben szereplő információk forrásmegjelöléseként.

Források

[szerkesztés]
  • Hajós György: Bevezetés a geometriába Kilencedik kiadás. Tankönyvkiadó, Budapest, 1991. ISBN 963 18 31736
  • J. N. Bronstein - K. A. Szemengyajev: Matematikai zsebkönyv. Műszaki könyvkiadó, Budapest, 1987. ISBN 963-10-53091