Inflexiós pont
Ez a szócikk nem tünteti fel a független forrásokat, amelyeket felhasználtak a készítése során. Emiatt nem tudjuk közvetlenül ellenőrizni, hogy a szócikkben szereplő állítások helytállóak-e. Segíts megbízható forrásokat találni az állításokhoz! Lásd még: A Wikipédia nem az első közlés helye. |
Az inflexiós pont (vagy hajlási pont) a függvénytanban, függvények analízisénél használt kifejezés, azt a pontot jelenti, ahol a függvénygörbe görbületet vált. A görbe alakja az inflexiós pontban változik konkávból konvexbe, vagy fordítva. A gyakorlati életben ha az ember egy járművel hajtana végig a görbén, akkor egy pillanatig egyenes lenne a kormány, miközben a jármű jobbról balra, vagy balról jobbra fordul.
Az alábbi definíciók ekvivalensek:
- Ha az f függvénynek x0 pontban inflexiós pontja van, akkor az első deriváltjának x0-ban szélsőértéke van: minimum vagy maximum (lehet csak helyi szélsőérték is)
- Az inflexiós pont az a pont a görbén, amelyben a második derivált előjelet vált (azaz az inflexiós pontban a második derivált függvényértéke nulla f"(x0)=0).
- A függvénygörbének az a pontja, amelybe ha érintőt húzunk, akkor az érintő egyenese átmetszi a függvényt az inflexiós pontban. Ezt könnyű belátni, ugyanis a konvex és konkáv része a grafikonnak csak az érintő különböző oldalán lehet.
Feltételek az inflexiós pont létezéséhez
Szükséges feltételek
- f legyen az x0 pont egy környezetében kétszer differenciálható
- x0 az inflexiós pont,
ekkor:
Elégséges feltételek
- f függvény második deriváltja előjelet vált x0 pontban. Ha pozitívból negatívba vált az inflexiós pontban, akkor konvexből konkávba vált, ha negatívból pozitívba vált, akkor pedig konkávból konvexbe megy át.
- Legyen az f függvény x0 pont egy környezetében háromszor differenciálható. Ekkor ha és , akkor inflexiós pont. Ha az , akkor a függvénygörbe konkávból konvexbe, ha pedig akkor konvexből konkávba vált.
Az inflexiós pont egy speciális, magasabb dimenziókban előforduló fajtája a nyeregpont.
Amennyiben a függvény első deriváltja egy adott pontban szélsőértéket vesz fel, akkor abból következik, hogy abban a pontban a második derivált értéke nulla: f''(x) = 0, de az első feltétel önmagában még nem elegendő az inflexiós pont meglétéhez. Általánosan ennek megállapításához mindig szükség van a legutolsó még nem nulla deriváltfüggvény megvizsgálására.
Példa
A függvény második deriváltja:
Ekkor teljesülnie kell, hogy:
Az eredmény x=2. Egyúttal
ami nem 0, azaz a függvénynek itt inflexiós pontja van.
Különleges esetek
1.
Ennek a függvénynek a grafikonja görbületet vált az x = 0 pontban konvexből konkávba. Ennek ellenére ez nem inflexiós pont, mivel itt az első derivált nem létezik, tehát szélsőértéke sem lehet.
2.
Ennek a függvénynek az x = 0 pontban inflexiós pontja van, bár a nem létezik az . Ennek ellenére az első deriváltnak, -nek x = 0-ban minimuma van.