Ugrás a tartalomhoz

Japanese Society for Rights of Authors, Composers and Publishers

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap aktuális változatát látod, az utolsó szerkesztést BinBot (vitalap | szerkesztései) végezte 2019. október 1., 16:04-kor. Ezen a webcímen mindig ezt a változatot fogod látni. (Kategóriacsere (Wikipédia:Botgazdák üzenőfala#Kategória címváltozások))
(eltér) ← Régebbi változat | Aktuális változat (eltér) | Újabb változat→ (eltér)
A JASRAC logója
A JASRAC székhelye (balra) és Koga Maszao zeneszerző emlékmúzeuma (jobbra)

A Japanese Society for Rights of Authors, Composers and Publishers (社団法人日本音楽著作権協会; Hepburn: Shadanhōjin Nihon Ongaku Chosakuken Kyōkai?) vagy ahogy gyakran rövidítik a JASRAC (ジャスラック; Hepburn: Jasurakku?) egy japán közös jogkezelő szervezet, melyet 1939-ben non-profit szervezetként alapítottak, s mára a legnagyobb zenei jogvédő szervezetté nőtte ki magát a szigetországban.

2006-ban a JASRAC jogi eljárásban kezdeményezte közel 30 000 videó törlését a YouTube videomegosztó portálról, mivel azok megsértették a Sony Music Entertainment Japan, az Avex Group, a Pony Canyon, a JVC Victor, a Warner Japan, a Toy’s Factory vagy a Universal Japan jogait.[1]

2008 áprilisában a méltányos kereskedelmei bizottság tisztviselői rajtaütöttek a szervezet tokiói székhelyén a japán monopóliumellenes törvény megszegésének gyanújával. 2009 februárjában a bizottság kimondta, hogy a JASRAC megakadályozza más cégek szerzői jogdíj beszedése és kezelése iránti törekvéseiket, majd úgy határozott, hogy a cégnek fel kell hagynia a mindenre kiterjedő illeték rendszerével. E rendszer szerint a rádió és televízió állomások a JASRAC által kezelt zeneszámokat korlátlanul használhatták az éves bevételük 1,5%-ának fejében.

Források

[szerkesztés]
  1. YouTube erases clips per Japan media demand (angol nyelven). ZDNet, 2006. október 20. [2006. november 28-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2012. március 26.)

Külső hivatkozások

[szerkesztés]