Hiperkarma

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen 2a02:ab88:8c0:6b00:5caf:3b06:cd6d:ea3b (vitalap) 2021. március 3., 14:06-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól. (Tagcsere)
Hiperkarma
A Hiperkarma 2011 júniusában
A Hiperkarma 2011 júniusában
Információk
Eredet Magyarország
Alapítva2000
Aktív évek2000–2007; 2011; 2014–
MűfajAlternatív rock
KiadóWarner Music Group
Tagok
Bérczesi Róbert
Giret Gábor
Kis Tibor (Stevenson)
Koltay Kurszán
Mihalik Ábel

A Hiperkarma weboldala
A Wikimédia Commons tartalmaz Hiperkarma témájú médiaállományokat.
SablonWikidataSegítség

A Hiperkarma egy magyar, rock and roll elemekkel tarkított alternatívrock-zenét játszó együttes.

Története

Bérczesi Róbert „alapította”[1] 2000 nyarán, miután előző együttese, a Blabla feloszlott. Logója egy vészkijáratot jelző piktogram megfordítva.

A zenekar 2007-ben feloszlott, azonban 2011-ben újraalakult.[2] Még abban az évben ismét kényszerpihenőre szorultak, hogy 2014-ben újra koncertezni kezdjenek.

2019. december 9-én 42 éves korában szívrohamban elhunyt az együttes menedzsere Medgyesi Ferenc (Pite).[3]

Tagok

Néhány tagfelvétel és -csere után az együttes eddig legstabilabb felállása a következő volt:

Zaják Péter egy ponton túl eleve csak vendégként vett részt a nagyobb koncerteken, a 2020-as Aréna-koncertet követően azonban ez a felállás többet ebben a formában nem lépett színpadra. Bérczesi Róbert szakmai okokkal magyarázta, hogy 2021-re egy csaknem teljesen új felállással alakította újra a zenekarát. Hámori Benedek, a zenekarvezető elmondása szerint, nem úgy dobol, ahogy ő hallani szeretné a Hiperkarma dalokat, Varga László pedig a Pál Utcai Fiúk felé kötelezte el magát.

Az együttes tagjai:

  • Bérczesi Róbert – gitár, ének
  • Kis Tibor Steve – gitár
  • Giret Gábor – basszusgitár
  • Koltay Kurszán – zongora
  • Mihalik Ábel – dob[4]

Bérczesi bejegyzéseiból a Hiperkarma új Facebook-oldalán az is kiderül, hogy eredetileg egy másik dobossal képzelte el a zenekart, de őt további zenekarai nem engedték el a Hiperkarmába is, így esett a választás a korábban a Kispál és a Borz, illetve a Kiscsillag zenekarok dobosaként hírnevet szerzett Mihalik Ábelre.[5]

Diszkográfia

Az első, cím nélküli, programozott alapokon nyugvó Hiperkarma-lemezt Bérczesi szinte egyedül készítette el (Dióssy D. Ákos, a Kispál és a Borz együttes billentyűse is besegített), majd az első albumból három kislemez is készült, borítójukat tekintve ugyanazt a gondolatmenetet követve.

A második lemez, az Amondó már élő dobbal és más hangszerekkel lett fölvéve. A második album szövegvilága jóval sűrűbb, mint az elsőé.

A Hiperkarma nevéhez fűződik a Dob+basszus című zenetörténeti műsor azóta slágerré vált főcíme is, amelyet Dob+Basszus néven adtak ki maxi formátumban.

Albumok és maxik

Jegyzetek

  1. Az együttes Bérczesi Róbert önálló vállalkozásaként indult, csak az első album után csatlakoztak hozzá zenésztársai.
  2. Újjászületett Hiperkarma, újjászületett frontember Archiválva 2014. január 7-i dátummal a Wayback Machine-ben moha online, 2011.06.24. (Hozzáférés: 2013.04.24.)
  3. Tragikus hirtelenséggel elhunyt a hiperkarma komlói származású menedzsere
  4. Ötböl négyen már megvagyunk. (Hozzáférés: 2021. február 8.)
  5. Teljes a csapat. (Hozzáférés: 2021. február 15.)

További információk